Zwycięstwa Unii i Niecieczy na inauguracje rozgrywek    -   11/8/2008
Niedziela na boiskach regionu
Trzecioligowe drużyny z naszego regionu, bardzo obawiały się zespołów z województwa świętokrzyskiego. Jako pierwsza swój mecz rozegrała drużyna z Niecieczy i pokonała Czarnych Połaniec. Nieco później tego samego dokonała Unia na boisku w Staszowie. W niższych ligach nie obyło się bez niespodzianek. W powiatowych derbach IV ligi lepsza od MLKS Żabno okazała się Tuchovia. W V lidze niekorzystnie rozpoczęły rywalizację, inaugurujące sezon u siebie, Wolania i Dąbrovia. Nie zawiodła Olimpia Wojnicz.

III LIGA

Unia Tarnów i LKS Nieciecza mają za sobą, swoje pierwsze doświadczenia w tym sezonie, z drużynami z województwa świętokrzyskiego. Obie zdobyły komplet punktów a w następnej kolejce spotkają się, by stoczyć pomiędzy sobą pojedynek. Wracając jednak do meczu w Niecieczy, zespół w czasie przerwy wakacyjnej przeszedł duże przemeblowanie. Drużynę opuściło kilku zawodników, a w miejsce ich dokonano odpowiednich wzmocnień. W swoich wypowiedziach, trener Niecieczy – Marcin Jałocha zapowiadał walkę o pierwszą piątkę, jednak niepokoiła go forma oraz kontuzje niektórych piłkarzy.
Pojedynek z Czarnymi Połaniec pokazał, że gra zaczyna się dobrze kleić po zdobyciu pierwszego gola. A na tego musieli kibice poczekać do 61 minuty. Wtedy to nowy nabytek niecieczan, Andrzej Wójcik po rajdzie między zawodnikami gości, zakończył to pięknym strzałem w długi róg. W chwile potem dwukrotnie przed szansą podwyższenia wyniku stanął wprowadzony po przerwie Kędzior, nie wykorzystał też dogodnych sytuacji Dzierżanowski oraz ponownie Wójcik. Było to historyczne pierwsze zwycięstwo drużyny z Niecieczy w trzeciej lidze.
Drużyna Niecieczy zagrała w składzie: Baran – Krupa (od 82 min Sas), Kleinschmidt, Suder, Prus-Niewiadomski – Krauze (od 90 min Budzyński), Ryniewicz (od 53 min Kot), Wójcik, Dzierżanowski – Wolański (od 53 min Kędzior), Saratowicz.

Wiele obaw mieli tarnowscy kibice, przed meczem z Pogonią Staszów. Jeszcze w pamięci mieli wydarzenia z boiska z przed kilku lat, gdy drużyna ze Staszowa wygrała z tarnowianami 3:0, przesądzając o ich spadku do czwartej ligi. W pierwszej połowie, pierwsze minuty mogły powtórzyć ten najczarniejszy scenariusz sprzed kilku lat. Gospodarze od pierwszych minut ruszyli do ataku, spychając tym samym tarnowian do obrony. Bardzo dobrze grali niedawni pierwszoligowcy Kaczówka oraz Nalepka. Tarnowscy obrońcy nie mogli sobie poradzić z sunącymi co chwile atakami, lecz były one nieskuteczne. W 19 minucie, to tarnowianie jednak mogli prowadzić. Dobre dośrodkowanie z prawego skrzydła otrzymał Szczytyński i silnym strzałem uderzył futbolówkę, lecz ta odbiła się od poprzeczki, a dobitka była za słaba i bramkarz gospodarzy, bez problemu wyłapał piłkę. W 32 minucie, w obrębie pola karnego Maciosek walczył o piłkę z Kaczówką, a ten wykorzystując swoje doświadczenie ligowe, wywrócił się, doprowadzając do odgwizdania rzutu karnego. Nic do powiedzenia przy strzale Krakowiaka, nie miał Łukasz Lisak. Publiczność zgromadzona na stadionie wreszcie była zadowolona. Wreszcie tarnowianie otrząsnęli się z marazmu, jaki panował w pierwszych minutach i rozpoczęli ataki na bramkę Pogoni. W 43 minucie piłkę po rzucie wolnym w pole karne wrzucił Radliński, a Daniel Bartkowski wbił piłkę do siatki.
W drugiej połowie, zobaczyliśmy odmienioną drużynę tarnowską. To piłkarze Unii raz po raz sunęli z atakami pod bramkę Pogoni, ale nadal nie potrafili zdobyć bramki. Dobre momenty gry w ataku mieli Rodak, Radliński, Hajduk oraz Szczytyński. Na bramkę musieliśmy jednak czekać do 75 minuty, kiedy to Hajduk otrzymał idealne podanie na lewe skrzydło i postanowił ruszyć na bramkę. Wtedy też będąc sam na sam z bramkarzem gospodarzy, pokonał go i tarnowianie mogli się cieszyć ze zwycięstwa. Hajduk miał jeszcze szansę w 88 minucie na podwyższenie rezultatu, jednak będąc sam na sam, nieco „przekombinował” i bramkarz gospodarzy złapał piłkę.
Piłkarze tarnowscy, dzięki zwycięstwu w Staszowie, dobrze weszli w sezon. Teraz czeka ich pojedynek pucharowy w Sanoku z tamtejszą Stalą oraz sobotni pojedynek z LKS Nieciecza.
Tarnowska drużyna zagrała w składzie: Lisak – Niewola, D. Bartkowski, Ł. Bartkowski, Pawlak – Radliński, Szczytyński (od 80 min Goliński), Maciosek (od 34 min Kafel), Rodak (od 67 min Węgrzyn) – Wolański (od 72 min Witek), Hajduk.
Bramki dla Unii: D. Bartkowski w 43 min. oraz Hajduk w 75 min.
Żółte kartki: Maciosek, Hajduk.
Mecz sędziował: Marek Śliwa (Kielce).

