Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza, „Znicze Pamięci” i muzealna wystawa    -   30/8/2009
W rocznicę wybuchu wojny...
Interdyscyplinarnym przedsięwzięciem na tarnowskim dworcu, przypominającym wybuch podłożonej na nim 28 sierpnia 1939 roku bomby, rozpoczęły się w naszym mieście uroczystości upamiętniające 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przypominamy - przed nami część oficjalna, która rozpocznie się 1 września pod Grobem Nieznanego Żołnierza, zaraz po Mszy Świętej (godz. 19:00) w kościele XX Filipinów oraz „Znicze Pamięci”. Z kolei specjalną wystawę „Wojna zaczęła się w Tarnowie” przygotowało Muzeum Okręgowe; natomiast od 17 września na Rynku oglądać będzie można ekspozycję „Garnizon tarnowski”.

Ogloszenie

Program uroczystości:
Kościół XX Filipinów, godz. 19:00 - Msza święta w intencji ofiar II wojny światowej
Grób Nieznanego Żołnierza - wystąpienie ppłk Jerzego Pertkiewicza, żołnierza września, kawalera orderu Virtutti Militari, wystąpienie Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, Apel pamięci, salwa honorowa kompanii honorowej Policji w Tarnowie, złożenie zniczy na Grobie Nieznanego Żołnierza, wiązanka pieśni żołnierskich w wykonaniu Orkiestry Zakładów Azotowych S.A. w Tarnowie – Mościcach.
Na uroczystości zapraszają: Prezydent Miasta Tarnowa, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Komenda Hufca ZHP im. gen. J. Bema w Tarnowie.

W trakcie uroczystości, przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz przy pomniku Ofiar Faszyzmu zapłonie siedem „Zniczy Pamięci” w ramach projektu „Tygiel Kultury – Strefa Żywiołów”. Warto podkreślić, że w tym samy czasie takie same znicze zapłoną w Oświęcimiu i Gdańsku – w tamtejszych mediach można znaleźć zapowiedzi tego wydarzenia. Jak zapowiada Światowsław Karwat z tarnowskiego oddziału ZPAP, począwszy od przyszłego roku tarnowska inicjatywa „Zniczy Pamięci” zacznie obejmować różne miasta na całym świecie. ”Znicze Pamięci to pulsujące życiem znaki upamiętniające ofiary II Wojny Światowej. Naszym celem jest przypomnienie pokoleniom powojennym, że ledwie siedemdziesiąt lat temu rozpętano wojnę, której bezpośrednimi ofiarami były miliony ludzi. Różnorodne formy działań artystycznych skierowane są do tych, którzy pamiętają i do tych, którzy zapomnieli czy nie doświadczyli. Nasze działania skierowane są do osób w każdym wieku - szczególnie do młodzieży. Upamiętnianie ofiar wojny może się kojarzyć z nudną celebracją, z którą trudno się utożsamić . Jako artyści chcemy tego uniknąć i pokazać, że szacunek względem historii narodów może objawiać się w sposób twórczy. 1 września 2009 w Tarnowie, Oświęcimiu i Gdańsku rozpalimy symboliczne Znicze Pamięci - zespół płonących, ażurowych obiektów – Lumenów. Płonąć a następnie żarzyć się będą w ciągu całego wieczoru i nocy. Lumeny zaaranżowane w symbolicznej przestrzeni mają wzbudzić refleksję o wojnie i jej ofiarach . W Tarnowie, Oświęcimiu i Gdańsku rozpoczynamy, a rozwijać ten projekt i rozpalać Znicze Pamięci będziemy wszędzie tam, gdzie znajdą się artyści chętni współpracować z nami w tej akcji. W przyszłości obejmiemy nią ważniejsze miasta Europy, aby rozprzestrzenić ten gest pamięci. Marzeniem naszym jest rozpalanie Zniczy Pamięci wśród różnych nacji - w kolejności, w jakiej ich państwa brały udział w II Wojnie Światowej. Poczynając od Polski, poprzez Brukselę, na Hiroszimie i Nagasaki kończąc. Mamy nadzieję ,że pewnego dnia Znicze Pamięci zapłoną jednocześnie we wszystkich miejscach w których płonęły wcześniej, przypominając, że ta najstraszliwsza z wojen rozpoczęła się w Polsce i głosząc orędzie pokoju.” - pisze Światosław Karwat.
Organizatorami tego przedsięwzięcia są Tarnowski Oddział ZPZP Okręg Krakowski , Urząd Miasta Tarnowa, Urząd Miasta Oświęcim. Partnerem jest PKFM "Twierdza Gdańsk". Współorganizatorzy to Tarnowskie Centrum Kultury, Oświęcimskie Centrum Kultury. Patronem medialnym jest TVP Kraków. Koordynatorzy: Adriana Sitkiewicz – Gdańsk, Michał Poręba – Oświęcim.

Przypomnijmy – nieco wcześniej, przed oficjalnymi uroczystościami i „Zniczami Pamięci, o godz. 17:00 w Piwnicach TCK Tarnowski Teatr im. L. Solskiego zaprezentuje „Rozmowy z katem” Kazimierza Moczarskiego, w reż. Edwarda Żentary, w adaptacji, ze scenografią i opracowaniem muzycznym Tomasza Piaseckiego. Jurgen Stroop, generał SS, dowódca akcji likwidacyjnej warszawskiego getta – kat dziesiątek tysięcy ludzi. Kazimierz Moczarski (pseud. „Maurycy”, „Rafał”) to m.in. kapitan AK, uczestnik Powstania Warszawskiego. W roku 1949 przez dziewięć miesięcy przebywali w jednej więziennej celi. Moczarski w swej książce „Rozmowy z katem” opisał tę niezwykłą sytuację. Książka to sprawozdanie z wnikliwego studium jakiemu Moczarski poddał Stroopa – człowieka, który był częścią totalitarnego systemu zagłady. ”Widz oglądając „Rozmowy z katem” nie może cofnąć się przed sądem moralnym, nie może nie potępić Stroopa i nie podziwiać nieugiętego ducha Moczarskiego. Jednocześnie jednak „Rozmowy z katem” dają nam wgląd w psychologiczne mechanizmy zła. Okazuje się, że zło – nawet to najbardziej okrutne jesteśmy sobie w stanie wytłumaczyć, zracjonalizować: człowiek jest produktem swoich czasów i swojego środowiska. I ta racjonalizacja mogłaby być drogą ku usprawiedliwieniu, gdyby nie fakt, że ktoś potrafi się złu przeciwstawić. Ci, którzy dokonują słusznych wyborów moralnych – tak jak Moczarski – pokazują nam, że nie jesteśmy skazani na determinizm zła, lecz jesteśmy wolni. Tylko dzięki dobru wiemy, że zła nie można usprawiedliwić (co nie znaczy, że nie można go przebaczyć – to jednak zupełnie inny temat)” – pisze o spektaklu Tomasz Piasecki.

”Wojna zaczęła się w Tarnowie, czyli pamięć o „Polskim Wrześniu”
Okazuje się, że wciąż trzeba przypominać prawdę o tragedii jaka dotknęła polski naród w wyniku hitlerowskiego najazdu hitlerowskich Niemiec w 1939 r. Tarnów ma ku temu szczególne powody, bowiem tutaj właśnie odbył brutalny akt nazistowskiej dywersji, która kosztowała życie 20 niewinnych osób. Tarnowianin Roman Szydłowski uznał to wydarzeni za najważniejsze w jego życiu i swoje wspomnienia opatrzył tytułem „Wojna zaczęła się w Tarnowie”. Wystawę o takim samym tytule przygotowuje tarnowskie Muzeum Okręgowe. Ale to nie wszystko…
Z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w ofercie Muzeum znalazły się ciekawe wydarzenia. Muzeum tarnowskie gorąco zaprasza wszystkich zainteresowanych do swojego oddziału – Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zgromadzono tam wiele interesujących pamiątek dotyczących udziału społeczeństwa tarnowskiego w II wojnie światowej. Niezwykłym walorem tego miejsca jest to, że został o ono utworzone i nadal otoczone troska przez kombatantów walki zbrojnej z niemieckimi najeźdźcami. Zwiedzający Izbę Pamięci AK mają wyjątkową możliwość spotkania z uczestnikiem kampanii wrześniowej i żołnierzem AK, płk. Zdzisławem Baszakiem, który z właściwą sobie energią opowiada wszystkim zainteresowanym o swoich przeżyciach, których wystarczyłoby na obdzielenie kilku życiorysów.
Izba Pamięci mieści się przy ulicy Mościckiego 29 w Tarnowie, czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 10-12. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 014 626-29-31.
Warto przy tej okazji nadmienić, iż historycy z tarnowskiego Muzeum gotowi są prowadzić lekcje muzealne w oparciu o bogatą wystawę. Wszyscy uczniowie i nauczyciele są chętnie widziani. By skorzystać z oferty edukacyjnej Muzeum, wystarczy zadzwonić i umówić się na konkretny termin. Telefon: 014 621-21-49.

Wystawa plenerowa - Dworzec PKP w Tarnowie
W związku z rocznicą zamachu bombowego na dworcu kolejowym w Tarnowie, w ramach uroczystości organizowanych przez miasto Tarnów, przypominających tamto tragiczne wydarzenie, Muzeum Okręgowe przygotowało niewielką wystawę ukazującą pamiętne chwile, końca sierpnia 1939 roku. Na planszach zobaczyć będzie m.in. można fotografie budynku dworca kolejowego zniszczonego wybuchem, zainteresowani będą mogli przeczytać zeznania zamachowca, Antoniego Guzego. Całość dopełniają dokumenty - oględziny miejsca tragedii, oględziny zwłok ofiar, zeznania świadków wydarzenia.
Warto przypomnieć, że 28 sierpnia 1939r. o godz. 23.18 gmachem dworca kolejowego w Tarnowie wstrząsnął potężny wybuch. W przechowalni bagażu eksplodowała bomba zegarowa. W wyniku eksplozji zginęło 20 osób. Rannych zostało 35 osób. Część dworca uległa zniszczeniu.
Ten wybuch był złowrogim zwiastunem zbliżającej się wojny, która w historii ludzkości została zapisana jako II wojna światowa. Wybuch na tarnowskim dworcu kolejowym był dywersyjną akcją, zorganizowaną przez wywiad niemiecki. Bezpośrednim wykonawcą zadania był Antoni Guzy, mieszkaniec Sielska. Materiały wybuchowe zostały przemycone z Niemiec. 28 sierpnia 1939 r. Guzy przywiózł je do Tarnowa w walizce i złożył w przechowalni bagażu. Terrorystyczne akcje niemieckie na ziemiach polskich tuż przed wybuchem wojny, miały na celu wywołanie paniki wśród ludności cywilnej oraz dezorganizowaniem akcji mobilizacyjnej wojska. Pierwszymi ofiarami zbliżającej się wojny stały się osoby, które oczekiwały na pociąg. Nigdy już jednak nie odbyły zaplanowanej podróży. Zaskoczyła ich śmierć. Jest to początek listy ofiar II wojny światowej, na której znalazło się 50 milionów istnień ludzkich. Oto ich nazwiska ofiar zamachu na tarnowskim dworcu: Stanisław Nalepa, Władysław Wróbel, Stanisław Bejski, Adam Para, Józef Dudek, Bojm Izael Pinkwas, Władysław Biewiasz, Rozalia Postawa, Józef Ryguła, Stanisława Kołowska, Leibisch Gelernter, Janina Ziaja, Michał Biernat, Jan Czaja, Sura Ryn, Władysław Kudela. Zwłok 4 osób nie udało się zidentyfikować.

„Garnizon tarnowski”
Plenerowa wystawa planszowa prezentować będzie kilkadziesiąt arcyciekawych fotografii przedstawiających żołnierzy stacjonujących w Tarnowie w okresie międzywojennym. Plansze przedstawiać będą koszarowe życie codzienne żołnierzy 5 pułku strzelców konnych oraz 16 pułku piechoty, dni świąteczne pułków, ćwiczenia, musztrę. Dla potrzeb wystawy udało się pozyskać niemal trzysta zdjęć, spośród których wybrano około setki najlepszych.
Istotną częścią wystawy jest ukazanie szlaku bojowego wspomnianych jednostek podczas pamiętnego „polskiego września” 1939 roku. Wystawa będzie prezentowana na Rynku tarnowskim, tak by jak największa grupa tarnowian, zainteresowanych historią mogła spokojnie zapoznać się ze zgromadzonym materiałem.
Wystawa swoją premierę mieć będzie podczas wojewódzkich obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radłowie, 5 września, w Tarnowie zaś eksponowana będzie na Rynku od 17 września do końca października. Więcej na temat tej wystawy – wkrótce.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947