Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wielki sukces wielkiej tarnowskiej kantaty    -   08/6/2008
Ci, którzy zdecydowali się przyjść w sobotni wieczór na tarnowski Rynek byli świadkami niezwykłego wydarzenia muzycznego z lokalnymi akcentami zarówno w tle, jak i na pierwszym planie. Imponujące rozmachem przedsięwzięcie muzyczne - kantata nieszporna "Tarnów. Ziemia - Przystań miłości" skomponowana przez ks. Przemysława Pasternaka i Bartłomieja Szułakiewicza do tekstów Barbary Chomko, wykonana w scenerii tarnowskiego Ratusza i Starówki, zostało zadedykowane zmarłej kilka dni temu Agacie Mróz a dwugodzinny koncert był wielką manifestacją lokalnego, tarnowskiego patriotyzmu i pięknym pożegnaniem przez Tarnowian wielkiej siatkarki - rodaczki, która zawsze podkreślała skąd pochodzi.

Posłuchaj fragmentu koncertu - utwór Psalm Dziejów (Tarnowskie Dzieje) [uwaga: jakość nagrania nie jest profesjonalna] :

Ogloszenie

Na scenie ustawionej pod Ratuszem wystąpiło grubo ponad 200 muzyków - 160 chórzystów z chóru Capella Tarnoviensis, działającego przy Parafii XX Misjonarzy pod dyrekcją ks. Pasternaka oraz chóry LO i Akord z Mielca prowadzone przez Pawła Lisa, a także 60- osobowa orkiestra symfoniczna złożona z najbardziej utalentowanych uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Tarnowie, studentów Akademii Muzycznych i profesjonalnych muzyków z całego kraju, którzy odpowiedzieli na apel kierownika muzycznego "kantatowej" orkiestry - Anny Stępień. Tę imponującą stawkę muzyków uzupełniło jeszcze 4 solistów: Tomasz i Monika Stecowie, Agnieszka Sowa i Łukasz Szańca.

Podczas brawurowego koncertu, skojarzenia z Piotrem Rubikiem i jego "oratoriami" narzucały się słuchaczom samoistnie, ale tarnowska "kantata" wychodziła z tych porównań obronną ręką. Pozytywnie wibrujące w przestrzeni tarnowskiej Starówki emocje słuchaczy połączyły się z dźwiękami, które płynęły ze sceny, szczególnie podczas wykonania trzech fragmentów Kantaty, które nawiązywały do historii Tarnowa. Poza utworem zadedykowanym Agacie, najbardziej chyba poruszył Tarnowian Psalm Dziejów, opowiadający o najsmutniejszych wydarzeniach z dziejów miasta.
Nie będzie żadnym nadużyciem powiedzenie, że większość z uczestników tego niezwykłego wieczoru na Tarnowskim Rynku opuszczała go urzeczona wspaniałym koncertem.
Zapowiedzi autorów podobnych przedsięwzięć, zwykle pozostają jedynie promocyjną autokreacją, nie do końca znajdującą odzwierciedlenie w rzeczywistości. Rzadko pozostają tak prawdziwe, jak słowa wypowiadane wcześniej przez ks. Przemysława Pasternaka i jego przyjaciół, którym udało się urzeczywistnić marzenie o "tarnowskiej kantacie". Tak oto twórcy zapowiadali koncert :
Wierzymy i mamy nadzieję, że można robić piękne rzeczy z potrzeby serca. W zamyśle nieszporów jest wypromowanie Tarnowa, utalentowanych ludzi oraz przybliżenie mieszkańcom oraz gościom historii naszego miasta. To pierwsze w historii dzieło skomponowane, wykonane w Tarnowie, przez tarnowian i dla tarnowian.

Pięknym uwieńczeniem koncertu było wręczenie ks. Pasternakowi, pomysłodawcy przedsięwzięcia - statuetki Tarnowskiego Anioła Ciepła (projekt autorstwa Arlety Kocoł), przyznawanego od zaledwie kilku miesięcy osobom i instytucjom, które w szczególny sposób oddają mieszkańcom naszego miasta ciepło swoich serc, być może nawet podnosząc średnią temperaturę w Tarnowie, co pozwala nam się ubiegać o miano "polskiego bieguna ciepła".
Symbolicznym nawiązaniem do innego przesłania koncertu było przypomnienie przez zastępczynię prezydenta Tarnowa p. Dorotę Skrzyniarz, że poprzedni Anioł Ciepła trafił zaledwie kilkanaście dni temu, w Dniu Święta Matki, do świeżo wówczas upieczonej mamy ... Agaty Mróz.
Tym koncertem Tarnowianie żegnali bowiem swoją wielką rodaczkę, której prochy już w poniedziałek spoczną na tarnowskim cmentarzu.
Koncertowi przysłuchiwał się mąż zmarłej Agaty - Jacek Olszewski i .... maleńka, Lilianna, ich dwumiesięczna córeczka, przywieziona przez tatę na ten koncert w wózku. W skupieniu wysłuchali szczególnie jednej kompozycji, specjalnie zadedykowanej przez ks. Pasternaka Agacie - utworu zatytułowanego Miłości Ma. W króciutkiej rozmowie, jaką udało nam się odbyć z Jackiem po koncercie, dziękował za piękne, godne pożegnanie zgotowane przez Tarnowian jego zmarłej żonie.
Piotr Dziża

Do sobotnich wydarzeń na Rynku będziemy jeszcze wracać. Już wkrótce w naszym portalu obszerny fotoreportaż z koncertu i więcej materiałów multimedialnych.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 32)Dodaj komentarz
(08-06-2008) bogdsta :
Dziękujemy organizatorom,sponsorom i wykonawcom za piękne chwile i wspaniały wieczór

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2008) oh! :
Wspaniały koncert. Brawo dla wykonawców

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2008) szumusic :szumusic@jasna.tarnow.pl 
Od kompozytora: (...) Obiecujemy, że zrobimy wszystko żeby zarejestrować któryś z koncertów w postaci godnej rozpowszechniania i wtedy będzie prawdziwa płyta. A taka migawka z koncertu nie oddaje w żaden sposób tego co faktycznie zabrzmiało na rynku. (...) TEKST SKRÓCONY NA PROŚBĘ UŻYTKOWNIKA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2008) pytajnik :
przyznaję, że nie lubię takiej reakcji autorów bo nie budzi ona sympatii. bylem wczoraj z zona i dziecmi na rynku i teraz chetnie sobie przypomnielismy ten utwor. w sumie stanowil on moze 1/20 calego koncertu. gdyby zamiescili cały koncert to faktycznie bylby powod do takiej reakcji ale jeden utwor ? wyluzujcie autorzy to bylo dla tarnowian czy jednak nie do końca ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2008) ks Przemysław :capellatarnoviensis@o2.pl 
Cieszę się bardzo, że się podobało. (..) TEKST SKRÓCONY NA PROŚBĘ UŻYTKOWNIKA

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-06-2008) ana :
Ciągle jestem pod wrażeniem... a w uszach od wczoraj brzmi "Miłości ma..." Szacunek dla wszystkich dzięki którym mogliśmy to przeżyć. Prosimy o więcej!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) dominik :
nie bylo mnie w sobote w tarnowie i juz zazdroszcze tym ktorzy byli. Czy jest gdzies kiedys planowana powtorka koncertu? słucham tego kawałka i mimo nie specjalnej jakosci jesli reszta kantaty byla rownie udana to chce to przezyc!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) Bogusław :
Sobotnia kantata nieszporna „Tarnów. Ziemia – Przystań Miłości” na płycie tarnowskiego Rynku to największe wydarzenie artystyczne w dotychczasowej historii Tarnowa. Dziękuję autorom, wykonawcom, organizatorom oraz sponsorom za wspaniałą „ucztę muzyczną „. Życzę sobie, Tarnowianom i wszystkim kochającym muzykę więcej takich dzieł. PS.Popieram inicjatywę Stowarzyszenia Tarnowianie propagowania lokalnej twórczości artystycznej i zbiórki środków finansowych na fortepian koncertowy dla Zespołu Szkół Muzycznych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) słuchacz :
Było pięknie, mam nadzieję, że będą powtórki i płyta nie tylko cd ale i dvd. wspaniała muzyka, teksty oraz przepiękne wykonania... dziękuję

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) BoAn :
Mam nadzieję, że zarejestrowany profesjonalnie obraz i dźwięk zostanie wykorzystany do zrobienia płyty DVD i CD. Sprzedaż tych płyt pozwoli na pozyskanie środków do kontynuacji akcji banku szpiku kostnego o który zabiegała Agata Mróz. Dołączam się do podziękowań twórcom tego dzieła i organizatorom koncertu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) Słoń mi na ucho nadepnal :
Ja tam rozumiem Szułakiewicza. Gdyby to była wystawa plakatów i ktos zamieścił reprodukcję w innych kolorach, z urwaną częścią autorzy mogli by się wkurzyć, nie? Tu mamy analogiczną sytuację. Jakie wyjście? Wrzucajcie wszystko co macie na you tube. Tam apel autora nie działa;)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) pytajnik :
punkt widzenia twórcy też bywa przesadzony i skrzywiony. Mnie nawet do głowy nie przyszło zeby odbierac ten plik jako zamach na dzieło czy przekroczenie jakiejs granicy dobrego smaku . Równie dobrze mozna się czepiać zdjecia, bo przeciez było tak pięknie, a taka czy inna fotografia tego nie oddaje. Jeszcze raz apeluję o umiar

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) bolo z tarnówk a :
Cholera , że też zawsze musi zabrzmieć "polski charakterek" co to mamy we krwi , jakieś miazmaty czy co ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) do kompozytora :
też osobiście proszę o umiar pana kompozytora... przecież przez to Panu pieniążki nie uciekną chyba .......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) Muzyk :
Przesadzone,brak umiaru i dobrego smaku.Błędy techniczne i wykonawcze.Monumentalizm kantaty przystoi Bachowi.A wam ,młodzi kompozytorzy radzę sięgnać po mniej ambitną formę i lepiej postudiować muzykę .Kantaty i nieszpory zostawcie zawodowcom...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-06-2008) ktosik :
Ludzie to sa po czesci amatorzy. Robia to co im sprawia przyjemnosc i daje radosc im i sluchaczom. I o to w tym chodzi. To nie musi i nie moze byc poziom jak z La Scalii. Wy tylko wybrzydzacie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2008) krakowski muzyk :
Zgadzam się ze stwierdzeniem ze kantata była bardzo trudna, zwłaszcza metrum były bardzo ciężkie, ale dali rade, na prawde dali rade!!!! Chór rzeczywiście mało wyraźnie, trzebaby popracować nad dykcją. orkiestra spisała się na medal! a co do solistów - hmm - pan w czerwonej koszuli troche rzeczywiście przesadził i drugi pan miał troche za szeroko nogi, za wielką gwiazde grał choć wcale nie zachwycał... A co do pań... Pani niższa miałem wrażenie jakby się męczyła tym śpiewem, poza tym w kilku utworach nie poradziła sobie ani ze zmianą tonacji i wejściem w swoją partię a nawet nie potrafiła zaśpiewać prostego dwugłosu. Pani wyższa myślę że wypadła najlepiej choć nie ustrzegła się błędów. No ale w porównaniu do poprzedniczki wchodziła w swoje partie, i śpiewała bardzo poprawnie. I tu apel do pani młodszej: Proszę nie śpiewać drugiej pani do ucha podczas koncertu bo to na prawdę widać i słychać. no i ogólnie do solistów: nie rozmawiajcie na scenie, ale badzcie luźni. Mieszkam w Krakowie więc myślę że przyjdę na rynek posłuchać i porównać te dwa koncerty. a dyrygentowi gratuluję wyniku, ponieważ z tak młodymi ludźmi stworzyć coś takiego to nie lada wyczyn. Moje szczere uznanie dla wszystkich.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2008) muzyk 2 :
moim zdaniem ten koncert byl najwiekszym i najpiekniejszym wydarzeniem muzycznym na tarnowskim rynku.!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wie lkie brawa dla kompozytora, stworzyc takie dzielo z amatorami jest na prawde nie lada wyczynem i swiadczy o jego klasie i nieprzecietnych umiejetnosciach!!! oby wiecej takich koncertow zeby coraz szersz kregi publicznosci mogly przezyc takie wspaniale chwile jak my w sobote!!!! takie dzielo i trud wielomiesiecznej pracy nie moga skonczyc sie na jednym koncercie! pozdrawiam i jeszcze raz gratuluje!!!!!!! miom zdaniem swietnie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2008) ktos :
zgadzam sie w 100%!! koncert byl pieknym i niezapomnianym wydarzeniem

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2008) Muzyk z Tarnowa :becia757@buziaczek.pl 
Gratulacje dla sekcji perkusyjnej:) Graliście świetnie:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-06-2008) wykładowca :
Muzyku 2, cóż to tyle wykrzykników?Skąd ten patos, czyżbyś nigdy nie był na dobrym koncercie? Za wysokie progi na pana nogi, panie Szulakiewcz. Dużo błędów, za trudne do wykonania przez amatorów-mierzycie za wysoko.A dyrygent z trudem radził sobie przy pulpicie i niestety to było widać.Soliści do niczego, na taką sprawę mogą sie porwac tylko zawodowcy. Nie rozumiem skąd te peany.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) Solista :
Skoro Pan albo Pani "wykładowca" jest zawodowcem zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału albo zastąpienia dyrygenta albo solistów... serdecznie zapraszamy... a krytyka negatywna jest najlepszym sposobem na poniżenie innych prawda?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) muzyk 2 :
a ja nie rozumiem skad tyle zawisci u "wykladowcy". bylem na niejednym bardzo dobrym koncercie dlatego moge strwierzdzic ze ten byl bardzo udany i wyjtkowy z wielu wzgledow! po pierwsze nie byl to zaden konkurs ani festiwal po prostu koncert stworzony dla mieszkancow tarnowa. warto zauwazyc ze przedsiewziecia na taka skale w tym miescie jeszcze nie bylo. a czemu??????? wlasnie z powodu takich osob jak Wykladowca. Latwo jest skrytykowac jakas in icjatywe ale zeby samemu zadzialac to nie... wielkie brawa dla dyrygenta i wykonawcow ze odwazyli sie wyjsc, ze wniesli tak wiele pieknej muzyki i radosci na tarnowski rynek,ktory mowiac szczerze nie tetni zyciem kulturalnym...ponadto trzeba podkreslic ze wszyscy bioracy udzial w tym wydarzeniu mlodzi ludzie nie sa zawodowcami a wiec musieli pogodzic szkole,studia,prace,rodzine z dlugimi i licznymi probami. poswiecili wiele godzin swojego czasu ale nie na marne!!!!!!!!!!!!!!!!!! pokaz ali ze takie miasto jak tarnow ma wielkich artystow ze praca i zapalem mozna zrobic rzeczy wielkie!! oczywiscie bledy byly ale nie patrzac na calosc byly tak male ze nie zmacily ogolnego wrazenia! koncert byl wspanialy oby takich wiecej i oby wiecej ludzi takich jak Ks.Przemyslaw ktorzy z zapalem i entuzjazmem zapala innych do pracy, pokieruja nimi i stworza cos wspanialego. !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) krakus :giewont24@02.pl 
Wykładowca to pewnie stary zgryźliwy psełdo muzyk którego nikt nie zaangażował w nic Kantata może być i do dupy choć uważam ze jest super a jeśli brac argumenty to właśnie dzięki takim ludziom jak ks Przemek wy muzycy możecie zarabiać bo za darmo tego na pewno nikt nie robił p psełdo wykładowco

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) wykładowca AM :
Penie " wykładowco" nie wiem gdzie pan wykłada ale dobrych manier na uczelni pana nie nauczyli. Pragnę przypomnieć iż z bacha też kpili. Co do dzieła- To nadaje się do wyćwiczenia dla filcharmoników ale bardzo dobrze sobie poradziliście- to dzieło zasługuje na lepszych solistów gratulacje dla dyrygenta- nie łatwy to był orzech do wymachania

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-06-2008) krakus :
CZEKAMY NA WAS w Karkowie!!!!! Wykładowca- biedak

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2008) ktos :
a mi bardzo sie podobal tenor:) :) :) :) :) :) i jego wykonania utworow oczywiscie tez;p

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-06-2008) tarnowianka :
ludzie ? czy wy sie słyszycie? dajcie ludzią spokój .. bardzo dobrze Muzyk 2 powiedział! Krytykowac jest łatwo ale zrobic cos samemu to juz nie .. poza tym ludzie robia to co chca... i kantata była skierowana do Tarnowa jako ludzi prostych ludzi Tarnowskich ... a nie na jakis konkurs do niewiakomo jakich znawców.. wiec upraszam o odrobine umiaru i samokrytyki . prosze pamietac ze NAJPIERW SIE MYSLI a POZNIEJ SIE PISZE... prosze zwrócic uwage ze wcale nie jest prosto pogodzic wielogodzinne próby wraz ze szkołą czy rodziną , pracą .. i to nie tydzień czy dwa ... dziękuję ! i następnym razem prosze sie zastanowic co sie pisze...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2008) ja :
a moim zdaniem solisci byli calkiem fajni:) szczegolnie podobaly mi sie wykonania tenora i sopranu:) a caly koncert wspanialy! brawa dla dyrygenta!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-06-2008) murgrabia :
Szanowny Wykladowco zwroc uwage ze to nie jest Warszawska Jesien czy Konkurs Chopinowski. A moze rusz tylek, samemu cos skompomuj, potem skrzyknij ludzi, zaprezentuj dzielo, my to ocenimy. Watpie, tacy jak ty niespelnieni zyciowo i artystycznie podstarzali tetrycy potrafia tylko krytykowac.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-06-2008) :):) :
Jednak sa jeszcze ludzie z otwartym sercem.Brawo dla tarnowiadnki:)Popieram Twoje zdanie:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-07-2008) słuchaczka :
Miałam wczoraj możliwość wysłuchania kantaty już po raz drugi więc moja wypowiedź będzie z pewnością porównaniem koncertu w Tarnowie. Zacznę od ogółu. Nagłośnienie było fatalne było słychać tylko skrzypce I, kontrabasy, piano, perkusyjne i trąbki. Zero pozostałych dętych, wiolonczeli altówek. Chór bardzo słabo słyszalny. Owszem całość wydała mi się nieco lepsza niż w Tarnowie jeśli chodzi o chór, ale bardzo kiepsko byli nagłośnieni i bardzo sucho. Słychać było że popracowali nad dykcją bo była bez zarzutu. chóry śpiewały bardziej melodycznie i mniej szkolnie. A jeżeli chodzi o osoby najważniejsze na scenie i najbardziej słyszalne (czyli tzw. wizytówkę koncertu) tu jestem zmuszona porównać ich do poprzedników. Wydawało mi się kiedy słuchałam wykonania tarnowskiego że kompozytor chciał troszkę unowocześnić utwory czy też odświeżyć muzykę która jednak zawsze pozostanie poważna poprzez solistów z nieprzeciętnymi barwami głosu i w miarę nowoczesnymi. Uważam, że w Tarnowie brzmiało to całkiem fajnie choć były potknięcia jak to na premierach bywa, ale na drugim koncercie tak żenujące błędy nie powinny mieć miejsca. Sopran owszem górne partie ładne ale w dołach już głos gardłowy i bardzo ostry i była ta różnica w barwie bardzo słyszalna. spóźnienia w wejściach dość duże w niektórych utworach. Zwłaszcza zapamiętałam utwór "Psalm Dziejów". Na szczęście ten fragment gdzie sopran śpiewał akompaniowało przez moment tylko pianino i dobrze bo trzeba było zaczekać na panią solistkę aż zacznie śpiewać równo z nim. I to błąd kardynalny grać nierówno. Alt: Wykonania ok. Interpretacja utworów też w porządku, ale głos ponury, zimny i bardzo "nosowy". też niepewne wejścia ale nie aż tak słyszalne jak u poprzedniczki. Tenor: Bardzo podobne barwa jak i wykonania do tenora z Tarnowa ale tu znów utwór który mi zapadł w pamięć "Psalm Izraela" i wokaliza, która powinna być zaśpiewana odważnie a co najważniejsze czysto bo chyba na pulpicie w tej książce którą miał rozłożoną miał narysowane nuty a nie napisane a... ha... ha.... ale komentarz do całości bardzo ok. Baryton\Bas: nie wiem w ilu utworach śpiewał tak na prawdę bo słyszałam go tylko ok 3 razy. Głos bardzo fajny, ale wykonanie też bardzo szkolne. nie jestem w stanie więcej powiedzieć bo jak wspomniałam wcześniej słyszałam go tylko ok 3 razy. Utwór, który jest tak piękny i chwycił mnie za serce w Tarnowie (Miłości Ma") w Krakowie został tak brzydko zaśpiewany że chciało się zatkać uszy. Źle sobie CI soliści zinterpretowali ten utwór. Uśmiechali się od ucha do ucha choć dla mnie może jest radosny ale tylko po części i nie ma w nim nic śmiesznego. Sądziłam, że zmiany muzyków a zwłaszcza solistów wyjdzie całości na dobre. nie wiem kto podjął te decyzje ale bardzo się na tym poślizgnął. Ten Komentarz to tylko moje prywatne przemyślenia i odczucia. Proszę nie mieć za złe tego co napisałam. Dziękuję

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947