Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Szczątki dwóch biskupów zostały złożone w katedralnej krypcie    -   02/4/2009
Z życia Diecezji Tarnowskiej
Dwóch biskupów diecezji tarnowskiej zostało pochowanych w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. W podziemnej krypcie, 31 marca, spoczęły szczątki bpa Franciszka Lisowskiego i bpa Jana Stepy. Decyzję o ekshumacji podjął ordynariusz tarnowski bp Wiktor Skworc. Hierarcha przewodniczył Mszy św., po której trumny złożono w podziemiach kościoła.

Ogloszenie

W homilii bp Skworc powiedział, że istnieje więź każdego biskupa diecezjalnego z katedrą, która w czasie pełnienia pasterskiej służby jest jego kościołem własnym, a zarazem symbolem jedności z całą diecezją. Zdaniem hierarchy „to godne i właściwe miejsce ich oczekiwania na zmartwychwstanie, rękojmia stałej modlitewnej pamięci i wdzięczności diecezjan, a także zachęta, by dziedzictwo, które nam pozostawili, zachować i pomnażać”. Bp ordynariusz przypomniał zasługi biskupów dla Kościoła tarnowskiego. Mówił o wdzięczności za przykład wiary, apostolskiego zaangażowania, miłości do Chrystusa i Kościoła, jaki pozostawili śp. biskupi: Franciszek Lisowski, Jan Stepa, a także arcybiskup Jerzy Ablewicz, którego 9. rocznica śmierci przypada 31 marca. -Przypominam dziedzictwo śp. biskupów tarnowskich, aby ukazać, że ono żyje, rozwija się i przynosi błogosławione owoce. Przypominam, aby zachęcić wszystkich do jeszcze gorliwszej troski o nasz Kościół diecezjalny – czasy bowiem są złe, ale przecież wiemy, że ich klimat zależy również od nas; możemy dany nam czas zmieniać, uszlachetniać, ewangelizować – czynić go czasem błogosławionym – dodał bp Wiktor Skworc.
W uroczystości uczestniczyli księża, alumni Wyższego Seminarium Duchownego, siostry zakonne, a także świeccy. W tym gronie były także osoby, które pamiętały byłych biskupów tarnowskich.

Bp Franciszek Lisowski, spoczywał do tej pory na cmentarzu w Tarnowie – Krzyżu, natomiast bp Jan Stepa w krypie kościoła pw. św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie.

Kryptę biskupów tarnowskich będzie można odwiedzać od 1 do 4 kwietnia. Będzie ona otwierana częściej niż dotychczas, także na przełomie maja i czerwca. W krypcie tej spoczywają: ks. Andrzej Tarło, prepozyt kolegiaty, bp tarnowski Józef Grzegorz Wojtarowicz. Jest także grobowiec arcybiskupa Jerzego Ablewicza. W kwietniu ubiegłego roku zakończono prace remontowo-budowlane, mające na celu ujednolicenie dwóch kamiennych, istniejących już sarkofagów, wzmocnienie i renowację konstrukcji krypty oraz przygotowanie kolejnych grobowców dla biskupów tarnowskich.

Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl