To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Solski” w rękach Edwarda Żentary    -   14/7/2008
Szeroki repertuar oparty o wysokiej jakości teksty dramaturgiczne - sztuki, które gwarantują przyciągnięcie publiczności, ale też i odrobina propozycji awangardowych – tak właściwie można streścić wizję tarnowskiej sceny nowego dyrektora „Solskiego” Edwarda Żentary. Reżyser i aktor chce poszerzyć zespół aktorski – za sumy przeznaczane dla aktorów grających gościnnie, według wyliczeń można utworzyć pięć dodatkowych etatów, co umożliwi wystawianie sztuk, które dotąd, z uwagi na szeroką obsadę, nie mogły w Tarnowie zostać zainscenizowane.

Posłuchaj rozmowy z Edwardem Żentarą :

Ogloszenie
>

Dyrektor wydziału kultury Marcin Sobczyk zagwarantował Edwardowi Żentarze, że nie odziedziczy długów pozostawionych przez poprzednika. Do końca lipca mamy poznać szczegółowe plany nowego dyrektora na okres do końca tego roku, zaś po wakacjach – plany na cały kolejny sezon artystyczny. Wiadomo że kontynuować trzeba będzie działania rozpoczęte jeszcze przez dyrektora Wojciecha Markiewicza – wśród nich projekt Herbertowski, na który ministerstwo przeznaczyło znacznie mniejszą sumę niż oczekiwano. Jesienią E. Żentara planuje wstępnie cztery premiery – jedna z nich ma stanowić swego rodzaju wizytówkę nowego dyrektora, jako reżysera i aktora – będzie to „Zbrodnia i kara”. Zobaczymy także „Betlejem Polskie”, nie wybraną jeszcze sztukę wyreżyserowaną przez Szymona Turkiewicza oraz „Kartotekę” lub „Ferdydurke”.
Planowane są również zmiany kadrowe – oprócz wolnego wakatu zastępcy dyrektora czy pracownika sekretariatu, powiększony ma zostać zespół aktorski. Według wyliczeń, za sumy przeznaczane dotąd na aktorów grających gościnnie, można utworzyć nawet pięć dodatkowych etatów. -Nie może być tak, że w niektórych spektaklach połowę obsady stanowiły osoby spoza tarnowskiego teatru - mówi E. Żentara. W jego wizji „Solski” ma być teatrem repertuarowym, z szerokim wyborem opartym o wysokiej jakości teksty dramaturgiczne; w repertuarze znaleźć się mają także propozycje awangardowe. Nowy dyrektor chciałby również, aby Tarnowski Teatr zaistniał na arenie ogólnopolskiej. -„Solski” w branżowych pismach, na festiwalach w Polsce niemal nie istnieje - mówi.
Zapytany o Tarnów, dyrektor, który zwiedzał nasze miasto podczas „Dni Tarnowa” podkreślał przepiękny klimat Starówki.

Edward Żentara jest znanym aktorem, ale też reżyserem. Ma 52 lata. Po ukończeniu Liceum Ekonomicznego w Koszalinie w 1975 roku, studiował na Wydziale Aktorskim w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, którą ukończył w 1980 roku. Był dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, prezesem Stowarzyszenia Dialog, dyrektorem Teatru Dialog (1998-2003), przez dwa lata dyrektorem artystycznym Grudziądzkich Sezonów Teatralnych. Wyreżyserował wiele spektakli.
Występował tez w teatrach: im. Juliusza Osterwy w Lublinie (1979-80), Polskim w Warszawie (1980-81), Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (1981-90), Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie (1993-96), im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1996-97), Polskim w Szczecinie (1998-2001). Za rolę tytułową w sztuce Georga Büchnera Woyzeck otrzymał Główną Nagrodę Aktorską na XXVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych `86, za występ w monodramie Romans z Monizą Clavier wg Sławomira Mrożka zdobył nagrodę jury oraz nagrodę prezydenta miasta na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora 1987 w Toruniu, a w 1988 roku odebrał nagrodę prezydenta miasta Krakowa za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości filmowej i teatralnej. W 1989 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Jest popularnym aktorem, znanym m.in. z występów w serialach "Rodzina Połanieckich" (1978) i "W słońcu i w deszczu" (1979). Za postać plastyka-karateki w dramacie Wojciecha Wójcika "Karate po polsku" (1982), rolę księdza Władysława Ryby w serialu "Trzy młyny" (1984) oraz kreację wrażliwego poety Janka Pradery w w filmie poetyckim Witolda Leszczyńskiego "Siekierezada" (1985) został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złotego Ekranu przyznawaną przez tygodnik "Ekran". Do niedawna mieszkał w Krakowie, obecnie przeprowadza się do Tarnowa.

Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 03:51:35
IP          : 3.14.246.254
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html