Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sądy Gospodarczy do likwidacji    -   16/8/2009
InTARnetowa „prasówka”
„Nad tarnowskim Sądem Okręgowym zawisło widmo ministerialnych cięć. Placówka znalazła się na liście tych, w których przewidziano likwidację wydziałów gospodarczych. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, oznaczać to będzie spore problemy dla przedsiębiorców.” - przeczytaliśmy w „Gazecie Krakowskiej”. Tą samą informację podał także RDN – i pośród „sezonu ogórkowego” jest to jedna z ważniejszych wiadomości minionego tygodnia.

Ogloszenie

Sąd do likwidacji
Wydział gospodarczy rozstrzyga sprawy gospodarcze, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 100 tys. zł. ”Trafiają tu również odwołania od wyroków w sprawach gospodarczych zapadających w sądach rejonowych. Wydział istnieje niespełna cztery lata. Utworzono go po licznych monitach przedsiębiorców. Tymczasem przygotowujące plan oszczędnościowy Ministerstwo Sprawiedliwości ma już listę sądów okręgowych, które zamierza pozbawić wydziałów gospodarczych. Jest na niej placówka w Tarnowie. Kluczem cięć ma być mała liczba rozpatrywanych spraw. Z większymi pozwami, albo z odwołaniami trzeba byłoby jeździć do Krakowa” - pisał Andrzej Skórka.

Małopolska tworzy internetową bazę gospodarstw agroturystycznych
Kolejna wiadomość z „Krakowskiej”: Małopolski Urząd Marszałkowski chce postawić na agroturystykę. ”Urzędnicy przygotowują serwis internetowy, dzięki któremu turyści będą mogli łatwiej odszukać gospodarstwo agroturystyczne, spełniające ich wymagania. (…) Już teraz na stronie internetowej www.agroturystyka.wrotamalopolski.pl jest baza danych, w której opisanych jest 150 gospodarstw. (…) Małopolska jest agroturystyczną potęgą, ma ok. 2 tys. zarejestrowanych gospodarstw świadczących usługi turystyczne. ” Jak jednak tłumaczy dr Arkadiusz Niedziółka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, większość gospodarzy niejest zainteresowana dodatkową promocją, bo mają stałych klientów od lat.

Będą winnice w Małopolsce
”W ciągu najbliższych kilku lat w województwie małopolskim ma powstać sieć przydomowych winnic. Po hodowli owiec i produkcji owczego sera, to kolejny pomysł na zmniejszenie bezrobocia w naszym regionie.” - pisała „Gazeta Krakowska”. „Winny” temat, choć od innej nieco strony, zaistniała również na antenie RDN Małopolska. Winiarze z Kalifornii pracują nad rozpowszechnianiem w regionie tarnowskim wina wg receptur z winnic Ignacego Paderewskiego. Produkcję i uprawę zapoczątkował kompozytor w okresie międzywojennym. ”Kiedy trafią do Polski? Na razie udała się degustacja, teraz trwają prace nad dystrybucją. Przedstawiciele Związku Winiarzy z regionu Paso Robles, gdzie Paderewski miał swoje winnice, przeprowadzili degustację w Kąśnej Dolnej i w Konsulacie Amerykańskim w Krakowie...”-słuchaliśmy.

Tułaczka Tarnowskich Frantów: O wsparcie miasta coraz trudniej
Temat ten zaistniał na łamach „Dziennika Polskiego” na początku tygodnia – mowa oczywiście o zespole, który od trzydziestu lat kultywuje tradycje miejskiego folkloru, będąc wizytówką miasta i regionu. ”Początkowo nazywali się po prostu - "Tarnowianie", później był zespół "Retro". Od trzydziestu lat znani są jako kapela podwórkowa "Tarnowskie Franty". W latach 70. ubiegłego wieku działali przy Klubie "Tęcza" WSS "Społem", później przy Klubie "Gwiazda", następnie Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie i Domu Kultury "Mariensztat", a obecnie pod patronatem Wydziału Kultury Urzędu Miasta. W ubiegłym roku władze miasta uhonorowały kapelę, z okazji jubileuszu 30-lecia, Dukatem Tarnowskim.” Jednak jak czytamy, zespół „starszych panów” tuła się obecnie w poszukiwaniu miejsca na próby muzyczne, nad czym ubolewa Mieczysław Kędzior, szef „Tarnowskich Frantów” i jedyny żyjący członek powojennej grupy „Tarnowianie”. Problemem są również finanse.

Do 8% więcej rodzice zapłacą w tym roku za podręczniki
Tą smutną wiadomość podało RDN Małopolska. Jak mówią księgarze, wydawcy narażają ich na niepotrzebne i nieuzasadnione wydatki, zmuszając ich do kupowania nowych i drogich kompletów. ”W wielu bowiem przypadkach jedyne zmiany, jakie pojawiają się w książkach, to nowa okładka, inna numeracja stron czy szata graficzna. Za zmuszanie do kupowania nowych podręczników ponoszą winę też nauczyciele, którzy bezkrytycznie często zmieniają obowiązujące podręczniki. Wszystko to powoduje, że wygórowane ceny stają się barierą w dostępie do edukacji.” Sprawę tą badała Jadwiga Kozioł.

Plony zbóż niższe o 40 proc. w regionie tarnowskim
Kolejna informacja RDN Małopolska – plony zbóż w regionie tarnowskim będą niższe o ok. 40 procent, głównie z powodu anomalii pogodowych. ”Jak mówi Paweł Augustyn - prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, cena zbóż znacznie spadła. I chociaż ponad rok temu pojawiła się ustawa nakazująca obowiązkowe ubezpieczenie upraw od zdarzeń losowych, to jednak bardzo mało rolników ma możliwość uzyskania odszkodowania z poniesionych strat.”

Zmiany personalne w tarnowskiej Unii
”Już wkrótce rozstrzygną się losy kompleksu basenów odkrytych oraz Domu Sportu należących do Zakładowego Klubu Sportowego "Unia" Tarnów” - podało RDN Małopolska. ”Do rokowań w sprawie nieruchomości przystąpiło dwóch oferentów, z czego jeden jest zainteresowany zakupem kompleksu, drugi natomiast dzierżawą. Losy basenów letnich oraz Domu Sportu, w którym znajduje się kryty basen oraz hala sportowa, rozstrzygną się do końca sierpnia, kiedy to podjęte zostaną ostateczne decyzje po rozmowach prezesa klubu z oferentami. Jednak w środę Rada Klubu zdecydowała o odwołaniu dotychczasowego prezesa Marcina Ćwiklińskiego. Na jego miejsce powołany został Andrzej Drwiła, dotychczas niezwiązany z tarnowskim sportem.” - informował red. Grzegorz Golec.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947