To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie ma już sto lat...    -   28/9/2008
Październik w Bibliotece
W miesiącu tym obchodząca właśnie swój jubileusz 100-lecia istnienia MBP w Tarnowie organizuje szereg wystaw edukacyjnych i wernisaży (m.in. wystawa ekslibrisów). Wśród spotkań uwagę zwracają m.in. Dyskusyjny Klub Książki (dyskusja o książce „Umiłowana” za którą Toni Morrison otrzymała nagrodę Pulitzera) oraz warsztaty poetyckie (promocja najnowszego numeru „Aspiracji”). Tradycyjnie nie zabraknie działań edukacyjnych, adresowanych zarówno do najmłodszych, jak i do młodzieży (akcja „Matura 2009”) czy osób starszych (w tym warsztaty komputerowe). Biblioteka włączyła się również w organizowany przez KIK XXIII Tydzień Kultury Chrześcijańskiej, pisać będziemy o nim w osobnej informacji.

Ogloszenie

BIBLIOTECZNE WYSTAWY

„Pracownia”
Ekspozycja prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych (martwa natura, prace z modelem, ćwiczenia kolorystyczne i studium rysunkowe)
MBP, Filia nr 13 – Galeria „13”, ul. Starodąbrowska 4

„Przez różowe okulary”
Wystawa prac Pauliny Boruch, uczennicy Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie (konwencja mangowo – komiksowa).
MBP, Filia nr 18, ul. Romanowicza 38

„Galeria Na Piętrze” zaprasza
Wystawy tekstowo – plastyczne z okazji 40. rocznicy śmierci Nikifora, polskiego malarza prymitywisty (1 – 15 października) oraz 165. rocznicy urodzin malarza Henryka Siemiradzkiego (17 – 30 października)
MBP, Filia nr 2, ul. Gumniska 25

„Tarnów jesienią”
Wystawa pokonkursowa prac plastycznych (collage).
MBP, Filia nr 3, ul. Pracy 4c

Teresa Szafrańska
Wernisaż wystawy malarstwa tarnowskiej artystyki
MBP, Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, 7 października godz. 18:00

Wystawa ekslibrisów
Wernisaż wystawy z kolekcji Andrzeja Znamirowskiego z Krakowa. „XX wiek charakteryzowało gwałtowne tempo zmian w wielu dziedzinach życia, także w kulturze, sztuce i sferze ducha. Nie oparł się im również ekslibris. Po kilkuset latach pełnienia funkcji użytkowych (określanie właściciela książki, ochrona przed zagubieniem lub kradzieżą, artystyczne ozdabianie dzieła) przyjął funkcje inne, nieprzewidziane przez wynalazców. Przekształcił się w grafikę artystyczną, a swoje związki z książką rozluźnił do tego stopnia, że potrzeba posiadania go i umieszczania przez właścicieli bibliotek w ich księgozbiorach zanikła. Stał się natomiast obiektem kolekcjonerstwa, co pociągnęło za sobą nowe formy jego obecności kulturze. Zmienił się charakter ekslibrisu i jego społeczny odbiór. Nowymi zjawiskami okazały się też popularyzacja i upowszechnianie ekslibrisu” - tak o współczesnym ekslibrisie pisze autor kolekcji. Andrzej Znamirowski studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim; od ponad 35 lat zajmuje się upowszechnianiem kultury. Pracuje w Domu Kultury „Podgórze” w Krakowie. Ekslibrisem interesuje się od 1990 r. Jest założycielem i kierownikiem „Galerii Ekslibrisu”.
MBP, Filia nr 8 (MCK), ul. Traugutta 1 – Galeria Plastyczna, 9 października godz. 17:00

Janusz Jędrzejczyk
Otwarcie wystawy grafiki autorstwa nauczyciela z Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Wernisażowi towarzyszy wykład na temat technik graficznych i warsztatu pracy, połączony z pokazem używanych narzędzi oraz demonstracją etapów powstawania pracy.
MBP, Galeria „Czerwone Słońce”, Filia nr 9, ul. Krzyska 116, 10 października godz. 10:30

SPOTKANIA, WYKŁADY

100 lat MBP
Wykłady z okazji jubileuszu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Słowackiego w Tarnowie, prowadzone przez dyrektor Janinę Kanię oraz pracownika Centrum Informacji o Tarnowie i Regionie Mariolę Górę. Terminy do uzgodnienia.
MBP, Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4

Dyskusyjny Klub Książki Mówionej
Oferta klubu adresowana jest do inwalidów wzroku. Tym razem Urszula Szuster wygłosi prelekcję pt. „Ojciec Pio – osobowość i posługa”. Org.: MBP.
Polski Związek Niewidomych, ul. Piłsudskiego 24, 14 października godz. 10:00

Klub Literacki „13”
Oferta klubu adresowana jest do starszych miłośników poezji i prozy. Tym razem zaplanowano prelekcję ks. Tadeusza Bańkowskiego pt. „Życie jest walką, z której nie można się wycofać”, z okazji 40. rocznicy śmierci Ojca Pio.
MBP, Dilia nr 13, ul. Starodąbrowska 4, 15 października, godz. 16:00

Dyskusyjny Klub Książki
Dyskusja o książce „Umiłowana” Toni Morrison. „Umiłowana” została uznana przez czytelników za jedną z najważniejszych książek stulecia. (…) Najsłynniejsza powieść afro amerykańskiej pisarki ukazała się w 1987 r. Rok później autorka otrzymała za nią prestiżową nagrodę Pulitzera. Bez wątpienia powieść zaważyła na decyzji Komitetu Noblowskiego, który w 1993 r. przyznał Toni Morrison literacką Nagrodę Nobla.” – czytamy na obwolucie książki.
MBP, Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, 24 października godz. 16:00

Grupa Młodych Autorów
Warsztaty poetyckie, prowadzone przez tarnowskiego poetę Zbigniewa Mirosławskiego. Promocja najnowszego numeru „Aspiracji”.
MBP, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, 24 października godz. 16:30

Matura 2009
Trwająca od września piąta edycja akcji mającej pomóc w doborze właściwego tematu ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego i w zrealizowaniu go podczas korzystania ze zbiorów Filii, z dziedziny literatury, historii i sztuk pięknych. Do 30 września pomoc dotyczyła doboru tematów na podstawie predyspozycji, stopnia wiedzy i oczytania ucznia, po 30 września rozpoczyna się właściwa praca.
MBP, Filia nr 2, ul. Gumniska 25

Lekcje biblioteczne
Oddział Starych Druków i Książki XIX-wiecznej proponuje lekcje dotyczące historii książki, historii ilustracji książkowej itp. w oparciu o zbiory Działu. Terminy i tematy do uzgodnienia, tel. 688-80-21 w. 24
Dział Informacyjno-Wydawniczy proponuje lekcje biblioteczne dotyczące zasad korzystania z biblioteki, katalogów bibliotecznych, opisu bibliograficznego itp. Terminy i tematy do uzgodnienia; tel. 688-80-21 w. 28
Oddział dla Dzieci i Młodzieży proponuje lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży. W październiku rozpoczyna się cykl dla dzieci z klas I – III pod hasłem : „Bon czy Ton” w ramach projektu „Współczesny człowiek Renesansu”.Terminy do uzgodnienia, Tel. 688-80-23.
Filie: lekcje biblioteczne dla uczniów i pogadanki dla przedszkolaków zapoznające ze zbiorami i zasadami korzystania z bibliotek. Terminy do uzgodnienia w każdej filii.

Arteterapia i Biblioterapia
„Biblioteka miejscem pracy i rozrywki” – spotkanie dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej – MBP, Filia nr 5, ul. Ks. W. Bajdy 27
„Opowieści starego kominka” – spotkanie z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, prezentacja baśni „Siedem kruków” i zajęcia manualne. Terminy do uzgodnienia – MBP, Filia nr 18, ul. Romanowicza 38

Telecentra
Warsztaty komputerowe dla emerytów i rencistów - podstawy obsługi komputera
Zajęcia dla najmłodszych - podstawy obsługi komputera , zasady bezpiecznego poruszania się po Internecie.
„BEZROBOTNI W SIECI”- osobom niepracującym filie oferują korzystanie ze stanowisk komputerowych w celu poszukiwania pracy w Internecie.
Telecentra w Bibliotece- lekcje biblioteczne dla szkół podstawowych z wykorzystaniem technik multimedialnych.

PROPOZYCJE DLA NAJMŁODSZYCH

Filia Nr 3, ul. Pracy 4c
„Urodziny Kubusia Puchatka w bibliotece” - spotkanie z najmłodszymi - 14 października
Rozpoczęcie cyklu pogadanek dla przedszkolaków pt.”Twórczość autorów dziecięcych krajów Unii Europejskiej”- terminy do uzgodnienia

Fila Nr 5, ul. Ks. W. Bajdy 27
„Bajkowa przystań w bibliotece” – głośne czytanie bajek dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 5. Dzieci w trakcie cotygodniowych spotkań, nie tylko słuchają odpowiednio dobranych tekstów, bajek, wierszy czy opowiadań, lecz także poprzez swoje wypowiedzi rozwijają własną aktywność, spostrzegawczość, pamięć, zasób słownictwa, zdolność wypowiadania się na dany temat.
„Zaprzyjaźnij się z książką” – pod takim hasłem odbywa się samodzielne wypożyczanie książek do domu przez dzieci z Przedszkola Publicznego nr 5. Książki wymieniane są na cotygodniowych spotkaniach, kształtując w ten sposób zaczątki postawy świadomego i odpowiedzialnego czytelnika, który potrafi wybrać odpowiednią dla siebie pozycję, dbać o nią i zwrócić ją w terminie do biblioteki.

Filia Nr 7, ul. Błotna 2
„Bajeczkowe utulanki w jesienne poranki” – głośne czytanie bajek połączone z jesiennymi zgadywankami dla dzieci z Przedszkola nr 27 – 24 października godz. 10:00
„Perrault dzieciom” – czytanie i opowiadanie bajek CH. Perrault dla dzieci z świetlicy szkolnej - 16 października godz. 14:00
„Podróż do zwierzolandii” – głośne czytanie wierszy Jana Brzechwy połączone z literackimi zgadywankami dla dzieci z Przedszkola nr 27 – 3 października, godz. 10:00

Filia Nr 8, ul. Traugutta 1
”Co to jest ekslibris?” - lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży szkolnej połączone ze zwiedzaniem wystawy ekslibrisów (zaznajomienie z pojęciem i historią ekslibrisu oraz z technikami graficznymi wykorzystywanymi do tworzenia ekslibrisów) – październik - listopad.
”Rok 2008 rokiem przyrody w PTTK” - pogadanki dla dzieci i młodzieży o tematyce turystyczno-przyrodniczej prowadzone przez przewodnika i instruktora krajoznawstwa Polski. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami turystyki bezpiecznej dla środowiska przyrodniczego.

Filia Nr 9, ul. Krzyska 116
Cykl spotkań z grupami przedszkolaków pt. ”U nas mieszka bajeczka”. Zapoznanie dzieci z Przedszkola nr 15 z biblioteką, zasadami jej funkcjonowania oraz księgozbiorem - 1, 2, 8 października, godz. 10:30
„Historia mojej miejscowości”- lekcja biblioteczna dla klasy „O” z Przedszkola nr 15 - połączona z pokazem wydawnictw książkowych o Tarnowie i dzielnicy Krzyż oraz zgaduj- zgadulą na temat najważniejszych zabytków Tarnowa. Będzie to pierwsze spotkanie rozpoczynające cykl zajęć pt. „Kto ty jesteś...”. Zajęcia będą miały na celu kształtowanie uczuć patriotycznych i przywiązania do Ojczyzny z wykorzystaniem legend, opowiadań historycznych, muzyki i zajęć plastycznych - 22 października, godz. 10:30

Filia Nr 17, ul. Westerplatte 8a
„Przyjaciel na całe życie” - lekcja biblioteczna dla dzieci ze SP nr 23 kl. II, ucząca nawyku i potrzeby czytania książek
Spotkanie dla dzieci z Przedszkola Nr 18, pogadanka o radości jaką daje nam obcowanie z książką oraz o poszanowaniu książek.

Biblioteczne przedszkola
Kącik Kubusia Puchatka - Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6 - „Uprzejme słoneczka z Puchatkowego Miasteczka” - cykliczne formy pracy z książką dla przedszkolaków i rodziców, soboty, godz. 13:00-14:00
Kącik Krasnoludków - Fila Nr 13, ul. Starodąbrowska 4 - ”LOKO-TUWI-TEKA - czyli magiczny pociąg pana Tuwima”- rozwiązanie konkursu i rozdanie nagród zwycięzcom wakacyjnego konkursu plastycznego - 8 października godz. 14:30
Baśniowy Kącik Przedszkolaka – Filia Nr 17, ul. Westerplatte 8 - „Jesienny ludzik” – cykliczne spotkania plastyczne: tworzenie ludków z kasztanów, żołędzi i patyczków.
Kącik Misia Uszatka – Filia Nr 18, ul Romanowicza 38 - „Kopertowe kukiełki” – zajęcia literacko plastyczne dla dzieci (wykonywanie kukiełek lubionych bohaterów bajek na dużych kopertach).

KONKURSY DŁUGOTERMINOWE
„Jesienne bukiety” - konkurs polegający na wykonaniu bukietu z materiałów spotkanych na spacerze : liści, kasztanów, jarzębiny, kwiatów itd. Konkurs ma charakter lokalny (uczniowie NNSP i NNG, dzieci z Przedszkola NR 27). Termin nadsyłania prac: 30 października, Filia nr 7, ul. Błotna 2
„Pluszowy miś – przyjaciel na dziś” – konkurs plastyczny dla najmłodszych – do 31 października, Filia nr 3, ul. Pracy 4c
Konkurs literacki na małą formę, np. fraszkę czy rymowankę, w związku z obchodami stulecia MBP w Tarnowie – do 15 października - Filia nr 3, ul. Pracy 4c
„Jesienna baśń” – Konkurs ma na celu wykonanie kolażu ukazującego piękno przyrody w czasie tej pory roku. Prace mają być ilustracją do dowolnie wybranych wierszy opiewających ten temat – do 30 października, Filia nr 2, ul. Gumniska 25
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 18:54:21
IP          : 3.145.201.71
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html