To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Szpital w RPA, pigmejska wioska i spotkanie z misjonarzami w Czadzie    -   26/1/2009
Biskup z wizytą w Afryce
Jak informuje Diecezjalny Serwis Informacyjny, w ostatnich dniach biskup tarnowski Wiktor Skwor odwiedził szpital w Bagandou w Diecezji Mbaiki w RPA. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji złożył również wizytę w wiosce Pigmejów oraz spotkał się z polskimi misjonarzami pracującymi w Czadzie.

Ogloszenie

Rozmowa z lekarzami, podziękowanie za ich trud – taki był m.in. cel wizyty biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca w szpitalu w Bagandou w diecezji Mbaiki (Republika Środkowoafrykańska). Został on wybudowany przez diecezję tarnowską i jest finansowany z ofiar zbieranych przez kolędników misyjnych. Placówka medyczna wymaga rozbudowy. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji poświęcił krzyże do sal w ponownie otwartym szpitalu. Placówka była zamknięta przez półtora roku, bo nie można było znaleźć lekarzy, którzy chcieliby pracować w Afryce. -Szpital ma 20 łóżek, ale potrzeby są ogromne. Tylko w pierwszych dwóch tygodniach stycznia zdiagnozowano 390 osób, a 90 z nich hospitalizowano. Marzy nam się rozbudowa ośrodka o kolejne sale dla chorych, gabinet dentystyczny, laboratorium, pracownię USG, salę przyjęć i aptekę – mówi dyrektor szpitala Elżbieta Wryk. W szpitalu wykonuje się proste operacje i cesarskie cięcia. Jak stwierdza lekarka Izabela Chodor, najczęstszymi chorobami są malarnia, wszelkiego rodzaju owrzodzenia i liczne pasożyty. Dużym problemem wciąż jest wiara ludzi, że pomóc mogą im szamani i uzdrawiacze – tutejsza ludność najpierw zwraca się do szamanów i czarowników, a dopiero potem do lekarzy.
Razem z biskupem Wiktorem Skworcem do Bagandou przyjechały trzy siostry Pasterzanki, które podejmą pracę w szpitalu. Mają one zająć się trędowatymi, będą także uczyć profilaktyki jeżdżąc do wiosek oraz pomagać w dożywianiu najbiedniejszych.
Szpital w Bagandou został wybudowany przez diecezję tarnowską w 2004 roku. Pieniądze na ten cel w 2000 roku zebrały dzieci, które wzięły udział w kolędzie misyjnej. W sposób szczególny placówka ma służyć i leczyć Pigmejów. Im nikt nie pomaga, nawet wśród Afrykańczyków są traktowani jako najniższa i gorsza kategoria ludzi. Leczeni uiszczają symboliczną opłatę, którą można porównać do realnej wartości trzech bananów. Jeśli nawet na to ich nie stać, mogą bezpłatnie liczyć na opiekę. Wszystkie państwowe ośrodki zdrowia są płatne i bez pieniędzy nie można w nich uzyskać żadnej pomocy.

Biskup tarnowski Wiktor Skworc odwiedził również wioskę Pigmejów. Towarzyszył mu ksiądz Mieczysław Pająk, który w diecezji Mbaiki w Republice Środkowoafrykańskiej jest od 9 lat. -Praca z Pigmejami, to wielkie wyzwanie duszpasterskie. Trzeba najpierw przygotować ludzi do chrztu św., a potem myśleć o budowaniu kaplicy. Wierzą w Boga, ale o Chrystusie muszę im dopiero opowiedzieć i przez katechezę przygotować do sakramentów – opowiada ks. Pająk. Pigmeje, nawet wśród Afrykańczyków są traktowani jako najniższa kategoria ludzi. Lud ten żyje w bardzo prymitywnych warunkach, właściwie nie korzysta z żadnych osiągnięć cywilizacyjnych, nikt im nie pomaga. Wykorzystywani są także do pracy - jak niewolnicy – przez innych mieszkańców Afryki.
Nowa grupa Pigmejów osiedliła się dwa lata temu w lesie na terenie misji, gdzie pracuje ks. Pająk. W wiosce pigmejskiej działa także dwuklasowa szkoła opłacana przez tarnowskiego misjonarza. Wspólnie z Caritas diecezji Mbaiki organizowane jest także dożywianie dla pigmejskich dzieci uczęszczających do tej szkoły.

W programie pobytu biskupa tarnowskiego w Afryce znalazło się również spotkanie z polskimi misjonarzami pracującymi w Czadzie. Do miejscowości Bongor, 250 km na południe od stolicy kraju N-Djamena, przyjechało szesnaście osób. Była wspólna modlitwa, rozmowy, a także spotkanie przy ognisku i śpiewanie polskich kolęd. -Posługa Polaków jest tutaj bardzo ceniona i biskupi chętnie przyjęliby do swoich diecezji kolejnych misjonarzy - mówi ks. Tomasz Atłas, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który także przebywa w Afryce. –O Polakach mówi się, że są misjonarzami dynamicznymi, dyspozycyjnymi i ofiarnymi. Są bardzo zaangażowani, zwłaszcza w dziedzinie edukacji dzieci i młodzieży. To bardzo budujące.
Aktualnie w Czadzie pracuje 20 polskich misjonarzy: 8 sióstr zakonnych, 6 zakonników, 5 księży diecezjalnych i 1 brat. Niektórzy służą Kościołowi w Czadzie już ponad 10 lat, pracują w miastach, ale także i w buszu.

Ks. Edward Ryfa z diecezji rzeszowskiej, pracuje w tym kraju od 1996 roku. -Warunki są czasem trudne i niebezpieczne. W 2005 roku strzelano do mnie podczas napadu na drodze. Nie czułem jednak nienawiści do tych ludzi. Kiedy byłem na leczeniu w Polsce, powiedziałem sobie, że jak tylko wrócę do zdrowia, to znów pojadę do Czadu. Wiem, że wiele osób modli się w Polsce za misjonarzy. Bardzo im za to dziękuję” – mówi misjonarz. Spośród sióstr zakonnych najdłużej w Czadzie, bo od 12 lat, przebywa siostra ze Zgromadzenia Sióstr Sacre Coeur – Dorota Zych pochodząca z diecezji tarnowskiej. Jak podkreśla, ważne w tej posłudze są: umiejętność słuchania, otwartość na spotykaną różnorodność, znajomość kultury i miejscowego języka, a także umiłowanie tego, co się robi.

Czad jest krajem o powierzchni czterokrotnie większej od Polski, liczba mieszkańców to ok. 9 mln, katolicy stanowią ok. 20 % populacji. Językami oficjalnymi są francuski i arabski, ale na co dzień mieszkańcy kraju posługują się kilkoma językami lokalnymi. Kościół w Czadzie stanowi 7 diecezji. Pracę duszpasterską utrudniają: bardzo niestabilna sytuacja polityczna, duże odległości do pokonania, ubóstwo i rozproszenie mieszkańców oraz bardzo wysokie temperatury.

Na podstawie informacji przygotowanych przez ks. dr Jerzego Zonia, rzecznika biskupa tarnowskiego oraz Ewy Biedroń (RDN) – Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto: wizyta w Czadzie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 24, 2021 15:27:52
IP     : 3.239.2.222
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html