To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Impreza dla prawdziwych odkrywców Małopolski    -   18/9/2008
Muzeobranie 2008
Małopolski Instytut Kultury, wraz z partnerskimi muzeami – w tym Muzeum Okręgowym w Tarnowie zaprasza na kolejną edycję „Muzeobrania”. W dniach 27-28 września będzie można wybrać się do Zalipia, Szczucina, Andrychowa, Biecza, Chabówki, Wadowic, Wygiełzowa, czy Zubrzycy Górnej, by wziąć udział w pokazach, warsztatach, spotkaniach. I tak np. w Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, obok zwiedzania z przewodnikiem ekspozycji, będzie można obejrzeć pokazy działania maszyny drogowej (z możliwością jej własnoręcznej obsługi), zobaczyć proces wykonywania znaków drogowych, zaś w Zalipiu zaplanowano warsztaty artystyczne (m.in. wycinanki z papieru, słomy), opowieści o życiu najsłynniejszej malarki Zalipia, czy pokaz pracy kowala.

Ogloszenie

„Małopolskie inspiracje – przygoda w muzeum – edukacja i zabawa” – tymi hasłami można w zasadzie streścić całe przedsięwzięcie. Z myślą o aktywnych odbiorcach kultury, Małopolski Instytut Kultury wspólnie z partnerskimi muzeami co roku zaprasza na Muzeobranie. Muzeobranie to wyjątkowa propozycja dla prawdziwych odkrywców Małopolski. Dwudniowy program przewiduje liczne: warsztaty tematyczne, opowieści i spotkania, pokazy niezwykłych czynności, gry muzealne, nowe interdyscyplinarne ekspozycje. Każdy zwiedzający otrzymuje przewodnik, który ma ułatwić poznanie wybranego tematu. Dla dzieci w wieku 5–12 lat stworzona jest specjalna ścieżka edukacyjna. Najmłodsi odbiorcy mogą zwiedzać muzeum ze specjalnym przewodnikiem zawierającym zadania i zagadki oraz uczestniczyć w warsztatach i pokazach przygotowanych z myślą o nich.

Wybrane punkty programu „Weekendu muzealnych odkryć”:

Andrychów, Izba Regionalna Ziemi Andrychowskiej - „Chłopska Szkoła Biznesu”
W programie m.in.: „Chłopska Szkoła Biznesu” oraz „W gronie siła” – zwiedzanie muzeum; „Jarmark Andrychowski” – lokalne potrawy, ludowa sztuka i rzemiosło, odpustowe zabawy; „andrychowskie tkactwo” – warsztaty tkackie; „Przygody Kuby Drelicharza” – teatrzyk kukiełkowy; premiera filmu dokumentalnego o andrychowskiej przedsiębiorczości.

Biecz, Muzeum Ziemi Bieckiej - „To był sklep inny niż wszystkie”
W programie m.in.: „To był sklep inny niż wszystkie” – pokazy, marcepanowe warsztaty dla dzieci, kiermasz wyrobów; „Biecz królowej Jadwigi” – projekcja filmu, gra miejska, prezentacja bractwa rycerskiego, opowieść kata bieckiego o krwawym fachu i innych jego zajęciach; rzemiosło i sztuka z okolic Biecza – pokazy niezwykłych zawodów.

Chabówka, Skansen Taboru Kolejowego - „Na kolejowym szlaku”
W programie m.in.: „Czarne perły techniki kolejowej” – oprowadzanie po skansenie; „Forteca na szynach” – pokaz żywej historii w wykonaniu członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39; wyprawa pociągiem „RETRO” na trasie Chabówka – Mszana Dolna – Chabówka; przejażdżki parowozem i lokomotywą spalinową po skansenie, samodzielna jazda drezyną; „Pożegnanie z Bronią” – wojenna gra terenowa z wątkiem szpiegowskim.

