Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Trendy na tarnowskim rynku pracy    -   19/6/2008
Aż 32 procent pracodawców w południowej części kraju planuje zwiększyć zatrudnienie w trzecim kwartale tego roku. 18 czerwca Manpower Polska, agencja pracy tymczasowej i doradztwa personalnego, zorganizowała spotkanie, podczas którego zaprezentowano tendencje na lokalnym rynku pracy. Eksperci Manpower przedstawili także Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, badanie planów pracodawców związanych ze zwiększeniem lub zmniejszeniem zatrudnienia w ich firmach dla III kwartału 2008 r. Sprawdź, jacy pracownicy są obecnie najbardziej poszukiwani...

Ogloszenie
>

W regionie tarnowskim znajdują się firmy należące do różnych sektorów przemysłu, w tym w szczególności: chemicznego, elektromaszynowego, szklarskiego i spożywczego. Ważną inicjatywą dla rozwoju lokalnego rynku pracy jest projekt Plastikowa Dolina, oparty na lokalnych tradycjach przemysłu chemicznego (krajowy lider w produkcji tworzyw sztucznych) i przemysłu maszyn i urządzeń do produkcji (producent m.in. obrabiarek i narzędzi wykorzystywanych m.in. w obróbce tworzyw sztucznych). Ważną rolę odgrywa także obecność stref ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu oraz Doliny Lotniczej zlokalizowanej w podrzeszowskiej Jasionce.

W ciągu ostatnich 8 lat rynek tarnowski i podkarpackie przedsiębiorstwa poddawane były gruntownej restrukturyzacji, zarówno strukturalnej jak i technologicznej. Z tego powodu bez pracy pozostaje wielu fachowców (elektromonterzy, mechanicy, operatorzy maszyn). Z kolei, z oceny ekspertów Manpower wynika, że niedobór osób o kierunkowym wykształceniu zawodowym ma bezpośredni wpływ na małą liczbę odpowiednio przygotowanych pracowników. -Wiele firm w Tarnowie i okolicach, głównie na sąsiadującym z Tarnowem Podkarpaciu, poszukuje pracowników o wąskich specjalizacjach, które kiedyś można było zdobyć w szkołach przyzakładowych - mówi Aleksandra Rabinek, kierownik Manpower Polska.

Kogo pracodawcy szukają? W związku z powstaniem Doliny Lotniczej i inwestycjami firm produkujących na potrzeby lotnictwa, najczęściej poszukiwanymi pracownikami są m.in. operatorzy CNC, konstruktorzy, technolodzy, mistrzowie wydziałowi, a także projektanci części silników lotniczych, koordynatorzy kalibracji monitoringu lotniczego (specjalizacje te są niszowe i charakterystyczne dla tego Regionu). Równie cennymi zawodami są te wiążące się z obsługą nowopowstających centrów logistycznych, np. spedytorzy, operatorzy wózków widłowych i mechanicy.

Stopa bezrobocia w województwie małopolskim jest niższa od średniej krajowej (10,5% ) i kształtuje się na poziomie 8,1% . Jednakże bezrobocie w samym Tarnowie jest jeszcze niższe – 6,6% . Z obserwacji ekspertów Manpower wynika, że lokalnie działające firmy są w stanie zaproponować pracę prawie każdemu, bez względu na kwalifikacje. Z wyników Barometru Manpower, kwartalnego badania perspektyw zatrudnienia wynika, że co trzeci pracodawca (32%) w regionie Południowym, w skład którego wchodzi województwo małopolskie, planuje wzrost zatrudnienia w nadchodzącym kwartale.

Więcej informacji – wkrótce
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947