Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Nowy rok szkolny z "nowościami"   -   01/9/2004
Prawie 100 tysięcy uczniów w regionie tarnowskim wita dziś nowy rok szkolny. Wśród nich jest blisko 7 tysięcy tych, którzy w szkole pojawili się po raz pierwszy w ogóle. Będzie to historyczny rok dla tegorocznych maturzystów, którzy po praz pierwszy pisać będą tzw. nową maturę. Z innych nowości, na uwagę zasługuje ministerialny przepis dający uczniom możliwość odwoływania się od ocen z zachowania. Równocześnie - rozszerzona zostaje skala ocen z zachowania. Tymczasem, nie wszędzie rok szkolny odbędzie się bez kłopotów.

Ogloszenie

W większości szkół inauguracja nowego roku szkolnego powinna odbyć się jednak w spokojnej atmosferze. Konflikt pojawił się jedynie w Nowej Jastrząbce, gdzie rodzice gimnazjalistów nie zgadzają się na likwidację tamtejszego oddziału gimnazjum ze Starych Żukowic.
- Zajęcia 1 września rozpoczną się normalnie, na razie nic się nie zmienia, czekamy na rozstrzygnięcie NSA. Wojewoda zaskarżył bowiem uchwałę rady gminy o utworzeniu w Nowej Jastrząbce gimnazjum. Do czasu, kiedy zapadnie wyrok placówka funkcjonować będzie jak do tej pory - mówił wczoraj wójt Lisiej Góry Stanisław Wolak. - Natomiast, jeżeli sąd uzna decyzję rady gminy za nieprawną, szkoła ulegnie likwidacji i młodzież będzie uczyć się w innych gimnazjach. Już unieważniona została bowiem uchwała rady gminy, dotycząca utrzymania w nowym roku szkolnym placówki w Nowej Jastrząbce jako oddziału gimnazjum w Starych Żukowicach.

Szkoła w Nowej Jastrząbce liczy 50 uczniów, w trzech oddziałach. Zdaniem wójta Wolaka, porócz kwestii finansowych związanych z utrzymaniem małej szkoły, za likwidacją placówki przemawiają przede wszystkim sprawy edukacyjne i wychowawcze.
- Nauczyciele mają tu w większości po jednej godzinie, etaty udałoby się utworzyć jedynie dla matematyka i polonisty, pozostali pracują w innych szkołach. Ponieważ wieś jest rozrzucona sporo czasu zajmuje młodzieży dojście do szkoły, myślę, że szybciej byłoby, gdyby bus "zbierał" je po drodze i dowoził do gimnazjum. Nie bez znaczenia są również finanse, trudno wyposażać szkołę w sprzęt, który w małym stopniu będzie wykorzystywany - tłumaczy Stanisław Wolak.

Dyrektor Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Krakowie Wojciech Magdoń, który brał we wtorek udział w spotkaniu z rodzicami uczniów z oddziału w Nowej Jastrząbce, uważa, że najważniejszą sprawą jest to, by gimnazja w gminie były dobrze zorganizowane, z odpowiednią liczbą uczniów, kadrą i bazą lokalową. - Natomiast osobami, które są odpowiedzialne za ich organizację są wójt i dyrektor szkoły. Moim zdaniem w gminie powinno być kilka dobrze zorganizowanych gimnazjów. Natomiast rodzice są zwolennikami powołania w Nowej Jastrząbce oddzielnego gimnazjum - mówi Wojciech Magdoń.
W pozostałych szkołach regionu tarnowskiego, zdaniem dyrektora, rozpoczęcie roku szkolnego powinno przebiegać spokojnie. Kuratorium nie ma również żadnych informacji o tym, by z powodu remontów termin rozpoczęcia zajęć musiał zostać przedłużony.

Na zdjęciu fragment dzisiejszej inauguracji roku szkolnego w III LO z udziałem m.in. Kuratora Magdonia i Prezydenta M.Bienia, która odbyła się w Amfiteatrze Letnim. Niebawem na stronach inTARnet.pl - cały fotoreportaż z rozpoczęcia roku szkolnego w wybranych szkołach Tarnowa.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(05-09-2004) jerzy klich :ejotka7@wp.pl 
Z przyjemnościa obejrzałem moich młodszych kolegów z I LO, mój rocznik maturalny to 1965 rok. Patrząc na nich serce rośnie. W związku z tym prośba do dziennikarzy, wszystkie narzekania na dzisiejszą młodzież należy zweryfikować. To jest nasza polska, inteligentna, przebojowa młodzież a nie ta garstka degeneratów którą z uporem maniaka pokazujecie w TV i opisujecie w gazetach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl