To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak możesz stać się właścicielem swojego mieszkania?    -   31/12/2008
Poradnik Spółdzielcy (7)
Kontynuujemy nasz cykl „Poradnika spółdzielczego”, sponsorowany przez posła PiS Edwarda Czesaka. Poradnik został opracowany merytorycznie przez posła Grzegorza Tobiszowskiego i w naszej ocenie jest bardzo pożytecznym wydawnictwem. Dowiemy się z niego, jak stać się właścicielem swojego mieszkania - wszyscy lokatorzy – mający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mogą żądać od spółdzielni przeniesienia własności tego lokalu. Jak stać się właścicielem swojego mieszkania? W siódmym odcinku dowiemy się o regulacjach dotyczących małżonków, o sytuacji w której małżeństwo rozwodzi się oraz o uwłaszczeniu w sytuacji likwidacji lub upadłości spółdzielni. Co najważniejsze jednak – okazuje się, że spółdzielnia nie musi być właścicielem gruntu! Po nowym roku, w ostatniej, ósmej części zamieścimy omówienie innych problemów, z jakimi spotkać się może spółdzielca oraz wszystkie wymieniane w tym poradniku załączniki. Zachęcamy do zapoznawania się z „Poradnikiem Spółdzielcy” – warto znać swoje prawa.

Ogloszenie

Małżonkowie
Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu może należeć do jednej osoby lub do małżonków. Oznacza to, że oboje składają wniosek o uwłaszczenie. Zachodzi jednak pytanie, co się dzieje w chwili gdy jeden z małżonków umiera. Ustawodawca zaznacza, że wówczas spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, które przysługiwało obojgu małżonkom, przypada drugiemu z nich. Wtedy on składa wniosek o uwłaszczenie.

W razie rozwodu
Możliwa jest sytuacja, że małżeństwo zostanie rozwiązane przez rozwód. Po ustaniu związku wskutek rozwodu (lub po unieważnieniu małżeństwa) małżonkowie powinni w terminie 1 roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, albo okazać dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek, nie będący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet spółdzielni. Gdy małżonkowie nie dopełnią tych czynności, spółdzielnia wyznaczy im dodatkowy termin co najmniej 6 miesięcy. Po jego bezskutecznym upływie spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa. Wtedy też zamyka się kwestia wykupu lokalu. Mówiąc prościej – w razie rozwodu małżonkowie muszą sądownie dokonać podziału majątku w zakresie prawa lokatorskiego. Robią to od razu w powództwie rozwodowym lub na wniosek w odrębnym postępowaniu.
Uwaga: w razie wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na skutek nie dokonania w/w czynności – roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługuje dzieciom i innym osobom bliskim. Po uzyskaniu tego statusu możliwy jest wniosek o wykup mieszkania.

Uwłaszczenie w sytuacji likwidacji lub upadłości
Zakładamy przypadek, gdy spółdzielnia zostaje postawiona w stan likwidacji lub upadłości. Jest to niewątpliwie niekorzystna dla lokatorów sytuacja. Lecz nie znaczy to, że uwłaszczenie przepadło. Jeśli członkowie mają świadomość złej kondycji spółdzielni, muszą złożyć wnioski uwłaszczeniowe niezwłocznie (póki spółdzielnia istnieje). Liczy się bowiem dzień złożenia wniosku. Gdyby spółdzielnia upadła lub została postawiona w stan likwidacji, wówczas sąd prowadzący postępowanie i syndyk masy upadłościowej (lub likwidator) muszą uwzględnić wnioski. Możliwe jest też złożenie roszczeń o uwłaszczenie do syndyka lub likwidatora już w trakcie postępowania w sądzie. Warto jednak zrobić to jak najwcześniej.

Spółdzielnia nie musi być właścicielem gruntu
Zdarza się, że spółdzielnie wmawiają lokatorom, że nie są właścicielami gruntu pod budynkiem i dlatego nie mogą uwłaszczać. Nie jest to prawda. Jeśli spółdzielni przysługuje tytuł do gruntu w postaci użytkowania wieczystego – co się zdarza – uwłaszczenie jest możliwe. Zatem bez względu na to, czy spółdzielnia jest właścicielem, czy użytkownikiem wieczystym – musi w ciągu 3 miesięcy podpisać umowę o przeniesienie lokalu na odrębna własność. Tylko brak możliwości ustalenia właściciela gruntu lub nieuregulowany stan prawny nieruchomości (gdy nie przysługuje ani użytkowanie wieczyste, ani własność) są przeszkodą w uwłaszczeniu. Oczywiście w przypadku, gdy spółdzielnia może i powinna uregulować stan prawny – a tego nie czyni – przysługuje nam sądowe roszczenie z racji bezczynności pozwanej.(Wzór pozwu zamieścimy w ostatnim odcinku).

Spółdzielnia nie musi być właścicielem
Możesz się spotkać z sytuacją, iż prezes zaproponuje Ci połowiczne rozwiązanie, czyli przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa we spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zamiast odrębnej własności. Pamiętaj: przekształcenie w własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu zamiast odrębnej własności ma miejsce w dwóch przypadkach: 1) gdy stan prawny terenu na którym znajduje się budynek jest nieuregulowany (nie ma własności ani wieczystego użytkowania), 2) wnioskodawca musi wyrazić zgodę na przekształcenie w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Uwaga – „Poradnik spółdzielcy” można utrzymać w biurze PiS przy ul. Wałowej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 06:36:44
IP          : 3.128.205.109
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html