Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Stary i nowy Tarnów w fotografii – raz jeszcze w TCK    -   11/9/2008
„Kocham Tarnów” powraca!
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ciesząca się ogromnym zainteresowanie wystawa „Kocham! TARNÓW” powraca do Tarnowskiego Centrum Kultury, gdzie oglądać ją można codziennie od 15 września do 10 listopada w godz. 10:00 – 18:00. Na kilkudziesięciu planszach zobaczymy zdjęcia przenikającego się starego i nowego Tarnowa. Wystawie towarzyszy kilkuminutowy film z 1928 roku pt. „Tarnów - Miasto Przemysłowe”. Jak dotąd ekspozycję tę, w okresie od 3 kwietnia do 7 maja obejrzało 2.300 mieszkańców naszego miasta...

Ogloszenie
>

Te niezwykłe, kompozycje artystyczne, które składają się na wystawę, łączą czas przeszły z teraźniejszym i pokazują jak wiele i jak niewiele zmieniło się w tym mieście. Pokazują życie miasta przedwojennego, spokojnego, tętniącego życiem kulturalnym, handlem, nauką i rozrywką. Na fotografiach zobaczyć można w tym samy czasie, miejscu i przestrzeni – obok dobrze znanych budynków ludzi z tamtej i z tej epoki – twarze sprzed stu lat i te z przed wczoraj… Ulica Krakowska, Wałowa, Lwowska, Plac Kazimierza, Rynek, Żydowska były fotografowane już dawno temu. Wysyłano te fotografie w świat z życzeniami w formie kart pocztowych, by po raz kolejny wróciły do najmłodszego pokolenia niedoszłych adresatów. Tamten sygnał wysłany w zamierzchłej przeszłości staramy się przechwycić teraz i nadać mu współczesny kolor, smak i kształt. Zaskakuje fakt jak nie zmieniły się niektóre miejsca i zaskakujące są również miejsca starego Tarnowa, których już dzisiaj nie ma.

Kim są Tarnowianie na starych fotografiach? Czy są Polakami, czy tez Żydami, może Niemcami lub Ukraińcami? Czy byli kupcami czy przedsiębiorcami, uczniami czy nauczycielami? Patrzymy na ich twarze tak dziwnie dziś wyglądające. Kim naprawdę byli? Ważne jest tylko to jakimi byli ludźmi - dla siebie i dla innych, bo to że spacerowali Wałową i Krakowską, że robili zakupy na placach targowych, że wracali po pracy do domu przez most na rzece Białej, prosto z fabryki związków azotowych, że chodzili do kina Marzenie, do gmachu Sokoła (dzisiejszego teatru) – to nie zmieniło się do dziś. Tak jak oni niegdyś tak i my teraz poruszamy się tymi samymi ścieżkami, ocieramy się o ich życie w naszym codziennych sprawach. Nie ma już wprawdzie kina Krakus, nie ma Starej i Nowej Synagogi, nie ma gmachu Poczty Głównej ale ile wspaniałych miejsc udało się ocalić i jak wiele nowych przestrzeni przybyło… Autorzy prezentowanych fotografii pomogli odtworzyć je dzięki możliwościom współczesnej techniki, a pochowani na Starym i Nowym Cmentarzu oraz na cmentarzu Żydowskim Tarnowianie, spoglądają w naszym kierunku z radością, gdy opowiadamy właśnie o nich tą historię…

Nasz Tarnów nieoczekiwanie stał się tematem wystawy, którą podziwiać będzie można ponownie. Tarnów jaki kochamy, jakim jest ze wszystkimi jego zaletami i wadami, zasługuje na taką wystawę. Organizatorzy zdecydowali się nadać jej tytuł ze słowem „Kocham” bo tylko tak można tu żyć, pracować, tworzyć, zmieniać, ale i chronić to miasto dla przyszłych pokoleń. „Kocham! Tarnów” – to także wielka kampania edukacyjna i popularyzacyjna. To możliwość przeprowadzenia lekcji historycznej dla najmłodszych od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ostatniego roku studiów.
Na specjalnych planszach magnetycznych można tu ułożyć puzzle z widokiem najważniejszych tarnowskich budowli, odszukać swoją ulicę na doskonałej panoramie miasta, przeczytać komentarz wybitnego historyka i posłuchać niezwykłej muzyki kapel podwórkowych, pieśni żydowskich i cygańskich sprzed stu lat. Tylko tyle i aż tyle... Prezentowana na wystawie panorama miasta (o rozmiarach 2m x 10 m) z lotu ptaka, a ściślej z lotu balonem naprawdę robi wrażenie. Z tej perspektywy widać każdy nasz dom, każdy daszek, ulice…

”W imieniu autorów wystawy w osobach: Piotra Bernackiego, Huberta Burzawy, Janusza Fleka, Piotra Góryjowskiego, Mirosława Kaszuby, Konrada Kluzy, Tadeusza Koniarza, Stanisława Kozyry, Krzysztofa Neminarza, Tomasza Pacanowskiego, Bartosz Połecia, Tomasza Sobczaka, Witolda Stachnika, Pawła Topolskiego, Marka Trusza, Andrzeja Tylko oraz zaangażowanych w realizację tego projektu wszystkich moich kolegów i koleżanek z TCK, zapraszam do Tarnowskiego Centrum Kultury na wielką podróż geograficzną w głąb naszej historii, śladami naszych wielkich i zwyczajnych przodków” - pisze dyrektor TCK, Tomasz Kapturkiewicz. Wkrótce ukazać się ma również wydawnictwo albumowe ze wszystkimi niezwykłymi fotografiami z wystawy „Kocham! TARNÓW”.

Wystawę „Kocham! TARNÓW” zrealizowano przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego; mecenasem wystawy jest Karpacki Operator Systemu Dystrybucyjnego, a oglądać ją będzie można codziennie od 15 września do 10 listopada 2008 r. w TCK, w godzinach od 10:00 do 18:00. Bilety w cenie 2 zł (dzieci, młodzież szkolna), 3 zł do nabycia w Biurze Obsługi TCK – Rynek 5. Rezerwacje dla grup zorganizowanych: telefonicznie – 014 6 888 888 (dział imprez); mailem – tck@tck.pl (sekretariat).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(12-09-2008) Maro :
O Boże, znowu do znudzenia...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-09-2008) docctor :
wystawa suuper ,dobrze że anonsuje się album - ciekawie jak to drzewiej bywało...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2008) kolezanka :
Bez urazy ale to juz jest nudn ostatnio gdzie sie nie popatrzy na portal Tarnowski to same wystawy fotograficzne !!!!!!! Nie mozecie wymyslic czgos innego bo monotonia sie wkrada w kulture , ilez mozna krecic sie wokol jedngo tematu??

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2008) do koleżanki :
Jedź do babci na wieś, tam nie ma albumów. Tam nie ma niczego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl