Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Festiwal 4 Pory Książki – Pora Poezji    -   26/2/2009
Marzec w Bibliotece
Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Słowackiego w Tarnowie przygotowała na miesiąc marzeń obfity program. Bodaj najwięcej będzie literackich spotkań – a to za sprawą „Festiwalu 4 Pory Książki – Pora Poezji”, który potrwa od 11 do 16 marca. W ramach festiwalu odbędą się dyskusje, prezentacje poetyckie, koncert, a nawet „Randka z poezją przy Ławeczce Poetów”. MBP tradycyjnie również, w swych ekspozycjach literacko – plastycznych zauważa rocznice urodzin lub śmierci ważnych twórców – m.in. w marcu w Fili nr 17, ul. Westerplatte 8a czynna będzie niewielka wystawa z okazji Roku Grotowskiego, w 10. rocznicę śmierci wielkiego reżysera i reformatora teatru. Z kolei pod koniec miesiąca zaplanowano kolejny Salon Literacki – „Portret Juliusza Słowackiego w listach do najbliższych”. Wśród wystaw natomiast uwagę zwraca bardzo nietypowa i adresowana chyba nie tylko do najmłodszych wystawa „Oda do kota” prezentująca wszystkie chyba, także literackie aspekty „kociego życia”.

Ogloszenie

Festiwal „4 Pory Książki – Pora Poezji”

11 marca, g. 13:00, Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4 – Inauguracja Festiwalu: dyskusja o poezji z udziałem poety Adama Ziemianina
12 marca, g. 10:00, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6 – „Wiosenne Wierszoklekoty” – III Dziecięce Prezentacje Poetyckie oraz spotkanie z pisarką Izabelą Klebańską, autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Auotrka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, w telewizji debiutowała w programie „5-10-15”, jest twórcą programów telewizyjnych „Tut turu co” (program muzyczny), „Miganki” (nauka języka migowego) i „Piosenkarnia” (program z wierszami).
12 marca, g. 18:00, Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4 – „Pod bezkresnym niebem”: poetyckie przeboje lat 70-tych w wykonaniu Elżbiety Wojnarowskiej, akompaniament – Wojciech Wojnarowski (gitara) i Piotr Wojnarowski (bas). Elżbieta Wojnarowska – poetka („Tyle we mnie kobiet” – 1991), powieściopisarka („Pajęczyna” – 1999), autorka sztuk teatralnych („Urodziny” – 1995, reż. K. Nazar). Autorka książek: „Kamienne gwiazdy” (1997), „Okularnica” (1998), „Zawróceni” (1998). Otrzymała Nagrodę Fundacji Młodego Kina oraz „Dialogu”, zajęła także I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley-Merrill, w 1995 roku za scenariusz filmu fabularnego Był kiedyś raj („Dialog” 8-1995).
13 marca, g. 14:00, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6 – „Poetycki dialog”: spotkanie klubów poetyckich – tarnowskiej Grupy Młodych Autorów działającej przy MBP i krakowskiej grupy „Sylaba”, z udziałem poetów: Elżbiety Zechenter-Spławińskiej, Zbigniewa Mirosławskiego i Andrzeja Grabowskiego.
14 marca, g. 13:00, Ławeczka Poetów, ul. Wałowa – „Randka z poezją przy Ławeczce Poetów”: czytanie, recytacje, śpiew przy akompaniamencie gitary; prowadzenie: Zbigniew Mirosławski, Mirosław Poświatowski oraz członek Grupy Młodych Autorów.
16 marca, g. 13:00, Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4 – zakończenie Festiwalu: spotkanie z poetką Ewą Lipską.

Spotkania

Małgorzata Kalicińska
Spotkanie autorskie z pisarką.
MBP, Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4, 25 marca godz. 17:00

Dyskusyjny Klub Książki
Nie brakuje opinii, że „Opowieść o miłości mroku” - jest najlepszą książką Amosa Oza, arcydziełem literatury autobiograficznej. Kluczem do zrozumienia twórczości tego izraelskiego pisarza. Książką – wyznaniem, mówiącym o życiu, miłości i śmierci, marzeniach, obsesji i rozczarowaniach kilku pokoleń pewnej żydowskiej rodziny… Czy tak jest w istocie, i jakie jest nasze zdanie na ten temat, przekonamy się spotkaniu.
MBP, Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, 27 marca godz. 16:00

Salon Literacki
„Portret Juliusza Słowackiego w listach do najbliższych“
Sala Lustrzana, ul. Wałowa 10, 29 marca godz. 11:00

Wybrane wystawy

Kapliczki przydrożne Ziemi Tarnowskiej
Spotkanie w Klubie Literacki „13”, którego oferta adresowana jest do starszych miłośników poezji i prozy – prelekcja podczas otwarcia wystawy pokonkursowej.
MBP, Filia nr 13, ul. Starodąbrowska 4, 3 marca godz. 16:00

„Bema pamięci – portret życiem malowany”
Otwarcie wystawy plastycznej w rocznicę urodzin generał J. Bema.
MBP, Filia nr 3, ul. Pracy 4 c, 14 marca

”Na wiosennej łące”
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, wręczenie nagród laureatom, otwarcie wystawy pokonkursowej.
MPB, Galeria Czerwone Słońce, Filia nr 9, ul. Krzyska 116, 20 marca godz. 11:00

Skarby Biblioteki
Wystawa wybranych obiektów z Oddziału Starych Druków oraz fińskiej Kalewali i innych cennych pozycji. Ekspozycji towarzyszy promocja publikacji „Skarby Miejskiej Biblioteki Publicznej” wydanej w listopadzie 2008 r. w ramach obchodów Jubileuszu 100-lecia MBP.
MBP, Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4

„TEATR LABOLATORIUM”
Wystawa z okazji Roku Grotowskiego, w 10. rocznicę śmierci wielkiego reżysera oraz reformatora teatru.
MBP, Galeria Epizod, Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a

Johan Strauss
Wystawa literacko – plastyczna z okazji 205 rocznicy urodzin Johana Straussa – ojca, austriackiego kompozytora walców. Artykuły, fotografie, pozycje książkowe.
MBP, Galeria Na Piętrze, Filia nr 2, ul. Gumniska 25

„Pisarz kompromisu – Jarosław Iwaszkiewicz”
Prezentacja materiałów ilustracyjnych i książkowych z okazji 115 rocznicy urodzin pisarza.
MBP, Filia nr 12, ul. Klikowska 6

“Zakręcony Leonardo czyli 500 lat do przodu”
Wystawa poświęcona wybitnemu przedstawicielowi doby renesansu, Leonardo da Vinci, prezentująca jego dorobek artystyczny oraz wynalazczą myśl techniczną skonfrontowaną z późniejszymi osiągnięciami naszej cywilizacji.
MBP, Filia nr 18, ul. Romanowicza 38

”Oda do kota”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota Czytelnia Naukowa przygotowała wystawę poświęconą obecności kota „w literaturze, sztuce, filmie, teatrze i nie tylko”. W oparciu o pozycje książkowe i portale internetowe, przygotowano – siłą rzeczy skrótowe – omówienie najważniejszych zagadnień związanych z tematem kota – jak ewolucję kota domowego (jego czterech przodków: ryś afrykański, ryś europejski, manul, kot egipski mau), „Od prześladowań do sławy – kot wśród ludzi na przestrzeni wieków” (od uwielbienia, jakim darzono kota w starożytnym Egipcie, poprzez prześladowania i utożsamianie z szatanem w średniowieczu, okres oświecenia, który widział w kocie łowcę gryzoni ratującego ludzi w czasie epidemii chorób zakaźnych, do czasów dzisiejszych), „Kot w sztuce” (barwne reprodukcje dzieł sztuki począwszy od starożytności po wiek XXI), „Kot na małym i dużym ekranie i na deskach scenicznych” (krótkie informacje wzbogacone ilustracjami, omawiające kreskówki, filmy pełnometrażowe dla dzieci, spektakle teatralne, baletowe, musicale, filmy fabularne dla dorosłych – wszystkie z udziałem kotów), „Kot w poezji polskiej” (ponieważ literatura „kocia” jest przebogata, skupiono się głównie na wierszach poetów polskich od czasów renesansu po współczesność, nie mogło zabraknąć wzruszającego wiersza naszej Noblistki Wisławy Szymborskiej „Kot w pustym mieszkaniu”), „Opieka nad kotem” (pielęgnacja i wychowanie kota, dzieci i koty, koty i inne zwierzęta), „Rasy kotów” (przedstawiciele kilku podstawowych: krótkowłose, długowłose, orientalne i egzotyczne), „Koty w scenach biblijnych” (reprodukcje obrazów ilustrujących Biblię), „Kocie bajki i bajeczki” (literatura dla maluchów z kotem w roli głównej).
Jednocześnie Czytelnia Naukowa ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci: „Mam kota na punkcie kota”. -Napłynęło ok. 500 prac, które wykonały przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych m. in. z Tarnowa, Tarnowca, Ciężkowic, Jastrzębi, Łętowic, Poręby Radlnej, Szczepanowic, Błonia. Ku zdumieniu i radości organizatorów wpłynęła też spora ilość prac uczniów szkół podstawowych z odległej Bydgoszczy. Wszystkie prace są eksponowane na wystawie w Bibliotece. Jury będzie miało nie lada problem z wyborem najpiękniejszych, jako że wszystkie odznaczają się dużą starannością i ciekawą techniką wykonania. Na jakiś czas siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krakowskiej 4 w Tarnowie będzie zdumiewająco kolorowa i na wskroś „kocia” - pisze Ewa Jasiewicz – Kargól.
MBP, Czytelnia Naukowa, ul. Krakowska 4

Pozostałe propozycje
Oferta MBP to także zajęcia literacko-plastyczne, lekcje biblioteczne, wykłady, telecentra (możliwość nieodpłatnego korzystania z Internetu dla bezrobotnych szukających w sieci pracy) i wiele propozycji dla najmłodszych. Wymieniając tylko niektóre propozycje warto zauważyć Klub Zdrowego Życia - w Filii nr 18, ul. Romanowicza 38 odbędzie się spotkanie z psychologiem dziecięcym (przy kawie i herbacie) – data spotkania nie jest na razie znana. Interesującą propozycją jest „Matura 2009” (Filia nr 2) – czyli cykl spotkań z maturzystami mający na celu pomoc w przygotowaniu ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego, ”Od muszelki kauri do karty bankomatowej”- prelekcje na temat historii pieniądza, quiz połączony z zabawą – dla dzieci z Przedszkola nr 18 (początek marca, Filia nr 17), czy organizowany dla tych samych dzieci i w tej samej filii konkurs recytacji wierszy z okazji Światowego Dnia Poezji ”Wszystko jest poezją” (pierwszy tydzień wiosny). Funkcjonuje też arteterapia i biblioterapia, m.in. 11 marca w filii nr 5 odbędą się zajęcia dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Klikowej ”Świat uczuć. Uczymy się je rozpoznawać, nazywać i wyrażać”. Nie brak również konkursów długoterminowych – wśród nich Rok 2009 – Rokiem Juliusza Słowackiego (patrona MBP w Tarnowie) – w marcu ogłoszony zostanie ogólnopolski konkurs literacki dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych, na krótki tekst dramatyczny pod hasłem „Bo w tym sercu są wichrzyce, czyli w duchu Słowackiego rozmowy o uczuciach”.
Więcej informacji – na stronie Biblioteki: www.mbp.tarman.pl.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947