Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Posłanka do PE pyta o spekulacyjne działania wobec złotówki    -   24/2/2009
Interwencja U. Gacek
W dniu dzisiejszym poseł do Parlamentu Europejskiego Urszula Gacek (PO, EPL-ED) zapytała Komisję Europejską, czy spekulacyjne działania wobec polskiej złotówki ze strony banku inwestycyjnego Goldman Sachs były zgodnie z prawem. Od stycznia do końca lutego b.r. złotówka straciła bowiem ponad 17 procent swojej wartości w stosunku do Euro; tymczasem, jak stwierdza posłanka, ”kilka dni temu Goldman Sachs przyznał się do działań spekulacyjnych na rynku walutowym w tym okresie, ale skali swoich działań nie ujawnił.

Ogloszenie

W swej interpelacji Urszula Gacek pisze: ”Jeżeli w jakimś kraju unijnym, bank inwestycyjny swoimi działaniami doprowadziłby do nagłych i znaczących zmian w cenie akcji spółki giełdowej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że takimi działaniami zainteresowałyby się organy regulujące obrót papierami wartościowymi. Taki bank musiałby się liczyć z tym, że zostanie sprawdzony, czy jego transakcje były wykonywane zgodnie z prawem i regułami giełdowymi.
Czy w sytuacji, iż prawie 39 milionowy kraj w Europie mógł stracić na spekulacyjnych działaniach banków, istnieje jakikolwiek organ unijny, który może sprawdzić czy operacje walutowe były przeprowadzone zgodnie z prawem?
Jeżeli nie istnieje instytucja unijna, która ma takie kompetencje, to uprzejmie proszę o informację, czy Komisja rozważa możliwość stworzenia takiej instytucji, nie tylko w trosce o stabilność Polski i jej waluty, ale także w trosce o wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, które pozostają po za strefą Euro i w okresie kryzysu finansowego i gospodarczego są szczególnie narażone na finansowe działania spekulacyjne.”

Komisja ma jeden miesiąc czasu, na udzielenie odpowiedzi na interpelację.

W ostatnim czasie eurodeputowana zabierała także głos na posiedzeniu Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, poświęconemu „utrwalaniu bezpieczeństwa i podstawowych wolności w Internecie” (17 lutego). Posłowie przyjęli wówczas poprawkę Urszuli Gacek skierowaną do wszystkich producentów komputerów w Unii Europejskiej, aby fabrycznie preinstalowano łatwo uruchamialne oprogramowanie, mające jeszcze lepiej chronić nasze dzieci przed ciągle rosnącymi zagrożeniami, jakie niesie ze sobą Internet (m.in. pornografia). Przegłosowano wówczas również poprawkę dotyczącą dyrektywy o ochronie danych, z równoczesnym wprowadzaniem prawnych środków represyjnych i rekompensat dla ofiar, w przypadku ich złamania (vide przykład Karoliny z Polski i prywatnego filmu video rozpowszechnionemu wbrew jej woli w internecie).
Z kolei 18 lutego posłanka na zaproszenie producenta programu ”The Record: Europe” emitowanego w telewizji BBC World, wzięła udział w dyskusji podsumowującej okres 5 lat od rozszerzenia Unii Europejskiej. „Jaki wpływ na nowych członków miało wejście do Unii Europejskiej, szczególnie w zakresie rozwoju ekonomicznego i politycznego? Jakie były skutki imigracji dla krajów starej Unii oraz emigracji dla krajów nowo przyjętych do Unii Europejskiej? Czy to był odpowiedni czas na przyjęcie do Unii tak wielu krajów? Jaka będzie przyszłość Unii Europejskiej - czy dobrym rozwiązaniem będzie przystąpienie do Unii w przyszłym roku Chorwacji i Islandii w sytuacji, kiedy Traktat Lizboński może nie zostać jeszcze ratyfikowany?” – takie zagadnienia zostały poruszone w tym programie. Program zostanie wyemitowany w najbliższą sobotę, 28 lutego o godzinie 14:30, powtórka w niedzielę o godzinie 09:30.

Komentarz
Wracając do pytania Urszuli Gacek o spekulacyjne działania względem polskiej złotówki – interpelacja ta mogłaby stać się przyczynkiem do ciekawej dyskusji o celowości forsowanego przez PO jak najszybszego przyjęcia Euro przez Polskę – i to w dobie kryzysu, podczas którego właśnie strefa Euro rozwija się najsłabiej (czy może raczej cofa). Pomijając aspekt wzrostu cen w krajach, które przyjęły eurowalutę i znacząco rosnącą grupę obywateli w niektórych krajach, którzy ze strefy tej chcieliby wystąpić – samo wstąpienie do „przedsionka” Euro, czyli ERM-2 wiąże się z obowiązkiem utrzymywania sztywnego kursu złotówki w określonych widełkach, co z kolei stanowi znakomitą okazję i zachętę dla kapitałów spekulacyjnych właśnie – w efekcie czego, Polska, zmuszona do obrony kursu, mogłaby utracić poważną część lub wszystkie swoje rezerwy walutowe.
M. Poświatowski


Na zdjęciu: U. Gacek w studio BBC
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(24-02-2009) Obywatel UE :
", co z kolei stanowi znakomitą okazję i zachętę dla kapitałów spekulacyjnych właśnie – w efekcie czego, Polska, zmuszona do obrony kursu, mogłaby utracić poważną część lub wszystkie swoje rezerwy walutowe." Tak samo miało być ze słowacką koroną... złotówka zaczęła tracić mniej więcej od września, a ze słowacką walutą nic się w tym czasie nie działo, a cały czas była w przedsionku ERM2.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2009) M.Wietrzyk :
A co się stało z funtem kiedy przymierzano się do euro w UK? Soros wyciągnął grube miliardy. Co prawda taka sama manipulacja w kilku innych państwa mu się nie udała ale co na angolach zarobił to zarobił.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2009) M.Wietrzyk :
Co do 17% straty wartości przez złotówkę w stosunku do euro. Nic wielkiego się nie stało w RM2 wahania są możliwe +/- 15% więc interwencja taka jak miała miejsce teraz miała by miejsce i w RM2 z tym że w RM2 byłoby wiadomo, że będzie interwencja a to dopiero jest niebezpieczne jeżeli chodzi o manipulowaniem kursami walut.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-02-2009) loki :
pani gacek proponuje zajac się bardziej przyziemnymi sprawami gdzie miałaby szanse zaistniec a to niech lepiej zostawi tu na tym polu rewolucji nie zrobi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl