To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Modelarskie Mistrzostwa Polski - relacja   -   03/9/2004
Pisaliśmy już, że w dniach 27 – 29 sierpnia b.r. na lądowisku w miejscowości Morzychna k/ Dąbrowy Tarnowskiej zostały rozegrane – zgodnie z kalendarzem imprez AP – Mistrzostwa Polski Modeli Latających z Napędem Elektrycznym w klasach F5B (motoszybowce) i F5D (modele wyścigowe). Mistrzostwo w tej ostatniej kategorii, po dwuletniej przerwie, wróciło do Tarnowianina Janusza Olszówki. Oto pełna relacja z zawodów autorstwa Renarta Flądro, sędziego i instruktora modelarstwa lotniczego.

Ogloszenie
>

Patronat nad imprezą sprawował Aeroklub Polski oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. W tym roku, po raz pierwszy, gościliśmy modelarzy z Republiki Czeskiej. Wszyscy zgłoszeni zawodnicy przyjechali w piątek (27,08). Na ten dzień przewidziane były rejestracja, zakwaterowanie, loty treningowe i kolacja. Trenowano zawzięcie aż do zmierzchu.

W sobotę rano z pomocą licencjonowanego geodety wyznaczono trasę dla klasy F5D i bazy dla kl. F5B, oraz trasę i bazy rezerwowe. O godz. 9 otwarcia Mistrzostw dokonał Prezes Mieleckiego Stowarzyszenia Modelarskiego Kol. Edward Burek, pełniący obowiązki Sędziego Głównego Mistrzostw.
Tuż po tej uroczystości rozpoczęto rywalizację o tytuł Mistrza Polski w klasie F5D. Tego dnia rozegrano trzy tury lotów.
Wyścig rozgrywano rano korzystając z niższej temperatury powierza, ma to znaczenie dla zespołów napędowych modeli, które w czasie lotu nagrzewają się bardzo mocno. Przez silnik napędowy płyną prądy w granicach 60 – 100 amperów. Oczywiście akumulatory muszą być zdolne taki prąd oddać i wytrzymać kilkadziesiąt lotów w sezonie. Loty, prawie wszystkich zawodników, były bardzo nerwowe, z błędami. Znajduje to odbicie w tabeli wyników.

Następnego dnia (niedziela 29.08) rankiem rozegrano jeszcze dwie tury lotów. Zawodnicy pokazali swoją klasę, wyścigi były wyrównane, o emocjonującym przebiegu z częstą zmianą prowadzącego. Osiągano czasy zgodne z oczekiwaniami, a loty były poprawne technicznie. Zdaniem startujących sobotnie niedokładności były efektem niedostatecznego treningu. W IV kolejce osiągnięto najlepszy czas zawodów: 102,20 s. na 10 okrążeń trasy trójkąta o obwodzie 400 m. Rzeczywista odległość pokonana przez model (a tym samym prędkość) jest sporo większa, model lata bowiem po trasie kształtem zbliżonej do jajka opisanej na trójkącie pomiarowym. Dokonał tego Kol. Janusz Olszówka z Tarnowa, który po dwuletniej przerwie powrócił na najwyższe podium zdobywając wynikiem 439,20 pkt. tytuł Mistrza Polski na rok 2004 w klasie F5D (modeli wyścigowych z nap. elektrycznym). Tuż za Jego plecami uplasowali się Kol. Witold Stefański (473,60 pkt.) oraz Kol. Stefan Gaudyński (486,40 pkt.) obaj z Łodzi. Od nowego roku zmienia się formuła modelu wyścigowego, nie będzie możliwy start modelem o „mikroskopijnych” rozmiarach. Tarnowski zespół J. Olszówka / H. Szawliński posiada już certyfikowane modele.

Konkurencję F5B (modele motoszybowców z nap. elektrycznym) rozgrywano tak w sobotę jak i w niedzielę po lotach wyścigowych. Choć w tych modelach pobór prądu dochodzi do 250 amperów (tę klasę nazywa się często „spawarkami”) to trwa to tylko przez kilka sekund (kilka razy w czasie lotu). Konstrukcja tych modeli powinna umożliwiać – w części odległościowej – wykonanie jak największej liczby przelotów pomiędzy bazami pomiarowymi odległymi od siebie o 150 m. w czasie 200 sekund wraz ze stromym, prawie pionowym, kilkukrotnym wznoszeniem i nawrotami. W drugiej części lotu (po upływie 200 s.) model powinien być zdolny do utrzymania się w powietrzu przez 10 minut przy jak najmniejszym udziale silnika, z wykorzystaniem najmniejszych – nawet – prądów wznoszących powietrza.
Podobnie do wyścigu w sobotę rozegrano trzy tury lotów a w niedzielę dwie aby wypełnić regulaminowy wymóg rozegrania przynajmniej 5 kolejek lotów, z których odrzuca się wynik najsłabszy. Tutaj obyło się bez niespodzianek – choć można tak nazwać rozbicie modelu w pierwszym locie pierwszej tury przez Jarka Grzesicę, pospieszna naprawa okazała się nieskuteczna, model został powtórnie rozbity podczas lotu sprawdzającego w przerwie przed II turą. Jarek do końca rywalizacji – z powodzeniem – latał modelem rezerwowym.
W tej klasie startowało dwóch modelarzy z Rep. Czeskiej, którzy zaprezentowali bardzo wysokie umiejętności zajmując (w klasyfikacji „open”) miejsca IV – Jaroslav Novak i V Jaroslav Nezhyba oraz „debiutanci”.
Startowano sprawdzonymi modelami „Raketenwurm” (J. Ochman, J. Grzesica), oraz – większość pozostałych – Flash 5 i Flash 8. W konkurencji odległościowej wykonywano do 36 przelotów. Nieco kłopotu sprawiało celne lądowanie z krótkiego podejścia w poprzek lądowiska. Nie wszystkim wyszło lądowanie za „30”. Konkurencję wygrał Jan Ochman (4000 pkt) z Wrocławia, przed Stefanem Gaudyńskim z Łodzi (3906 pk) i pechowcem Jarosławem Grzesicą z Wrocławia (3836,44 pkt). Jarek po niepowodzeniach na początku rywalizacji zmobilizował się i z kolejki na kolejkę latał coraz lepiej i skuteczniej.

Uczestnicy mieli zapewnione zakwaterowanie (hotel LZS Odporyszów) oraz wyżywienie (śniadania i kolacje w hotelu, obiady na lotnisku). W sobotni wieczór – wzorem lat ubiegłych – odbyło się międzynarodowe, modelarsko – towarzyskie spotkanie przy grillu.
W niedzielne, upalne popołudnie podczas zakończenia Mistrzostw zwycięzców udekorowano medalami (na zdjęciu) oraz wręczono dyplomy Mistrzów i V-ce Mistrzów Polski AP na rok 2004 w poszczególnych klasach, oraz puchary i nagrody ufundowane przez U.M. Tarnowa i sponsorów, którzy nie są obojętni na losy modelarstwa w regionie. Upominki otrzymali także goście zagraniczni oraz startujący po raz pierwszy w Morzychnie „debiutanci”.

Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć i gotowość do kolejnych spotkań i wspólnych lotów. Staramy się wyjść temu naprzeciw zgłaszając gotowość organizacji podobnych imprez w roku przyszłym, na które wszystkich serdecznie zapraszamy. Fotoreportaż z zawodów na stronie Organizatora www.avia.tarman.pl

Renart Flądro
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 10:15:38
IP          : 3.145.191.214
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html