Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zapisy na Warsztaty frywilitki    -   30/1/2010
PracOFFnia zaprasza
Moda na prace rękodzielnicze powróciła. Ręcznie robione, drobne arcydzieła maja coraz większe grono miłośników. Wśród nich swoje miejsce ma też koronka, a jedną z cieszących się dużym zainteresowaniem jest frywolitka, ze względu na swoją elegancję i delikatność. W miesiącu lutym Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do pracowni plastycznej na warsztaty frywolitki, na których będzie można od podstaw nauczyć się pracy z czółenkiem i opanować podstawowy techniki tworzenia tej koronki, jednocześnie ucząc się jak czytać schematy.

Ogloszenie

Frywolitka, zwana też koronką czółenkową, jest bardzo starą techniką wytwarzania koronek. Dawniej zajmowanie się czółenkiem było jedną z ulubionych prac ręcznych. Dużą zaletą pracy z czółenkiem jest to, że nie zajmuje dużo miejsca, nie wymaga dużego nakładu materiałów i w każdej chwili może zostać przerwana i rozpoczęta, ponadto powstała koronka mimo swojej delikatności jest bardzo mocna. Tworzenie frywolitek było bardzo modne w XVIII wieku, chociaż jeszcze nie umiano wypracowywać łuków i ząbków. Czółenka były wówczas bardzo duże i bogato zdobione metalami szlachetnymi i klejnotami. Popularnością cieszyły się także czółenka z azjatyckim motywami lub z porcelany. Sam produkt końcowy nie był tak ważny jak czółenko i praca z nim. Natomiast właściwy rozkwit frywolitek nastąpił dopiero wówczas, kiedy wynaleziono metodę wytwarzania łuków i ząbków, dzięki którym wzory uległy znacznemu urozmaiceniu i zyskały na delikatności. Wzory stawały się więc coraz bardziej pomysłowe.
Dziś frywolitka jest jedną z popularniejszych koronek, a to co w tej technice wykonamy może mieć bardzo szerokie zastosowanie. Z frywolitki tworzymy oczywiście serwetki, kołnierzyki, ale również kolczyki, naszyjniki, ozdoby choinkowe, obrazy, stroje oraz ich dekoracyjne wykończenia. Podstawą w pracy z koronką czółenkową jest opanowanie pracy z czółenkiem (na początku jednym) i nauczenie się tworzenia słupków, pikotek i łuczków. Kolejnym etapem nauki jest poznanie i nabranie umiejętności w czytaniu schematów, które są wskazówką, jak stworzyć konkretny wzór czyli upragnione koronkowe dzieło.

W miesiącu lutym Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do pracowni plastycznej na warsztaty frywolitki, na których będzie można od podstaw nauczyć się pracy z czółenkiem i opanować podstawowy techniki tworzenia tej koronki, jednocześnie ucząc się jak czytać schematy. Warsztaty odbędą się dwa razy w miesiącu, a TCK zaprasza na nie osoby w wieku powyżej 15 lat.
Zajęcia odbywać się będą w następujących dniach i według harmonogramu:
Grupa I - 13,14,15 lutego tj. (sobota, niedziela, poniedziałek) w godzinach 16.00-20.00
Grupa II – 20,21,22 lutego tj. (sobota, niedziela, poniedziałek) w godzinach 16.00-20.00

Każda z osób, która zechce uczestniczyć w warsztatach, przez trzy dni spędzi łącznie 12 godzin, ucząc się podstaw i poznając tajniki koronki. Zapisy na warsztaty od 1 lutego, w Biurze Obsługi TCK, Rynek 5, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Opłata za udział w jednej z wybranych grup to 30 złotych. Więcej informacji pod numerem telefonu 14 6888 888 lub na www.tck.pl. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Nie ma możliwości rezerwacji miejsc.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947