To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Jak możesz stać się właścicielem swojego mieszkania?    -   07/1/2009
Poradnik Spółdzielcy (8)
To już ostatnia część naszego cyklu „Poradnik spółdzielcy”, sponsorowanego przez posła PiS Edwarda Czesaka. Poradnik ten został opracowany merytorycznie przez posła Grzegorza Tobiszowskiego i w naszej ocenie jest bardzo pożytecznym wydawnictwem. Dowiemy się z niego, jak stać się właścicielem swojego mieszkania - wszyscy lokatorzy – mający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – mogą żądać od spółdzielni przeniesienia własności tego lokalu. Jak stać się właścicielem swojego mieszkania? W ósmym odcinku dowiemy się m.in. o różnych, nielegalnych utrudnieniach jakie może nam stwarzać spółdzielnia, co dokładnie należy spłacić przed uwłaszczeniem oraz przeczytamy o uwłaszczeniu mieszkań które uprzednio były zakładowe. Warto zwrócić także uwagę na zagadnienie „uwłaszczenie lokalu a prawo do gruntu”. Zgodnie z obietnicą, w formacie pdf (do pobrania) zamieszczamy również cały „Poradnik Spółdzielcy”, zawierający wszystkie wspomniane w kolejnych odcinkach załączniki – a więc: wzory wniosku o przeniesienie własności mieszkania lokatorskiego, wniosku o przeniesienie własności mieszkania własnościowego, wzór umowy notarialnej przeniesienia własności mieszkania, wzór skargi na notariusza do Izby Notarialnej i Ministra Sprawiedliwości, wzór zawiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia czynu karalnego przez zarząd spółdzielni oraz wzór pozwu do sądu o przeniesienie własności mieszkania. Zachęcamy do zapoznawania się z „Poradnikiem Spółdzielcy” – warto znać swoje prawa.

Ogloszenie
>

Inne „problemy”
Niektóre władze spółdzielni bronią się przed uwłaszczeniem, nie chcąc się wyzbywać własności. W tym celu wymyślają różne problemy. Uwaga: nie zawsze są to faktyczne przeszkody. Np. można się spotkać z sytuacją, gdy spółdzielnia wyceni mieszkanie na groszową sumę, ale np. zażąda gigantycznej spłaty z tytułu termomodernizacji. Może się jednak okazać, że termomodernizację wykonano za pieniądze z funduszu remontowego. Wtedy spółdzielnia nie może żądać ich natychmiastowego jednorazowego zwrotu. Lokator przecież płacił składki na fundusz. Inną sytuacją jest okoliczność, gdy spółdzielnia na ocieplenie bloku zaciągnęła kredyt. Ale i to nie zawsze upoważnia spółdzielnię do tego, by jednorazowo żądała spłaty. Zapożyczając się na remont spółdzielnia często rozkłada lokatorom ten dług na raty (płatne w czynszu). Wtedy nie może ona uzależnić uwłaszczenia od spłaty tego zobowiązania. Nie ma też prawa zmienić zasad i żądać spłaty od razu. Jest tu jednak wyjątek: całość zobowiązania musi spłacić lokator, który chce się uwłaszczyć i zarazem wystąpić ze spółdzielni.

Co dokładnie spłacić przez uwłaszczeniem
Ustawa mówi, że na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę przeniesienia własności lokalu po dokonaniu przez niego:
1. spłaty przypadającej na jego lokal części kosztów budowy, będących zobowiązaniem spółdzielni, w tym w szczególności odpowiedniej części zadłużenia kredytowego wraz z odsetkami;
2. spłaty nominalnej kwoty umorzenia kredytu lub dotacji w części przypadającej na jego lokal, o ile spółdzielnia korzystała z pomocy podlegającej odprowadzeniu do budżetu państwa uzyskanej ze środków publicznych lub z innych środków;
3. spłaty zadłużenia z tytułu: eksploatacji, utrzymania nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczenie opłat według statutu.

Uwłaszczenie mieszkań, które uprzednio były zakładowe
Ustawa zastrzega, że przeniesienie własności może nastąpić na pisemne żądanie najemcy spółdzielczego lokalu mieszkalnego, z tym, że chodzi o lokale, które przed przejęciem przez spółdzielnię mieszkaniową były mieszkaniami przedsiębiorstwa państwowego, państwowej osoby prawnej lub państwowej jednostki organizacyjnej. Nie jest jednak powiedziane, że mieszkania te miały być zakładowe bezpośrednio przed przejęciem przez spółdzielnię. Przed dokonaniem umowy należy:
1. spłacić zadłużenie z tytułu świadczeń wynikających z umowy najmu
2. wpłacić wkład budowlany określony przez zarząd spółdzielni, którego zwaloryzowaną kwotę określi zarząd, gdy został on nabyty odpłatnie.

Uwłaszczenie lokalu a prawo do gruntu
Ustawodawca ustalił, że aby miało miejsce przeniesienie prawa odrębnej własności lokalu na najemcę, spółdzielnia musi mieć uregulowany stan prawny gruntu, na którym stoi budynek. Musi zatem być właścicielem lub użytkownikiem wieczystym. To znaczy, że właściciel lokalu (po uwłaszczeniu) też staje się współwłaścicielem (lub współużytkownikiem wieczystym) ziemi, na której stoi budynek.

Balkony
Wyrokiem z dnia 3 października 2002 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że balkony są częścią składową lokalu (wyrok SN, sygn. III RN 153/01). Z mocy tego wyroku balkony użytkowane wyłącznie przez wnioskującego są częścią składową lokalu mieszkalnego.

Uwłaszczenie z mocy samego prawa
Ustawa przewiduje też uwłaszczenie z mocy prawa członków spółdzielni, którzy zostali wywłaszczeni w 1961 r. Dotyczy to tych, którzy:
1. posiadają aktualnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
2. przed wejściem w życie ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach posiadali prawo własności lokalu w budynku spółdzielczym i wraz z wejściem w życie tej ustawy stracili to prawo, zyskując tzw. ograniczone prawo rzeczowe (czyli słabsze niż własność) do mieszkania. Od 1982 r. zaczęto je nazywać spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Na zakończenie
Warto wiedzieć, że wniosek o uwłaszczenie jest naturalnym wykonywaniem swojego prawa przez spółdzielców i najemców. Ustawodawca zminimalizował koszty zarówno postępowania administracyjnego (na wniosek), jak i sądowego (wniesienie pozwu). Warto zatem walczyć o swoje i przekształcać mieszkania na własność.

Do tematu spółdzielni mieszkaniowych, z uwagi na obfitość wydarzeń i materiałów – w tym orzeczeń i wyroków sądów - będziemy jeszcze wracać; członkowie np. Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej będą m.in. mogli dowiedzieć się, z jakimi problemami spotykają się spółdzielcy w całym kraju i jak z oporami i łamaniem prawa przez zarządy niektórych spółdzielni radzono sobie w różnych miastach. Prawdopodobnie w styczniu zorganizowane zostanie również spotkanie z posłem PiS Grzegorzem Tobiszowskim, autorem „Poradnika...”.
MP

Cały Poradnik Spółdzielcy w formacie pdf można pobrać klikając na link poniżej :

» tutaj pobierz poradnik «
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 19, 2024 15:20:17
IP          : 3.141.199.243
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html