W pozostałych niedzielnych meczach:
Neptun Końskie - Lubrzanka Kajetanów 1:1 (0:0)
Naprzód Jędrzejów - Dalin Myślenice 1:5 (0:3)
Orlicz Suchedniów - Garbarnia Kraków 1:1 (1:1)

IV LIGA

Wielu kibiców z naszego regionu zastanawiało się, czy w pojedynku MLKS Polan Żabno z Tuchovią górą będzie doświadczenie trenerskie czy wzmocnienia kadrowe. Górą było jednak doświadczenie na stanowisku trenera i podopieczni Zbigniewa Kordeli wywieźli z Żabna trzy punkty. Dwoma trafieniami popisał się Okaz, który przyszedł do Tuchovii z Ciężkowianki. Nieudany powrót w szeregi drużyn czwartoligowych MLKS Polan Żabno nieco zmartwił miejscowych kibiców. Pomimo poczynionych wzmocnień (zawodnikami z drużyn trzecioligowych) gra miejscowych nie napawała optymizmem.
MLKS POLAN Żabno - TUCHOVIA Tuchów 0:2 (0:1)
Bramki dla Tuchovii zdobył Okaz w 28 i 60 minucie.

Limanovia Limanowa - Lubań Maniowy 0:0
LKS Mogilany - MKS Trzebinia/Siersza 2:1
Orkan Szczyrzyc - Beskid Andrychów 1:0

V LIGA

Za niespodziankę można uznać wynik meczu w Woli Rzędzińskiej. Jednak pod uwagę trzeba wziąć fakt, iż w poprzedniej rundzie piłkarze Wolanii również rozpoczynali sezon od kilku porażek. Tym razem przegrali na własnym boisku z Dunajcem Nowy Sącz. Niezły początek dla piłkarzy Olimpii Wojnicz, która pokonała Wisłę Grobla na własnym boisku. Obie bramki strzelili nowi zawodnicy drużyny z Wojnicza, którzy przyszli z tarnowskiej Unii – czyli Paweł Żaba i Jakub Pacura. Cenny remis piłkarzy Wisły Szczucin w Witowicach Dolnych i porażka na własnym stadionie drużyny Dąbrovii z Olimpią Pisarzowa. Mecz w Uściu Gorlickim nie doszedł do skutku, ponieważ płyta boiska była w fatalnym stanie po opadach deszczu.

Oto wyniki niedzielnych meczów:
Victoria Witowice Dolne - Wisła Szczucin 2:2
Watra Białka Tatrzańska - Gród Podegrodzie 2:2
Wolania Wola Rzędzińska - Dunajec Nowy Sącz 3:4
Olimpia Wojnicz - Wisła Grobla 2:0
Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska - Olimpia Pisarzowa 1:2
LKS Uście Gorlickie - Barciczanka Barcice - mecz się nie odbył z powodu złego stanu boiska.

KLASA OKRĘGOWA

Trzy remisy i jedno zwycięstwo, to rezultaty niedzielnych spotkań w klasie okręgowej. Jedyne zwycięstwo odnieśli piłkarze Nowej Jastrząbki, pokonując Ivę w Iwkowej. Druga drużyna Niecieczy zremisowała z Olimpią Kąty, która tradycyjnie już rundę jesienną ma zawsze rewelacyjną. Pomimo kłopotów kadrowych, drużyna z Gosławic wywiozła cenny remis z boiska w Rylowej.