Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak możesz stać się właścicielem swojego mieszkania?   -   01/12/2008
Poradnik Spółdzielcy (2)
Kontynuujemy nasz cykl „Poradnika spółdzielczego”, sponsorowany przez posła PiS Edwarda Czesaka. Poradnik został opracowany merytorycznie przez posła Grzegorza Tobiszowskiego i w naszej ocenie jest bardzo pożytecznym wydawnictwem. Dowiemy się z niego, jak stać się właścicielem swojego mieszkania - wszyscy lokatorzy – mający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mogą żądać od spółdzielni przeniesienia własności tego lokalu. Jak stać się właścicielem swojego mieszkania? W drugim odcinku cyklu dowiemy się jakie są koszty notarialne i wieczystoksięgowe i na co zwracać uwagę u notariusza. Dowiemy się także, jakie mogą kryć się w przygotowanym dokumencie pułapki – zdarza się bowiem, że spółdzielnie mieszkaniowe mają notariuszy z którymi współpracują i próbują narzucić spółdzielcom dokumenty z zapisami godzącymi w interes spółdzielcy. Zadbaj o swój majątek. Warto znać swoje prawa.

Ogloszenie

Akt notarialny
Aby doszło do przeniesienia prawa odrębnej własności lokalu musi nastąpić podpisanie aktu notarialnego i wpis do księgi wieczystej. Koszty tych procedur ponosi lokator. Wzór umowy notarialnej zamieścimy, podobnie jak inne załączniki, na koniec naszego cyklu.

Koszty notarialne i wieczystoksięgowe
Trzeba się liczyć z tym, że pewną sumę pieniędzy zostawimy u notariusza. Jego wynagrodzenie za ogół czynności notarialnych dokonanych przy zawieraniu umowy to cz minimalnego wynagrodzenia za pracę plus 22 % podatku VAT. W 2008 r. minimalne wynagrodzenie to wynosi 1126 zł. Taksa notarialna wyniesie więc: 281,5 zł + 61,93 zł = 343,43 zł. Do tego doliczmy ok. 4 odpisów umowy [ok. 10 zł od egzemplarza] i założenie księgi wieczystej [ok. 60 zł] oraz wpis [ok. 200 zł]. Zatem u notariusza zapłacimy ok. 640 zł. Może się jednak zdarzyć, że (za odpis) notariusz policzy 20 zł [w zależności od ilości stron], bądź będzie np. 6 odpisów, wówczas zapłacimy ok. 720 zł.

Patrz co podpisujesz
Obowiązkiem notariusza jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości gdy strona je zgłasza, korzystaj z tego uprawnienia, bo jest to twoje prawo. Mając jakiekolwiek niejasności zapytaj o wyjaśnienia. Nie licz na to, że notariusz będzie Ci wszystko tłumaczył, choć – jego obowiązkiem – jest wyjaśnienie wątpliwości, gdy strona je zgłasza. Często spółdzielnie mają notariuszy, z którymi ściśle współpracują i gotowy wzór umowy. Tak jak wspomniano wcześniej, masz prawo pytać notariusza o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości. Uwaga: to, że przychodzisz do kancelarii z dowodem osobistym na umówiony termin w celu podpisania umowy nie znaczy, że słowo się rzekło i musisz ją podpisać. Pamiętaj: jest to umowa dwóch równych stron. Jeśli na coś się nie godzisz, nie musisz tego podpisać. Możesz też sam wybrać notariusza. Raz zawarta umowa jest bardzo trudna do podważenia. Domniemywa się, że godzisz się na wszystko, co podpiszesz. Nie ma tłumaczenia, że coś było niejasne, że notariusz nie odczytał umowy, że prezes się spieszył, itd. Pamiętaj: w Twoim interesie jest zawarcie takiego aktu notarialnego, na jaki się godzisz i jakiego zapis akceptujesz. Zdarza się, że padają sformułowania w kierunku spółdzielców: „musi się pan-pani-państwo zgodzić na to i owo”, „nie ma czasu”, „jeśli nie teraz, to nigdy”. Nikt nie ma prawa wywierać na Ciebie nacisku. W razie wątpliwości możesz zasięgnąć rady prawnika. Zdarza się, że np. spółdzielnia życzy sobie zamieścić w umowie punkt gwarantujący jej zarządzanie wyodrębnioną nieruchomością. Masz pełne prawo żądać usunięcia takich zapisów z umowy, bowiem nie dotyczy to w żadnym stopniu przeniesienia własności i jest uregulowane innymi przepisami. Możesz też np. zapoznać się z treścią aktu dzień wcześniej przed złożeniem podpisu. Masz prawo żądać skserowanie treści umowy w celu konsultacji z prawnikiem. Jeśli notariusz jawnie stoi po stronie zarządu spółdzielni czy wręcz go zastępuje możesz złożyć skargę na notariusza. (Wzór skargi zamieścimy na koniec niniejszego cyklu).

Za kilka dni, z kolejnego odcinka będzie się można dowiedzieć, co zrobić, gdy spółdzielnia utrudnia wykup.


Przeczytaj poprzednią część Poradnika Spółdzielcy:

Część pierwsza
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(02-12-2008) człowiek z miasta :
to Pis się teraz poradnikami zajmuje? może by tak się już przebranżowił ? Nowe zajęcie wychodzi tej partii lepiej od rządzenia. a tak na marginesie w jakim my kraju żyjemy że pożyteczny poradnik jak sobie radzić ze spółdzielnią i jak zostać właścicielem swojego mieszkania musi wydawać partia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-12-2008) zadowoolna :
Ja sie tam cieszę z nawrócenia PISU na dobrą drogę. Niech się zajmą czymś pożytecznym jak ten poradnik a nie ciągłymi gierkami i szczuciem ludzi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947