Szczucin, Wydział Historii Drogownictwa - „Dobre drogi prowadzą do cywilizacji”
Poznaj dzieje budowania dróg, zobacz, jak rozwijały się układy komunikacyjne, zrozum powagę pracy drogowców. Zostań dróżnikem, czyli kimś, kto odpowiada za stan i rozwój dróg.
10:00-18:00 - Zwiedzanie: „Zapraszamy do walca” – indywidualne zwiedzanie ekspozycji; „Wszyscy jesteśmy dróżnikami” − zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem w budynku wydziału (wejścia o każdej pełnej godzinie, czas trwania ok. 1 godz., wejście ostatniej grupy o godz. 17.00); rodzinne zwiedzanie (specjalnie opracowane przewodniki dla dzieci!)
12:00-16:00 - Filmy i opowieści: „Kamień milowy i inne znaki drogowe” – prezentacja procesu wykonywania znaków drogowych; godz. 12:00 i 15:00: „Od ścieżki do autostrady” − spacer z naczelnikiem i opowieść o tym, jak kiedyś budowano drogi i jak buduje się je dzisiaj; 13:00: „Szkoła profesora Basa” – projekcja drogowej bajki edukacyjnej; 14:00: „Masz jedno życie” – opowieść o zasadach zachowania bezpieczeństwa drogowego
10:00-17:00 - Warsztaty drogowe; kafar i baba – pokaz działania maszyny do wbijania pali i możliwość jej własnoręcznej obsługi; stanowisko plastyczne dla dzieci – rysowanie i kolorowanie maszyn drogowych; „Jak ułożyć estetyczną i trwałą alejkę w ogrodzie i na działce?” – pokaz i zajęcia praktyczne.
Wstęp bezpłatny, Szczucin, Wydział Historii Drogownictwa, ul. 1 Maja 39, tel.: 014 643 52 78, whd@gddkia.gov.pl , www.gddkia.gov.pl/whd.

Wadowice, Muzeum Miejskie w Wadowicach - „Wadowice Karola Wojtyły”
W programie m.in.: „Lolek Wojtyła” – zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem; happening teatralny przed muzeum – międzywojenne postaci z Wadowic; „Mieszczański czas niedzielny” – spacer z przewodnikiem po międzywojennym mieście (start sprzed muzeum. Uwaga, obowiązuje rezerwacja, tel.: 033 873 81 00, w dn. 22–26 września).

Wygiełzów, Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec - „Barwna wieś, pański dwór”
W programie m.in.: „Przy dworskiej kawie” – opowieści o kawie na polskim dworze, pokazy palenia kawy i degustacja (we współpracy z siecią sklepów „Pożegnanie z Afryką”); „Korzenie naszych przodków” – warsztaty edukacyjne dla rodzin (wspólne odkrywanie własnej przeszłości, genealogia i heraldyka polskiej szlachty); „Komnaty, lochy i tajemnicza wieża” − gra terenowa w ruinach zamku Lipowiec; „Zapraszamy na wesele” – degustacja potraw, warsztaty, pokazy tańca i ludowych zwyczajów weselnych.

