Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Statystyki Caritas w 2008 roku – najważniejsi pozostają ludzie    -   23/4/2009
Pomoc o wartości 16,6 mln zł
Pomoc wartą szacunkowo prawie 16,6 mln złotych udzieliła najbardziej potrzebującym Caritas Diecezji Tarnowskiej w 2008 roku. Wolontariusze i pracownicy Caritas wspierali biednych, chorych, bezdomnych, a także dzieci i młodzież.

Posłuchaj wypowiedzi mówi ks. Piotra Grzanki, zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej :

Ogloszenie

Caritas prowadzi 8 placówek. W ubiegłym roku w Hospicjum Św. Br. Alberta w Dąbrowie Tarnowskiej pomocą objęto 225 osób. Siostry ze Stacji Opieki Caritas w Tarnowie miały ponad 9,5 tys. wizyt w domach chorych. W tym celu przejechały prawie 22 tys. km. W Ośrodku Opiekuńczo – Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych w turnusach rehabilitacyjnych uczestniczyło ponad tysiąc osób. Natomiast w Domu dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie przebywało 458 osób. Działająca przy placówce kuchnia dla ubogich wydała 55 tys. obiadów. Caritas Diecezji Tarnowskiej współfinansuje także pięć świetlic „Lumen” dla dzieci i młodzieży. W Tarnowie i Mielcu pomocą w edukacji i dożywianiem objęto 260 dzieci.

Zarząd Caritas Diecezji Tarnowskiej w Tarnowie otrzymał w ubiegłym roku z akcji przekazywania 1% podatku, zbiórek statutowych, darowizn finansowych i rzeczowych oraz rozprowadzania świec wigilijnych i baranków sumę ok. 3,5 mln złotych. Pieniądze zostały wydane na prowadzone dzieła pomocowe.
Kwota ta jest wyrazem ofiarności i otwartości diecezjan na ludzi potrzebujących. Diecezjanie szczególnie hojnie wspierali zbiórki losowe dla poszkodowanych w kataklizmach w Birmie, Gruzji i na Ukrainie. Na ten cel przekazali ponad milion złotych.
-Próśb mamy coraz więcej. Zarząd Caritas w ubiegłym roku przekazał prawie 300 tys. złotych na pomoc w zakupie leków i sprzętu dla chorych. Dofinansowaliśmy także turnusy rehabilitacyjne. Odpowiedzieliśmy na prośby rodzin, które straciły dorobek życia w pożarach. Ponadto wsparliśmy leczenie dzieci, które przyszły na świat z wadami serca- mówi ks. Piotr Grzanka zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Działalność niektórych placówek Caritas jest także wspierana m.in. przez NFZ, PEFRON, Europejski Fundusz Rozwoju i samorządy. Z tego źródła, w ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej otrzymała kwotę bliską 7,8 mln złotych. Ośrodki te, opiekujące się najczęściej ludźmi chorymi, starymi i niepełnosprawnymi mają podpisane umowy z wymienionymi jednostkami.
Prawie 1,8 miliona złotych to wartość rozprowadzonej żywności unijnej dla najuboższych mieszkańców diecezji tarnowskiej.

W parafialnych oddziałach Caritas działa ok. 4 tys., a w Szkolnych Kołach Caritas około 2,5 tys. wolontariuszy. Z danych nadesłanych z 293 oddziałów wynika, że w ubiegłym roku udzielona pomoc była warta prawie 3,5 mln złotych. W ubiegłym roku parafialne oddziały Caritas pomogły ponad 10 tys. rodzin, zorganizowały letni i zimowy wypoczynek dla 3,5 tys. dzieci i młodzieży, systematycznym dożywianiem objęto 850 najmłodszych.

W codziennej pracy i działalności Caritas najważniejsi są jednak zawsze ludzie a nie fundusze. Pieniądze są oczywiście konieczne by pomagać, ale o jakości Caritas decydują wolontariusze i pracownicy. -Działalność Caritas diecezji tarnowskiej trudno przedstawić tylko w cyfrach. Bezcenny jest czas, siły i zdrowie, który poświęcają wolontariusze i pracownicy, aby troszczyć się o potrzebujących. W wielu parafiach każdego dnia wydane są posiłki, organizowana jest pomoc żywnościowa i materialna. Biednych przybywa, dlatego potrzeba także ludzi, którzy mogą bezinteresownie im pomagać - dodaje ks. Piotr Grzanka.

Przygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto: hospicjum (z archiwum Caritas)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl