Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Polański. Ścigany i pożądany” w kinie Marzenie   -   07/12/2009
Czwarty Ekstra Film
Po raz kolejny Tarnowskie Centrum Kultury proponuje zarezerwowanie wieczoru dla Czwartego Ekstra Filmu. TCK zaprasza do kina „Marzenie” na post scriptum do szeroko komentowanych wydarzeń ostatnich miesięcy – w czwartek 17 grudnia o 18:00 odbędzie się jednorazowa projekcja nagrodzonego statuetką Emmy dokumentu Mariny Zenovich „Polański. Ścigany i pożądany”. Bilety w cenie 12 zł.

Ogloszenie

32 lata po głośnym procesie Romana Polańskiego o gwałt, którego ofiarą była nieletnia Samantha Geimer, jego sprawa znowu znalazła się na ustach wszystkich. Aresztowanie Polańskiego na lotnisku w Zurychu wzbudziło emocje nie mniejsze niż podczas procesu.
Marina Zenovich w swoim filmie, przywołała sprawę skandalu na krótko przed tym, jak przypomniała o niej rzeczywistość.

Reżyserka, która realizowała dokument przez pięć lat, nie ma jednak ambicji demaskowania prawdziwej twarzy Polańskiego, nie usprawiedliwia go, nie stara się rekonstruować wydarzeń i dochodzić prawdy o tym, co wydarzyło się między nim a Geimer. Centrum uwagi filmu staje się sam proces, który szybko stał się medialnym spektaklem. Obok jego głównych bohaterów, Polańskiego i Geimer, medialnymi gwiazdami stali się ówczesny adwokat Polańskiego Douglas Dalton, prokurator David Wells, oskarżyciel Roger Gunson, a przede wszystkim – prowadzący sprawę sędzia Laurence Rittenband.
Zenovich udało się dotrzeć do nieznanych archiwaliów, ale też do bohaterów, którzy po raz pierwszy w jednym filmie komentują wydarzenia z 1977 roku. Nie pojawia się tylko główny zainteresowany, który odmówił wzięcia udziału w filmie, choć swoistym lejtmotywem całego dokumentu jest wywiad z Polańskim. Znakomicie zmontowane materiały archiwalne, współcześnie nakręcone wywiady i filmy, pozwalają jednak na zbudowanie niecodziennego portretu Polańskiego – obcego.
Sama reżyserka stwierdza, że film ten można traktować jako ”przykład ilustrujący wypaczenia w funkcjonowaniu systemu”, podkreślając, że dla niej najistotniejsze jest to, ”co mówi on o naszej popkulturze, roli mediów, naszym stosunku do sławy, a także to, jak bardzo Ameryka i Europa różnią się w podejściu do Polańskiego.” Rozkłada więc akcenty w sposób daleki od taniej sensacji; nie usprawiedliwia i nie potępia.
Zenovich nie mogła przewidzieć, że sprawa Polańskiego będzie miała swój ciąg dalszy. Wrześniowe wydarzenia spowodowały medialną burzę, obok której trudno było przejść bez zajmowania stanowiska. Tym bardziej więc film „Polański. Ścigany i pożądany” staje się głosem w dyskusji, którego nie można zlekceważyć.

“Roman Polanski: Wanted and Desired” - gatunek: dokument, kryminalny. Reżyseria Marina Zenovich, scenariusz Marina Zenovich, Joe Bini, zdjęcia Tanja Koop, muzyka Mark De Gli Antoni, produkcja: USA, Wielka Brytania; czas trwania: 99 min, dystrybucja: Kino Świat .
Na podstawie recenzji Iwony Cegiełkówny (Kino 11 2009) i wywiadu z reżyserką (Film 11/2009) – TCK.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl