To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak możesz stać się właścicielem swojego mieszkania?    -   12/12/2008
Poradnik Spółdzielcy (5)
Kontynuujemy nasz cykl „Poradnika spółdzielczego”, sponsorowany przez posła PiS Edwarda Czesaka. Poradnik został opracowany merytorycznie przez posła Grzegorza Tobiszowskiego i w naszej ocenie jest bardzo pożytecznym wydawnictwem. Dowiemy się z niego, jak stać się właścicielem swojego mieszkania - wszyscy lokatorzy – mający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mogą żądać od spółdzielni przeniesienia własności tego lokalu. Jak stać się właścicielem swojego mieszkania? W piątym odcinku dowiemy się, kiedy przeniesienie własności jest niemożliwe oraz czym jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i prawo odrębnej własności do lokalu.

Ogloszenie

Kiedy przeniesienie własności jest niemożliwe
Są przypadki, gdy przeniesienie własności jest niemożliwe. Taka sytuacja ma miejsce, gdy: lokator zalega z zapłatą, nie jest uregulowany stan prawny do gruntu, na którym stoi budynek spółdzielnia nie jest właścicielem ani użytkownikiem wieczystym tego gruntu, nie można ustalić właściciela gruntu na którym stoją bloki spółdzielcze. Wówczas spółdzielnia zobowiązana jest uregulować ten stan prawny, a lokator musi spłacić zaległości. W przeciwnym razie wniosek o przeniesienie własności będzie bezpodstawny.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i prawo odrębnej własności do lokalu
Jest zasadnicza różnica między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu i prawem odrębnej własności lokalu.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
To tzw. ograniczone prawo rzeczowe. Nie jest to własność. Charakteryzuje się tym, że: nadal faktycznym posiadaczem mieszkania jest spółdzielnia, jej władze mogą np. utrudniać sprzedaż lub darowiznę lokalu, nie możemy się wypisać ze spółdzielni, nie jest wymagana księga wieczysta, faktycznym zarządcą lokalu pozostaje spółdzielnia.
Prawo odrębnej własności lokalu
To inaczej: własność lokalu. Jest to najmocniejszy tytuł do lokalu. Charakteryzuje się tym, że: możesz bez przeszkód dysponować lokalem (sprzedać, darować, wskazać w testamencie, itd.), prawo własności lokalu wiąże się z prawem współwłasności gruntu, na którym stoi budynek, lokal staje się odrębną nieruchomością, której jesteś właścicielem, trzeba założyć księgę wieczystą.

Tylko pełna własność
Wcześniej omawiane wnioski oraz pozwy dotyczą pełnej własności. Na podstawie nowych przepisów nie jest możliwe przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Prawo przewiduje to tylko w wyjątkowych sytuacjach – i tylko do dnia 31 grudnia 2010 r. – gdy: jest nieuregulowany stan prawny gruntu, nie można ustalić właściciela gruntu. Przekształcenie to następuje na takich samych zasadach jak zmiana spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na własność.

Za kilka dni, w kolejnym odcinku przeczytamy o sytuacji, w której wniosek złożony został przed 31 sierpnia 2007 r, dowiemy się czy trzeba być członkiem spółdzielni i co zrobić, gdy wnioskodawca umrze. W ostatniej, ósmej części, zamieszczone zostaną wszystkie załączniki zawierające wzory różnych dokumentów.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, March 28, 2024 20:12:16
IP          : 54.163.200.109
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html