Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
  19 IX : Obchody rocznicy Akcji "III Most"   -   01/9/2004
19 września w Wał-Rudzie (gmina Radłów) nastapi odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Akcji III Most. Uroczystość odbędzie się 19 września. Obecnie w Wał-Rudzie trwają prace porządkowe przy wykonaniu placu upamiętniającego to miejsce. Pomysł urządzenia placu poświęconego Akcji III Most jest wspólną inicjatywą starostwa powiatowego i gminy Radłów.

Ogloszenie
>

Oba samorządy przeznaczyły na ten cel pewną kwotę ze swoich budżetów. Specjalnie wybrano natomiast wrześniowy termin uroczystości, aby wzięła w nich udział młodzież szkolna.
Przypomnijmy, że 60 rocznica Akcji III Most, dzięki której udało się przerzucić drogą powietrzną fragmenty niemieckiej broni V-2 do Londynu, minęła w nocy z 25 na 26 lipca. To właśnie z okolicznych pól znajdujących się pomiędzy Wał-Rudą a Zabawą startowała w 1944r. amerykańska "dakota z niemiecką rakietą na pokładzie. Spory udział, obok oddziałów AK, w powodzeniu tamtej akcji miała miejscowa ludność.
Rakietowa broń odwetowa - w skrócie V - była ostatnią szansą ocalenia dla hitlerowskiej Rzeszy. Pod koniec wojny prace nad udoskonalaniem tej broni trwały m.in. na poligonie Pustków-Blizna koło Dębicy. Przerzucana w lipcu 1944r. rakieta była niewybuchem najpilniej strzeżonego przez hitlerowców prototypu V-2, który od 30 maja znajdował się w rękach Armii Krajowej a potem, w częściach, dotarł na lądowisko "Motyl" w Wał Rudzie, pokonując przy tym znaczną część okupowanego kraju.

Dodajmy, że w tym roku mija także 60 rocznica Bitwy na Jamnej i pacyfikacji tej miejscowości przez okupanta. Uroczystości z tej okazji odbędą się 26 września. Wtedy m.in. na cmentarzu w pobliskiej Paleśnicy zostaną złożone kwiaty na odnowionej mogile ofiar pacyfikacji.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl