To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Przy książęcym stole...”    -   20/6/2008
W tym roku przypadła 10 rocznica współpracy Muzeum Okręgowego w Tarnowie z Muzeum w Lubartowie. Na przestrzeni tych lat w Lubartowie, Oddziale Muzeum Lubelskiego, można było obejrzeć: „Portrety książąt Sanguszków” (1988), porcelanę - tzw.„Serwis ptaszkowy” (2001), „Srebra ze zbiorów książąt Sanguszków” (2003), „Widoki miast europejskich w grafice XIX wieku ze zbiorów książąt Sanguszków”, (2006).

Ogloszenie
>

Wszystkie prezentowane wystawy pochodziły ze zbiorów książąt Sanguszków z Gumnisk i znalazły się w Lubartowie, gdyż jest to miasto (podobnie jak Tarnów) bardzo mocno związane z książęcym rodem Sanguszków i osobami Pawła Karola Sanguszki i jego trzeciej żony - Barbary z Duninów. W Lubartowie mieściła się jedna z najważniejszych rezydencji tego książęcego rodu. A w ufundowanym przez Pawła Karola Sanguszkę kościele pw. św. Anny w Lubartowie, spoczywa Jego serce.
Tym razem, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprezentowało eksponaty ze zbioru porcelany, tworzącej jeden z działów rzemiosła artystycznego Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Prezentowane przedmioty, w większości stanowią depozyt książąt Claude i Pawła Sanguszków. Przedmioty te pochodzą z okresu XVIII-XIX wieku i swoim wysokim poziomem artystycznym reprezentują czołowe ośrodki wytwórcze zachodniej Europy i Polski. Ważne miejsce na wystawie zajmuje polska ceramika wyprodukowana w trzech czołowych manufaktur na Wołyniu, to jest z Korca, Baranówki i Horodnicy. Dobrą jakością, elegancją formy i dekoracji, odznaczają się zwłaszcza naczynia pierwszej z nich wytwórni porcelany w Korcu, założonej staraniem Księcia Józefa Klemensa Czartoryskiego w 1784 roku. Książę Józef Czartoryski był teściem Księcia Eustachego Sanguszki, który w latach 1810-1817/18 był dyrektorem wytwórni w Korcu.
Wśród tak zdobionych przedmiotów oryginalnie prezentuje się niewielkich rozmiarów półkulista wazka, wewnątrz złocona z monogramami Klementyny córki Józefa Klemensa Czartoryskiego i jej męża Księcia Eustachego Sanguszki (C.S.), umieszczonymi na zewnątrz czaszy, z ok. 1815 roku. Produkcja wytwórni polskiej w Horodnicy prezentowana jest na wystawie fragmentami serwisu śniadaniowego znaczonego herbem Książąt Sanguszków „Pogonią”. Jest to jedynie cześć większego, bardzo zróżnicowanego w formie serwisu, który prezentowany był przez ostatnie lata w tarnowskim Ratuszu.

Wśród porcelany herbowej znajdują się niezwykle cenne figury kawalera i damy w rokokowych strojach z końca XVIII wieku, pochodzące z manufaktury w Miśni, założonej w 1709 roku. Postacie te odnoszą się do czasów Pawła Karola Sanguszki. Cenną osobliwością tej manufaktury jest nawiązujący do starych XVIII wiecznych wzorów liczący obecnie około 500 sztuk zdekompletowany, wielofunkcyjny serwis nazwany „ptaszkowym” z uwagi na główny motyw zdobienia. Jest on przykładem harmonijnego połączenia dekoracji plastycznej i malarskiej zaskakując wprost widza bogatą kolorystyką i ogromną różnorodnością form. Świadczą o tym poszczególne naczyńka jak również fragmenty najpiękniejszej części deserowej, zwłaszcza talerze z dekoracyjnym ażurem i wielobarwnie malowanymi scenkami rodzajowymi z domowym ptactwem w częściach centralnych.
Następną manufakturą reprezentowaną na wystawie jest wytwórnia w Wiedniu, Berlinie, przykłady angielskich kamionek z warsztatu Josiaha Wedgwooda z końca XVIII wieku, jak również efektownie złocone talerze z herbem „Pogoń” z francuskiej manufaktury z Sèvres, która dzięki dużej dbałości o artystyczny wygląd swoich wyrobów przez długi okres służyła za wzór innym wytwórniom europejskim.
Ród Sanguszków miał swoje siedziby, zarówno w Lubartowie, i kolejno w Tarnowie. Jego dzieje i zmienne koleje losów, wywarły niewątpliwy wpływ na historię obu miast i jego mieszkańców.
Otwarcie wystawy zbiegło się z obchodami 465-lecia miasta Lubartowa i 10-lecia nadania szkle imienia Pawła Karola Sanguszki. Uroczystości te, uświetnili swym udziałem księżna Claude i książę Paweł Sanguszko.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 13:50:36
IP          : 3.147.104.120
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html