Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Wiceminister MON gościł w Zakładach Mechanicznych    -   07/8/2008
Szansa na nowe kontrakty
7 sierpnia w tarnowskich Zakładach Mechanicznych gościł podsekretarz stanu ds. uzbrojenia i modernizacji Ministerstwa Obrony Narodowej Zenon Kosiniak – Kamysz oraz generał brygady Sławomir Szczepaniak, dyrektor departamentu zaopatrywania sił zbrojnych. Zorganizowana przy tej okazji konferencja prasowa nie przyniosła żadnych „przełomowych” informacji; wiadomo jednak, że „Mechaniczne” czeka restrukturyzacja, z czym wiąże się zwolnienie około 100 pracowników, głównie w administracji. Wiadomo też, iż są szanse na to, że około roku 2010 polska armia w tarnowskich zakładach może zacząć kupować sprzęt za sumę rzędu 60 – 70 milionów złotych, a więc parokrotnie większą, niż do tej pory.

Posłuchaj, co na temat sytuacji „Mechanicznych” oraz restrukturyzacji mówią: wiceminister MON Zenon Kosiniak – Kamysz, prezes zarządu Zakładów Krzysztof Jagiełło oraz generał brygady Sławomir Szczepaniak :

Ogloszenie
>

W przygotowanym planie restrukturyzacji „Mechanicznych” pisze się m.in. o zwolnieniach – według nieoficjalnych informacji pracę stracić miała grupa około 100 osób. Zapytany o to prezes zarządu Krzysztof Jagiełło potwierdził, iż zwolnienia dotkną zbliżoną liczbę pracowników, głównie z przerośniętego pionu administracji. Jednak jak stwierdził wiceminister MON Zenon Kosiniak – Kamysz, którego wizyta odbyła się w ramach przeglądu sytuacji polskiego przemysłu obronnego, prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała „zadeklarował pomoc w restrukturyzacji w aspekcie programów dla osób, które dotknięte zostaną zwolnieniami”.
Generał Sławomir Szczepaniak zapewnił, iż w ciągu miesiąca podpisana zostanie umowa na sprzęt o wartości rzędu 26 mln zł, a więc na dotychczasowym poziomie i takiego poziomu zakupów należy się spodziewać również w kolejnych latach, z uwagi na „schyłkowość” niektórych produktów. Uzbrojeniem produkowanym w Tarnowie (m.in. karabinkami) jesienią tego roku posługiwać się będą polscy żołnierze w Afganistanie. Zarówno generał, jak i wiceminister wiążą jednak duże nadzieje związane z rozwojem bezzałogowych wieży (np z karabinem 12,7 mm) z której armia skorzysta „jeszcze w tym roku w ramach pilnej potrzeby operacyjnej”. „Okres lat chudych dla Zakładów Mechanicznych powoli mija” – usłyszeliśmy podczas konferencji; usłyszeliśmy też zapewnienia, iż zakłady mają duże szanse na to, by począwszy od 2010 roku zwiększyć pulę zamówień, w związku z nowymi, nowoczesnymi produktami których poziom generał określił jako klasę „wyższą średnią”. Podobne są oczekiwania prezesa zarządu „Mechanicznych” – oczekiwany od 2010 roku przedział współpracy z MON wynosi 60 – 70 mln zł i ten poziom pozwoliłby na ustabilizowanie sytuacji finansowej spółki oraz na jej rozwój.

Nie zabrakło też stwierdzeń o potrzebie rozwiązania „wewnętrznej konkurencji” między poszczególnymi zakładami zbrojeniowymi wchodzącymi w skład grupy Bumar. Na zadane przez nas pytanie, czy w ramach „likwidacji wewnętrznej konkurencji” nie pojawia się ryzyko iż produkcja niektórych rodzajów sprzętu może być w „Mechanicznych” zlikwidowana, usłyszeliśmy odpowiedź, iż istnieje taka możliwość, jednak „jeśli jakość, terminowość produktu będzie odpowiednia, to na pewno Tarnów wyjdzie obronną ręką i znacznie zwiększy poziom sprzedaży”. W praktyce jednak ostateczną decyzję o tym, co ma być produkowane i sprzedawane podejmuje Bumar, nie zaś zarząd Zakładów Mechanicznych. Tymczasem na przestrzeni ubiegłych lat władze Bumaru prowadziły dość chaotyczną, nieskoordynowaną politykę. Obecnie MON czeka na przedstawienie strategii grupy zbrojeniowej i plany konsolidacji.

Przy okazji wiceministrowi MON zadaliśmy pytania natury ogólnej – o stan uzbrojenia polskiej armii oraz o wymierne korzyści, w tym także te dotyczące naszych firm, wynikające z naszej obecności w Iraku czy Afganistanie. Odpowiedzi te pytania zamieścimy wkrótce, w odrębnej wiadomości.
Posłuchaj odpowiedzi na wyrażoną przez nas wątpliwość, czy w związku z likwidowaniem „wewnętrznej konkurencji” nie pojawia się ryzyko, iż produkcja niektórych rodzajów sprzętu może być w „Mechanicznych” zlikwidowana – odpowiadają prezes K. Jagiełło oraz generał S. Szczepaniak :


(MP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(07-08-2008) Bobo :
Tak, na "kozubie" (chyba wydłubanym z nosa) Zakłady Mechaniczne na pewno się dorobią. Pozostaje tylko pogratulować prezesowi profesjonalizmu ! :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2008) Rudy :
bruneci, blondyni ja wszystkich was calowac chce

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2008) eh.... :
jak to bywało i bywa zawód prezes, dyrektor, czy inny boss jest w modzie, partyjniactwo, kolesiostwo i jedna wielka banda zorganizowanych towarzysko i partyjniacko cwaniaczków.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2008) M.Wietrzyk :
Tak pytam z ciekawości czy zamówienia od osób prywatnych też przyjmują.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-08-2008) pracownik :
Aby zrobić porzadek na Mechanicznych należy zwolnić wszystkich kierowników wydziałów , mistrzów aby rozbić klikę ,która nie pozwala rozwijać się firmie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-08-2008) taaak :
a ja chętnie odzyskał bym kasę od ZMT

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-08-2008) Ziutek :
Przyjechali z Warszawy. Pewnie myślą, że na prowincji ich będą po rękach całować jeżeli coś miłego nam powiedzą. :D

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-09-2008) hehehe :
Prezes Jagiełło chce trzymac dwie sroki za ogon. Dlaczego jest prezesem na mechanicznych i w tuchowskim zozie ????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947