To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zakończyło się Forum Mediów Polonijnych    -   18/9/2008
„Fidelis Poloniae” przyznane
Zakończyło się XVI Światowe Forum Mediów Polonijnych. W ostatnich dwóch dniach Forum dziennikarze uczestniczyli m.in. w warsztatach metodycznych, z udziałem przedstawicieli tarnowskich mediów, zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce oraz spotkali się w Senacie RP z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem. W Warszawie ogłoszono wyniki konkursu marszałka Senatu dla dziennikarzy polonijnych zatytułowanego „Polacy na ścieżkach świata – blaski i cienie emigracji”; wręczono również statuetki „Fidelis Poloniae”, przyznawane przez organizatorów Forum.

Ogloszenie

14 września w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, podczas warsztatów metodycznych, Alina Kietrys, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, zwróciła uwagę na jakość materiałów dziennikarskich. Mówiła o potrzebie dbałości o język mediów. Uczestnicy dyskusji wyrażali niezadowolenie z faktu istnienia i popularyzacji języka „rynsztoku”. Niektórzy z dziennikarzy polonijnych twierdzili, że dzieci Polonii mówią lepszym językiem i nie przeklinają. O procesach tworzenia gazety mówili red. Piotr Kopa z „Gazety Krakowskiej”, red. Tomasz Jamrozik z „Dziennika Polskiego”, red. Jerzy Kosiba z tygodnika „Temi”. Z kolei Maria Zawada - Bilik podkreśliła, że dziennikarze lokalni są bardziej weryfikowani przez środowisko niż dziennikarze mediów ogólnopolskich. - Bohaterów swoich publikacji spotykają przecież na ulicach- powiedziała.
Dziennikarze polonijny zwiedzali również Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie odbyło się także spotkanie z zarządem kopalni, z okazji 30-tej rocznicy wpisania obiektu na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Tego samego dnia rozstrzygnięto konkurs Biura Prasowego XVI ŚFMP na „Mega gwiazdę Forum” – została nim, wyłoniona spośród 14 kandydatów, Dorota Jaworska, redaktora naczelna „Krynicy” z Ukrainy – za „dużą kulturę osobistą, znajomość warsztatu dziennikarskiego, błyskotliwość na konferencjach prasowych, temperament, a także popularność wśród uczestników Forum.

W ostatni dzień Forum dziennikarze uczestniczyli w spotkaniu w Senacie RP, z udziałem marszałka senatu Bogdana Borusewicza i członkami Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. Obecny był również prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała. Ponadto ogłoszono wyniki konkursu o nagrodę marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych pt.: „Polacy na ścieżkach świata – blaski i cienie emigracji”. I nagrodę otrzymała red. Agata Lewandowski za pracę „Dobry, bo (trochę) polski Łukasz Podolski” opublikowaną w „Kontaktach” (Niemcy, Berlin). Drugą – telewizyjny film dokumentalny w reżyserii Marka Maldisa „Lekcja angielskiego” emitowany w TVP Polonia, TVP Warszawa oraz TVP PR 1 (Polska, Warszawa). Trzecią – red. Małgorzata Białecka za pracę „Nie jestem tutaj żeby się dorabiać” opublikowaną w tygodniku „Nowy Czas” (Wielka Brytania, Londyn). Trzecią równorzędną nagrodę otrzymała Elzbieta Gargała za pracę „Emigranci” opublikowaną w „Tygodniku Wałbrzyskim” (Polska, Wałbrzych). Wyróżniono: red. Radosława Święsa oraz red. Agnieszkę Steur. Biuro Organizacyjne Forum przyznało nagrody w dorocznym konkursie „Fielis Poloniae”, przyznawane za wybitne zasługi w umacnianiu więzi pomiędzy Polonią a krajem. W kategorii osoba nagrodę otrzymał Romuald Mieczkowski – poeta, animator kultury, redaktor naczelny i wydawca kwartalnika „Znad Willi”. W kategorii organizacja – Europejska Unia Wspólnot Polonijnych. Dyplomy honorowe otrzymali: Krystyna Piotrowska – Radio Polonia Toronto, Andrzej Janczelewski – Kurier Ateński, Robert Wyszkowski – Polskie Radio Freiburg. Statuetki „Fidelis Poloniae”, zaprojektowaną przez tarnowskiego rzeźbiarza Jacka Kucabę, wręczył marszałek Senatu – Bogdan Borusewicz i wicemarszałek Senatu – Krystyna Bochenek.
Dziennikarze uczestniczyli również m.in. w warsztatach metodycznych „Internet i multimedia w działalności mediów polonijnych: dotychczasowe doświadczenia, metodyka prowadzenia gazety internetowej” pod kierownictwem red. Marcina Łuszczewskiego.
Za rok, podczas kolejnego, siedemnastego już Światowego Forum Mediów Polonijnych, dziennikarze odwiedzą województwo dolnośląskie.

Foto: Senat RP. Wspólne zdjęcie Laureatów nagrody „Fidelis Poloniae” z Bogdanem Borusewiczem, marszałkiem Senatu RP (pierwszy z lewej), Krystyną Bochenek (trzecia z lewej) i Stanisławem Lisem, dyrektorem Biura Organizacyjnego Forum (pierwszy z prawej).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(20-09-2008) mihgvanvideo :mihgvan@gawab.com 
Ěčőŕčë Ćâŕíĺöęčé Áîëĺĺ 50 âűńňóďëĺíčé â ęŕíŕëĺ Ńîáđŕíčĺ íŕ ëčęĺđî-âîäî÷íîě çŕâîäĺ Đŕńńęŕç ďîäđűâíčęŕ äĺćóđíűé ďî ńňđŕíĺ č ěíîăîĺ äđóăîĺ.... Ęŕíŕë ďîńňî˙ííî ďîďîëí˙ĺňń˙

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl