Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Jeszcze o plebiscycie na Wydarzenie i Osobowość Roku - głos Agnieszki Setlik    -   26/2/2009
Dziennikarze o tarnowskiej kulturze 2008 (2)
Nie milkną echa poniedziałkowego wydarzenia, jakim było ogłoszenie wyników w II edycji "akcentowego" Konkursu na Wydarzenie i Osobowość Roku w tarnowskiej kulturze. Przypomnijmy, w tym roku po raz pierwszy swoje nagrody przyznało też, poza czytelnikami "akcentów", jury złożone z tarnowskich dziennikarzy, zajmujących się tematyką kulturalną. Mimo osiągnięcia kompromisu w sprawie przyznania statuetek "akcent 2008" kilku uczestników dziennikarskiego jury chciało się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat ubiegłorocznej oferty tarnowskiej kultury i ujawnić zgłoszone podczas obrad typy. Jako druga wypowiada się Agnieszka Setlik.

Ogloszenie
>

Wydarzenie roku 2008: Art-Fest – Tarnów doczekał się wreszcie festiwalu sztuki na swoją miarę: to oczywiście Art-Fest zrealizowany przez Bogusława Wojtowicza (którego jednocześnie nominuję do tytułu Osobowość Tarnowskiej Kultury 2008) . Dzięki jego gigantycznej pracy szeroka widownia miała okazję obcować z dziełami najwybitniejszych współczesnych twórców. Z każdą kolejną odsłoną Art-Fest rośnie w siłę, nie tracąc nic na swoim niszowym charakterze. Najlepszym przykładem był listopadowy koncert Osjana. Występ tria pod przewodnictwem Jacka Ostaszewskiego to wielkie wydarzenie i to nie tylko dlatego, że będący emblematycznym przykładem żywej legendy Osjan koncertuje niezwykle rzadko. Zespół zagrał w Tarnowie materiał ze swojej najnowszej płyty „Po prostu” zanim jeszcze ta ukazała się w sprzedaży. Owszem, bilety za przyjemność uczestniczenia w muzycznym misterium Osjana do tanich nie należały, ale usłyszeć ich na żywo to bezcenne doświadczenie!
Trzeba przyznać, że ubiegły rok w kulturze był niezwykle bogaty i udany. Stąd postanowiłam przyznać kilka wyróżnień. Rok 2008 znakomicie rozpoczął koncert Świetlików zorganizowany przez Tarnowskie Centrum Kultury – tarnowscy miłośnicy poezji i muzyki Marcina Świetlickiego czekali na to aż 15 lat!. Bo dokładnie tyle minęło od wydania pierwszej płyty „Ogród koncentracyjny”. Świetliki to Kultura przez wielkie „K”, zarówno pod względem poezji, jak i muzyki, więc lepiej późno niż wcale.
Ten rok był niezwykły, jeżeli chodzi o przenikanie się sztuk. Interdyscyplinarne imprezy w Mościckim Centrum Kultury (spotkania „Z cyklu Osobowości”, czyli październikowy wieczór z Jerzym Skolimowskim i listopadowy weekend z Wojciechem Pszoniakiem) to bez wątpienia kamień milowy w tarnowskiej kulturze. Tego typu imprezy są niezbędne po to, by mądrzej, szerzej i wnikliwiej interpretować kulturę. Łączenie powiązanych wspólną inspiracją dzieł filmu, muzyki, malarstwa bądź innej gałęzi sztuki pomaga lepiej tę kulturę zrozumieć. Bo rozumienie kultury – jak pisał Kazimierz Wyka – nie polega przecież na przyjęciu do wiadomości oderwanego faktu. Rozumienie kultury polega na przyjęciu do wiadomości faktu przynależnego do kultury jako pewnego znaku i na umieszczeniu tego znaku w ramach odpowiedniego systemu. Stąd metafora Wyki o cegle gotyckiej, która wyrwana z całości nic nie znaczy, nabiera zaś znaczenia i zachwyca dopiero jako cząstka pewnej struktury. Brawa zatem dla Agnieszki Kawy i Bogusława Wojtowicza za mądre i zachwycające imprezy!
Miniony rok to także sukces pierwszej edycji - niestety nie dość zauważonego przez media - festiwalu Tarnów International JAZZ CONTEST, na który złożyły się koncerty gwiazd, warsztaty jazzowe prowadzone przez największe autorytety w tej dziedzinie i konkurs. Festiwal jest nie tylko znakomitą formą popularyzacji jazzu poprzez prezentowanie najwybitniejszych artystów, ale też niepowtarzalną szansą dla młodych debiutantów, którzy mogą stawiać pierwsze kroki pod okiem jazzowych sław światowego formatu.
W rankingu najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku nie można pominąć działań Tomasza Żaka, który bez wielkich pieniędzy i aparatu urzędniczego zorganizował w Kąśnej Dolnej spektakl na światowym poziomie - „Ruiny ciała” jednego z największych mistrzów teatru butoh Daisuke Yoshimoto. Kontrastowo, a więc niezwykle blado do tych poczynań wypadły buńczucznie zapowiadane jako „święto sztuki” Dni Tarnowa „Zderzenia – Zdarzenia 2008” zorganizowane przez sztab ludzi z budżetem pół miliona złotych(!). Ostatecznie okazało się, że jarmarczna impreza ze sztuką miała tyle wspólnego, ile słonie z jazdą figurową na lodzie (co gorsza, kulała również rozrywkowo). Dlatego moim zdaniem właśnie ta impreza zasłużyła sobie na statuetkę Tarnowskiej Figi. Ex aequo „Figa” za żenadę roku należy się także Dniom Kultury Studenckiej, czyli Juvenaliom za... brak kultury oraz bierność i marazm tarnowskiego środowiska żakowskiego. Ponadto chętnie przyznałabym „Figę” marcowemu koncertowi Rubika, bo przecież wszyscy wiedzą, że największym obciachem jest klaskać u Rubika. Jednak kandydatura nie przeszła, bo pozostali członkowie kapituły ochoczo mu przyklasnęli;-)
Statuetkę Tarnowskiej Chimery proponuję wręczyć władzom miasta za chimeryczne zachowanie względem Teatru Solskiego. Należy napiętnować zamieszanie wynikłe z braku profesjonalizmu urzędników (z najwyższym na czele), które skazały szacowną instytucję na półroczne „bezkrólewie”.
Agnieszka Setlik
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 14)Dodaj komentarz
(27-02-2009) Piast Kołodziej :
OK. Wypowiedź pani Agnieszki potwierdza tylko, że chodzi o Wydarzenie i Osobowość Tarnowa. Po co ktoś pisze, że dotyczy to regionu tarnowskiego ???? Co w Brzesku, Bochni, Tarnowie i gdzie indziej nic się nie wydarzyło ??? Rozumiem że Jazz w Czchowie jest niczym Jazz Contest ? "Harnasie" na Jamnej są niezauważalnym drobiazgiem w porównaniu ze spotkaniem z Osobowością w MCK ? Mnożyć ? Nie....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) obserwator :
nie zgadzam się z Piastem. o spektaklu w Kąśnej przecież jest w tym artykule. a co do imprez poza tarnowem ani jazz w czchowie ani tym bardziej harnasie znane juz z moscic na pewno nie były lepsze od dziesiatek imprez w samym miescie . z tego co wiem akcenty zresztą rozprowadzane są w Tarnowie i powiecie tarnowskim dlatego szanse na zgłoszenie wydarzenia z Czchowa są niewielkie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) Żaneta :
Aga fajnie wyszła na tym zdjęciu. Gratulacje!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) HM :
Zgadzam się z Żanetą. Z całego artykułu tylko zdjęcia można Pani Agnieszce pogratulować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) tarnowianin :
Przeczytajcie na tarnowskieinfo.pl rozmowę z "Totentanzem". To jest tarnowska kultura,a nie skrzydła, drabiny i żałosne szopki Intarnetu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) Anna Maria :
Tarnowianin to pewno ktoś z włodarzy tego niszowego portaliku bez przyszłości. Bardzo nieładnie taką propagandę u konkurencji uprawiać jeszcze ją atakując. Jeśli to jest przejaw kultury to dziękuję za takie medium i taką kulturę. Odradzam wszystkim, zostaję tutaj i to faktycznie, a nie jak przedmówca przesiadując tu gdzie nie lubi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) henryk "szóstka w totka" :
..a jak trafię "szóstkę" w totka i zapłacę powiedzmy Danielowi Olbrychskiemu, albo Dżeksonowi Majkelowi, żeby tu przyjechali, to czy też zostanę Osobliwością Roku? Pytanie do Kapituły to jest. Bo co to za sztuka zapłacić komuś pieniędzmi z budżetu miasta i ten ktoś przyjedzie i powie "kocham tarnów". Też mogę powiedzieć Dżeksonowi, albo Olbrychskiemu, jak trafię tą "szóstkę" żeby powiedzieli że kochają. Zresztą gdyby ktoś mnie zaprosił do Brzostka i mi za to zapłacił to sam powiedziałbym "kocham brzostek".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) wafel :
Henryku "szóstka w totka", jak trafisz w "szóstkę" i zapłacisz powiedzmy Danielowi Olbrychskiemu, albo Dżeksonowi Majkelowi, żeby tu przyjechali i powiedzieli "kocham Tarnów", nie zostaniesz Osobowością Roku tylko idiotą roku. Lepiej więc tego nie rób.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) Zniesmaczony :
A o TARNOWSKIEJ NAGRODZIE FILMOWEJ organizowanej przez TCK i o FESTIWALU KOMEDII TALIA organizowanym przez tarnowski Teatr to już zapomnieliście "szanowne" jury? Świetna wystawa "Kocham Tarnów" przygotowana przez TCK doczekała się raptem wyróżnienia... A koncert Marysi Peszek i Czesława też przez TCK organizowane również pominięte. To nie są wydarzenia kulturalne na miarę tych nagród? Co to ma znaczyć? Wydaje mi się, że to jury składające się z tarnowskich dziennikarzyków powinno nieco bardziej się doinformować w wydarzeniach minionego roku, a później przyznawać nagrody... To wszystko to chyba jakieś kółko wzajemnego lizania d...y....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2009) masa :
wolałabym zdjęcie z wielkiej wsi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2009) do tarnowianina :
mogłeś zagłosować na totentanz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2009) TEATR MONTOWNIA :
Teatr Montownia - dziś (sobota) w MCK o godz.18. Zobaczcie kawał dobrego TEATRU!!! Nie będziecie żałować - tylko bez zapyzialstwa i bufonady.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2009) dezerter :
marketing MCK działa hehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2009) intarnauta :
i bardzo dobrze, że działa. Promocja to połowa sukcesu i w MCK to wiedzą

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl