To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Rusza kolejny cykl spotkań i wykładów poświęconych filmowi polskiemu    -   08/9/2008
Akademia Filmowa III
Jak już informowaliśmy, 12 września rozpoczyna się trzecia już edycja organizowanej przez TCK „Akademii Filmowej”. Warto zapisać się już teraz, gdyż będzie to cykl wyjątkowy, obfitujący w spotkania z ludźmi filmu reprezentującymi różne zawody. Udział w całym projekcie, czyli w 16-tu spotkaniach kosztuje 70 zł (członkowie Akademii mają również zniżki na projekcje „Czwarty Ekstra Film”); można także udać się na jeden ilustrowany filmem wykład (cena biletu 10 zł). I tak 12 września (piątek) o godz. 17:00 krytyk filmowy Jerzy Armata opowie nam „Jak kręciło się filmy w przedwojennej Polsce” – po spotkaniu zobaczymy film „Manewry miłosne” Jana Nowiny – Przybylskiego i Korada Toma. Natomiast 13 września o 16:00 wykład „Producent czy reżyser w roli głównej?” zwieńczy dyskusja z producentem Jackiem Lipskim oraz projekcja filmu „Nadzór” Wiesława Saniewskiego.

Ogloszenie
>

Pierwsza edycja Akademii Filmowej poświęcona była historii kina, druga – mistrzom kina współczesnego, natomiast trzecia, która rozpoczyna się już 12 września, w całości dotyczyć będzie kina polskiego, w aspekcie zarówno historycznym, jak i współczesnym. Zajęcia prowadzone przez Jerzego Armatę ( krytyka i dziennikarza), odbywać się będą w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury – Rynek 5 w piątki i soboty – raz w miesiącu; obejmą one osiem weekendów – od września do kwietnia. Pierwsze zajęcia, co znamienne, odbędą się w wigilię tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a ostatnie – poprzedzą przyszłroczną edycję Tarnowskiej Nagrody Filmowej, a więc AF3 wypełni czas pomiędzy dwoma najważniejszymi imprezami poświęconymi rodzimej kinematografii.

12 września, godz. 17:00
Wykład „Jak kręciło się filmy w przedwojennej Polsce?”. Projekcja filmu „Manewry miłosne”, reż. Jan Nowina – Przybylski, Konrad Tom. Film z 1935 roku: Porucznik huzarów zakochuje się w pięknej baronowej. Ale rodzina szykuje mu inną kandydatkę na żonę. Chcąc uniknąć z nią spotkania, przebiera się za swego ordynansa (i vice versa). Na taki sam pomysł wpada przyszła narzeczona, wkładając strój swej pokojówki (i vice versa). Jak się te wszystkie przebieranki skończą, łatwo się domyślić.

13 września, godz. 16:00
Wykład „Producent czy reżyser w roli głównej?”. O godz. 17:30 – „Filmowe zawody: producent” – spotkanie z producentem Jackiem Lipskim. Godz. 18:30 – projekcja filmu „Nadzór”. Film z 1983 roku – oparta na autentycznym zdarzeniu opowieść o walce o godność i rodzicielskie prawa, rozgrywająca się w zakładzie karnym dla kobiet. Klara, za udział w aferze mięsnej, zostaje skazana na dożywocie. Z własnego wesela trafia do więzienia, gdzie rodzi dziecko, oddane później pod opiekę teściowej...

Jak widać na powyższym przykładzie, program sobotnich wykładów, w odróżnieniu od piątkowych, wzbogacony jest o spotkania z przedstawicielami kolejnych zawodów. W kolejnych miesiącach w piątki poruszone zostaną następujące tematy: „Polska szkoła filmowa – klasycy i kontynuatorzy” – projekcja filmu „Zezowate szczęście” Andrzeja Munka; „Nowofalowe przypadki kina polskiego” – film „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna; „Kino moralnego niepokoju ciągle potrzebne” – „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego; „Komedia polska, czyli co i dlaczego nas śmieszy” – „Rejs” Marka Piwowskiego; „Sensacja po polsku” – „Dług” Krzysztofa Krauze; „Historia na ekranie – wielkie widowisko czy dokument epoki” – „Śmierć prezydenta” Jerzego Kawalerowicza; „Adaptacje literackie – ekranizacja czy bryk?” – „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa.
Natomiast w soboty poznamy następujące zawody (po wrześniowym spotkaniu z producentem, kolejno): scenarzysty – „Czy scenarzysta jest autorem filmu?” – spotkanie z Cezarym Harasimowiczem, projekcja filmu „300 mil do nieba” Macieja Dejczera; reżysera – „Reżyserzy – realiści i kreatorzy” – spotkanie z Jerzym Stuhrem, projekcja filmu „Historie miłosne” w reżyserii gościa; operatora – „Polska szkoła operatorów” – spotkanie z Adamem Sikorą, projekcja filmu „Wojaczek” Lecha Majewskiego; aktora i kaskadera – „Czy istnieje aktorstwo filmowe?” – spotkanie z kasakaderem Ryszardem Janikowskim, projekcja filmu „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy; kompozytora – „Muzyka filmowa – dzieło czy usługa?” – spotkanie z Zygmuntem Koniecznym, projekcja filmu „Jańcio Wodnik” Jana Jakuba Kolskiego; scenografa – „Scenografia filmowa, czyli poprawianie rzeczywistośći” – spotkanie z Ryszardem Melliwą, projekcja filmu „Zakochany anioł” Artura Więcka „Barona”; montażysty – „Montaż filmowy – między skrótem a manipulacją” – spotkanie z Ewą Smal, projekcja filmu „Krótki film o miłości” Krzysztofa Kieślowskiego.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 16:55:13
IP          : 18.221.165.246
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html