To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Węgierski weekend w Muzeum Okręgowym podczas „Dni Tarnowa”    -   06/6/2008
Jak już informowaliśmy, do rodzinnego miasta gen. Józefa Bema zaprosiło tarnowskie Muzeum oraz Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier „bratanków” węgierskich z zaprzyjaźnionych miast. Podczas węgierskiego weekendu odbędzie się kilka zdarzeń, które służą wzajemnemu zbliżeniu społeczeństw obu krajów. W sobotę 14 czerwca o godzinie 16-tej, na skwerze za Bramą Seklerów przy ul. Krakowskiej odsłonięty zostanie pamiątkowy kopijnik poświęcony Norbertowi Lippóczemu.

Ogloszenie
>

Kopijnik to polska nazwa nagrobka słupowego(węg. Kopjafa) czyli drewnianej stelli, stawianej zwyczajowo na grobach węgierskich wojowników ku pamięci ich bohaterskich czynów. Kilka kopijników stanęło w Polsce m.in. w Jarosławiu, Zwierzyńcu. W Tarnowie w 2006 roku postawiony został kopijnik poświęcony pamięci Forgona Mihalego – węgierskiego prawnika, historyka i żołnierza, który w wyniku ran odniesionych podczas uwalniania twierdzy Przemyśl w 1914 r. przewieziony do Tarnowa zmarł i tu został pochowany.

Norbert Lippóczy - (1902 1996) - Węgier z pochodzenia. Honorowy Obywatel miasta Tarnowa. Bibliofil i wytrawny kolekcjoner, hojny ofiarodawca. Pochodził z Tállya w okolicy Tokaju na Węgrzech, był absolwentem Akademii Rolniczej w Debreczynie. Rodzinne, handlowe kontakty z Polską doprowadziły do utworzenia w Tarnowie składnicy win. Miasto to stało się jego drugim domem, gdzie mieszkał od 1929 roku. Zauroczony zakopiańskim ludowym malarstwem na szkle zgromadził znakomitą kolekcję malarstwa, ceramiki huculskiej i rzeźby. Po wybuchu II wojny światowej zatrzymany na granicy przez NKWD skazany został na 5 lat obozów pracy. Dzięki usilnym staraniom żony po 14 latach rozłąki powrócił do kraju. W 1956 roku część swych zbiorów przekazał społeczeństwu Tarnowa w dowód wdzięczności za pomoc okazaną Węgrom walczącym o niepodległość. Był jednym z twórców i długoletnim honorowym prezesem Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Swój olbrzymi zbiór exlibrisów liczący około 25 tys. sztuk przekazał do Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Był autorem wielu artykułów, organizatorem wystaw, tłumaczem i konsultantem. Mówił o sobie, że „jest Węgrem z duszą Polaka” Odznaczony m. in. Orderem Gwiazdy Republiki Węgierskiej i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Kopijnik Norberta Lippóczego (podobnie jak ten poświęcony Forgonowi Mihalemu) wykonany został na Węgrzech przez rzeźbiarza Sandora Stigelmayera. Inicjatorem przedsięwzięcia ze strony polskiej jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier a ze strony węgierskiej Istvan Balazs i Stowarzyszenie Sztuki Ludowej im. Marty Fügedi z Miszkolca.

14 czerwca o godzinie 17.30, w Muzeum Etnograficznym, przy ul. Krakowskiej 10 – zostanie otwarta wystawa pt.„Tradycyjne rzemiosło węgierskie 2008” prezentująca współczesne, wytworzone na wysokim poziomie artystycznym wyroby rękodzielnicze. Ich twórcy – to ludzie reprezentujący różne zawody, którzy przez swoje nawiązujące do tradycji dzieła, chronią twórczą spuściznę węgierskiego rzemiosła ludowego. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Sztuki Ludowej im. Marty Fugedi z Miszkolca.
W sobotę 14 czerwca od godziny 12:00 do 20:00, oraz w niedzielę 15 czerwca od 10:00 do 20:00, przed Muzeum Etnograficznym będzie można oglądać pokazy rzemieślników z Miszkolca oraz zakupić ich wyroby.

Uwaga! Przy okazji otwarcia wystawy przygotowana jest niezwykła atrakcja w postaci prezentacji przywiezionego przez Węgrów z „Herman Otto Muzeum” w Miszkolcu fragmentu najstarszego drzewa świata. Jest to cypryśnik błotny, jeden z kilku drzew liczących 8 milionów lat, odkrytych w trakcie pracy w kopalni odkrywkowej w rejonie Miszkolca. Niezwykłość lasu cypryśników polega na tym, że drzewa tam znalezione nie uległy procesowi fosylizacji, tzn. nie skamieniały i zachowały się jako drewno w wyniku specyficznych warunków zalegania. Muzeum Etnograficzne jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie będzie można obejrzeć fragment liczącego 8 milionów lat cypryśnika. Ekspozycja czynna będzie do 20 lipca 2008 r.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 12:45:58
IP          : 18.191.5.239
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html