Zalipie, Dom Malarek i Muzeum – Zagroda Felicji Curyłowej (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) - „Wszystkie techniki piękna”
Na dwa dni mieszkańcy Zalipia otworzą drzwi i bramy do swoich zagród, w których czekają na Was liczne niespodzianki! Można tu spędzić cały dzień na odkrywaniu niezwykłych motywów kwiatowych, samodzielnej pracy twórczej, rozmowach z malarkami i malarzami w ich domach i gospodarstwach. Ta fascynująca wieś jest równocześnie kolonią artystyczną!
10:00-18:00 - Dom Malarek – dom pracy twórczej: indywidualne zwiedzenie ekspozycji
12:00-16:00 - warsztaty artystyczne: „Papierowe firanki”; „Warsztaty z wykorzystaniem sprasowanej słomy”; „Tradycja i nowoczesność – przemiany zalipiańskiego malarstwa” (obowiązują dodatkowe bilety); Zalipiańskie tatuaże – zalipiański motyw na ręce lub twarzy wykonany przez malarkę (dodatkowa opłata).
10:00-18:00, Zagroda Felicji Curyłowej - indywidualne zwiedzanie ekspozycji w domu malarki; godz. 11:00 i 15:00 - opowieść o życiu i stylu najsłynniejszej malarki z Zalipia; 11:30 i 15:30 - warsztaty artystyczne - „Pająki i packi” (obowiązują dodatkowe bilety); zwiedzanie ekspozycji prac zalipiańskich malarek (początek o każdej pełnej godzinie, ostatnie zwiedzanie o godz. 17.00)
10:00-18:00: Zalipiańskie szaty liturgiczne − pokazy i opowieści o unikalnym zbiorze szat liturgicznych wykonanych przez artystki z Zalipia (początek o każdej pełnej godzinie, ostatnie zwiedzanie o godz. 17.00)
10:00-18:00: Kuźnia u Kroków - zwiedzanie kuźni, 12:00 - pokaz pracy kowala; 13:30-15:30 - warsztaty artystyczne dla dzieci prowadzone przez Joannę Krok; 12:00-15.00: możliwość skosztowania wyśmienitej kuchnia pani domu
10:00-18:00: Indywidualne zwiedzanie malowanych gospodarstw – zwiedzanie domów ludowych artystek połączone z prezentacją ich prac, poczęstunkiem i zadaniami dla dzieci. Każda z gospodyń prezentuje swój styl malowania i specjały z własnej kuchni.
11:00-16:00 - Muzeowóz – podróż chłopską taksówką; zwiedzanie Zalipia z wysokości wozu na trasie między punktami programu, okraszona opowieścią pilotów wycieczki.
14:00-22:00 - Zalipiański piknik przed Domem Malarek, występy kapel, zabawa przy muzyce, poczęstunek.
Zagroda Felicji Curyłowej, Odział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Zalipie, tel.: 014 641 19 12, Dom Malarek – tel.: 014 641 19 38; www.muzeum.tarnow.pl.

Zubrzyca Górna, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny - „Karpackie pogranicze Małopolski”
W programie m.in.: „Ośrodek Kultury Szlacheckiej na Orawie” − opowieść o rodzie Moniaków i znaczeniu dworu dla społeczności lokalnej; „Skarby skrzyni karpackiej” − samodzielne odkrywanie zawartości skrzyń, o których opowie ostatni właściciel dworu; „Wystrugaj sobie sosręb” – pokaz snycerki i warsztaty prowadzone przez orawskiego cieślę; życie w orawskiej chałupie – opowieść o życiu górali orawskich, rozplanowaniu zagrody i symbolice domu; przemysł ludowy na Orawie – opowieść o kuźni, olejarni, tartaku i foluszu, pokaz pracy w foluszu; muzyka górali orawskich – melodie i instrumenty.

Oferta dla niepełnosprawnych:
Dwa muzea są w pełni przystosowane dla osób na wózkach (toalety, podjazdy): Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny i Zamek Lipowiec (odział: dwór z Drogini), Wydział Historii Drogownictwa w Szczucinie (całe muzeum) Skansen Kolejowy w Chabówce oraz Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej są dostępne dla osób na wózkach (nie posiadają jednak odpowiednich toalet).
W każdym muzeum znajdą coś dla ciebie osoby z dysfunkcją wzroku lub słuchu. W przypadku chęci skorzystania z oferty Muzeobrania więcej informacji można uzyskać pod adresem mailowym: muzeobranie@mik.krakow.pl lub numerem infolinii.

Więcej informacji na: www.muzeobranie.pl. Infolinia: 012 423 35 55 (czynna w dn. 19–26 września w g. 9.00–18.00, z wyjątkiem sob. i nd.). Ceny biletów 3 zł i 1,5 zł.
27 – 28 września, godz. 10:00 – 18:00
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Tue, April 23, 2024 23:47:52
IP          : 18.116.42.208
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html