To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Na tarnowskim rynku ukazuje się kolejna historyczna publikacja    -   15/9/2008
„Moje wspomnienia” Adama Wisza
”W latach swojej aktywności zawodowej, znany pulmonolog dr Adam Wisz był naocznym świadkiem wielu wydarzeń zachodzących w rodzinnym mieście. Jednakże to wspomnienia z odległego dzieciństwa, z lat wczesnej młodości przypadającej na okres międzywojenny, są najciekawsze i pokazują Tarnów, którego dziś właściwie nie ma. Miasto opisywane przez Autora pozostało jedynie w pamięci nielicznych, do których on sam należy. Blisko połowę mieszkańców Tarnowa stanowiła w okresie międzywojennym ludność żydowska. Od wieków żyli w nim obok siebie Polacy i Żydzi. Autor przybliża nam tę koegzystencję. Opisując swoje relacje z kolegami, sąsiadami żydowskimi, przybliża ten nieznany dla młodego pokolenia Tarnów, który pozostał jedynie na kartach książek historycznych lub właśnie w relacjach ludzi pokolenia dr Wisza” - pisze we wstępie do nowej książki, która ukazała się na tarnowskim rynku, historyk Antoni Sypek.

Ogloszenie
>

”Historiografia Tarnowa XIX i XX wieku jest niezwykle uboga w rodzimą memuarystykę. Tak właściwie mamy jedynie wspomnienia Jana Bielatowicza, Władysława Czaplińskiego, Romana Szydłowskiego (Szancera). To niezwykle mało jak na jedno z większych miast Galicji czy Małopolski.
Dlatego z wielką ciekawością przystąpiłem na prośbę Autora do redakcji jego wspomnień. Z drugiej strony z pewną obawą, czy zasługują one na druk. Obawa szybko przeminęła, zaledwie po kilku stronach czytania w maszynopisie wspomnień Autora. Przez ponad 80 lat był dr Adam Wisz obserwatorem życia społecznego w Tarnowie. W latach swojej aktywności zawodowej naocznym świadkiem wielu wydarzeń zachodzących w rodzinnym mieście. Jednakże to wspomnienia z odległego dzieciństwa, z lat wczesnej młodości przypadającej na okres międzywojenny, są najciekawsze i pokazują Tarnów, którego dziś właściwie nie ma. Miasto opisywane przez Autora pozostało jedynie w pamięci nielicznych, do których on sam należy.
Blisko połowę mieszkańców Tarnowa stanowiła w okresie międzywojennym ludność żydowska. Od wieków żyli w nim obok siebie Polacy i Żydzi. Autor przybliża nam tę koegzystencję. Opisując swoje relacje z kolegami, sąsiadami żydowskimi, przybliża ten nieznany dla młodego pokolenia Tarnów, który pozostał jedynie na kartach książek historycznych lub właśnie w relacjach ludzi pokolenia dr Wisza.
Autor wywodzi się z rodziny inteligencji mieszczańskiej tak bardzo charakterystycznej dla miast i miasteczek galicyjskich. Ukazuje nam więc życie codzienne tego środowiska, rodzinne powiązania, związki małżeńskie, wspólne spędzanie czasu wolnego, pracę zawodową, pasje. Na kartach wspomnień śledzimy więc losy i życie urzędników administracji państwowej, samorządowej, nauczycieli, kupców, rzemieślników, wojskowych, ludzi wolnego zawodu. Autor przybliża nam życie codzienne Tarnowa okresu międzywojennego, a także Tarnowa w latach siermiężnego PRL.
Znany i ceniony tarnowski pulmonolog odkrywa przed nami światek zawodowy, przybliża postaci tarnowskich lekarzy. Praca zawodowa dr Wisza przypadła w całości na okres PRL. Autor jest jednym z seniorów lekarzy tarnowskich, tym bardziej cenne są jego wspomnienia o swoich kolegach-lekarzach.
Zdumiewające są szerokie zainteresowania pozazawodowe dr Wisza. Ukazuje się nam wytrawny kolekcjoner dzieł sztuki, znawca muzyki poważnej i lekkiej, filatelista i numizmatyk. Z pasją podróżował po szerokim świecie, co przecież w latach PRL było niecodziennością. Jego barwne opisy licznie odwiedzanych miast i krajów europejskich, a także azjatyckich, ukazują go jako znawcę ich historii i zabytków.
Wreszcie dr Wisz jako naoczny świadek zagłady tarnowskich Żydów, martyrologii Polaków w czasie okupacji nazistowskiej, świadek agresji bolszewickiej na Polskę w 1939 r., pozastawia wstrząsające relacje z tamtych czasów.
Wspomnienia dr Wisza są cennym przyczynkiem do historii Tarnowa lat międzywojennych i lat PRL. Wielka szkoda, że nie udało się niżej piszącemu zainteresować nieliczne oficyny wydawnicze Tarnowa książką dr Adama Wisza. Autor wydał ją własnym sumptem, w niewielkim nakładzie. Za to należą Mu się słowa podzięki od czytelników pasjonujących się historią rodzinnego miasta. Swoją książkę dedykuje Autor żonie Janeczce, długoletniej towarzyszce życia. Być może śmierć żony, tak przecież nieodległa w czasie, dała Autorowi asumpt do podzielenia się z nami niezwykle ciekawymi dziejami ich wspólnego życia.”
– pisze we wstępie tarnowski historyk Antoni Sypek, który książkę ”Moje wspomnienia” Adama Wisza przygotowywał do druku, opatrując ją przypisami.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, March 28, 2024 15:09:16
IP          : 3.235.46.191
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html