Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   148. rocznica Powstania Styczniowego    -   19/1/2009
Powstańczy apel
Rokrocznie tarnowscy harcerze obchodzą rocznice wybuchu powstania styczniowego uroczystym apelem poległych przy mogile powstańców 1863 roku na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Tradycja tych harcerskich obchodów rocznicowych sięga okresu międzywojennego i była ona kultywowana również krótko po zakończeniu II wojny światowej.

Ogloszenie

-Z chwilą wprowadzenia stanu wojennego władze nie zakazały organizowania zbiórek harcerskich i obchodzenia uroczystości. Instruktorzy tarnowskiego hufca z kręgu „Gniazdo” pod przywództwem druha harcmistrza Mariana Bryndala, na złość partyjnym władzą wskrzesili tą piękną tradycję i już 22 stycznia 1982 r. spotkali się na „Kwaterze Powstańców” – mówi druh harcmistrz Leszek Ignasik, organizator tegorocznych obchodów. Z czasem do organizacji harcerskich obchodów rocznicowych dołączył Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, który wspólnie z tarnowskim Hufcem ZHP im. gen. Józefa Bema jest organizatorem tegorocznej uroczystości. Obchody rocznicowe odbędą się 22 stycznia (czwartek) o godz. 15.30 przy bramie Starego Cmentarza w Tarnowie. O tej godzinie drużyny harcerskie w asyście pocztów sztandarowych udadzą się w uroczystej kolumnie marszowej do Kwatery Powstańców Styczniowych, gdzie po gawędzie okolicznościowej odbędzie się uroczysty Apel Poległych. Do Apelu wezwani zostaną powstańcy styczniowi pochowani na cmentarzach Tarnowa i regionu. W trakcie uroczystości harcerze zaciągną wartę honorową pod powstańczym kurhanem. -Mam nadzieje że w taki symboliczny sposób będziemy mogli uczcić pamięć powstańców styczniowych nie tylko w towarzystwie harcerzy i kombatantów, ale wspólnie z mieszkańcami Tarnowa – zachęca do udziału w Apelu komendant hufca, harcmistrz Maksym Pękosz. –Nie wolno nam zapomnieć o tych którzy walczyli i umierali za wolną i niepodległą Rzeczypospolitą.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(20-01-2009) eee :
mam nadzieje ze nie bedzie tam zadnego "czarnego" - w koncu papiez potepil ostro powstanie i nakazal posluszenstwo zaborcom.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-01-2009) wil :
Dobrze, ze mamy w Tarnowie młodzież z klasy wojskowej - XVI LO - która zawsze uczestniczy w patriotycznych uroczystościach. Przynajmniej jedna szkoła.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl