Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Głód na Ukrainie - wystawa   -   11/9/2004
Holocaust dokonany przez hitlerowców w trakcie II wojny światowej na narodzie żydowskim pochłonął około 6 milionów ofiar i pozostaje "najgłośniejszą" na świecie zbrodnią w historii. Jeśli chodzi o ilość ofiar nie jest to jednak prawdopodobnie zbrodnia największa. W tarnowskim Muzeum od kilku dni można oglądać wystawę "Głód na Ukrainie 1917-1933 (Nie pozwólmy zapomnieć)", ilustrującą zagładę zgotowaną ukraińskim chłopom przez bolszewików. Niektórzy historycy szacują, że z zimną krwią zaplanowana akcja - sztucznie wywołany głód pozbawiła życia nawet 10 milionów ludzi.

Ogloszenie

Eksponowana w tarnowskim ratuszu wystawa "Głód na Ukrainie 1917-1933 (Nie pozwólmy zapomnieć)", powstała w oparciu o materiały wystawy "Nie podlega zapomnieniu-kronika komunistycznej inkwizycji na Ukrainie 1917-1991", powstałej dzięki Miejskiej Organizacji Kijowskiej Ogólnoukraińskiego Towarzystwa "Memoriał" Wasyla Stusa oraz organizacjom mniejszości ukraińskiej z USA i Kanady.

Organizatorzy postawili sobie za cel: pokonanie mitów historyczno-politycznych, które powstały w reżimie totalitarnym i zapełnienie białych plam w historii Ukrainy. Organizatorzy ekspozycji kierowali się zasadą tematyczno-chronologiczną, za cel stawiając sobie rekonstrukcję kroniki zbrodni reżimu komunistycznego oraz potwierdzenie faktów i wydarzeń, o których trzeba pamiętać, jeśli Ukraińcy chcą budować społeczeństwo obywatelskie, oparte na zasadach demokracji i humanizmu.

Mottem do wystawy są zdania z książki "Żniwa smutku" Roberta Conquesta, amerykańskiego badacza, profesora na Uniwersytecie Stanforda. We wspomnianej publikacji napisał: "Głód zaplanowała Moskwa, aby zniszczyć ukraińskie chłopstwo - bastion ukraiński. Zniszczono ukraińskich chłopów nie dlatego, że byli chłopami, ale dlatego, że byli ukraińskimi chłopami".

Conquest wskazuje na to, że jeszcze na początku lat 30 - tych dochodziło na Ukrainie do silnego oporu przeciw bolszewikom. "Rok 1930 stał się okresem, gdy na Ukrainie sprzeciw okazywały całe wioski, to znaczy, kiedy ludzie nie oddawali swojego majątku i nie zrzekali się swojego honoru".

Ta forma buntu wywołała na Kremlu rozdrażnienie. Na Ukrainę wysłano emisariuszy moskiewskich, m.in. W. Mołotowa i brygady partyjnego aparatu (około 1700 ludzi). Chłopom ukraińskim skonfiskowano ogromną ilość ziarna. Zapanował głód. Zniszczono rdzeń narodu, pozbyto się ukraińskiego chłopstwa. Aby zataić dokładną wielkość strat sztucznie wywołanym przez Moskwę głodem, bolszewiccy komisarze po 1933 roku przemieszczali się z wioski do wioski, niszcząc "Księgi gospodarcze" i "Księgi akt stanu cywilnego".

Wystawę, obrazującą historię naszych sąsiadów, trzeba koniecznie obejrzeć.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(12-09-2004) O.Hare :
Jak mowie o tym na zachodzie to mi nie wierza.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2004) Magda :
Jeżeli Biesłan nie mieści się wielu ludziom w głowie, to co mamy powiedzieć o tej zbrodni ???. Nazywanie zwierzętami czerwonych komisarzy i wszystkich tych enkawudzisów, którzy zabierali chłopom ostatnie ziarna z chałupy i szczelnymi kordonami otaczali wsie az wszyscy padli martwi z głodu - to chyba jest obraźliwe dla największych nawet bestii w świecie fauny. I pomyśleć, że moda na czerwień nie minęła po czymś takim na świecie a bolszewickie poglądy wciąz są "na topie" ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2004) wijak :
Zastanawia mnie jedno. To Rosjanie wymordowali w ten bestialski sposób znaczącą cześć Ukraińców. I nikt nigdy nie mówił tam o potrzebie rosyjsko-ukraińskiego przebaczenia , itp. W zachodniej Ukrainie , która uniknęła tego losu, bo ją "okupowała" wówczas Rzeczpospolita to Polacy są wciąż największym wrogiem a morderstwa UPA na Wołyniu 1943-44 odpowiedzią na "polski imperializm", za które Ukraińcy nie zamierzają przepraszać ... Co więcej Kuczma wrzuca teraz Ukrainę w objęcia Putina a naród mu wtóruje. Ukraińcy są narodem cierpiącym na jakiś obłęd, albo już nie są narodem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2004) Loom :
do O.hare : ty mówisz,ze na Zachodzie nie wierzą a ja znam sporo Ukraińców i oni sami chyba o tym zbyt wiele nie wiedzą . Co jest tez rodzajem odpowiedzi na to, o czym pisze wijak. Ukraińcy nie traktują tego jako części swojej historii. Dlatego też cały środek i wschód Ukrainy jest sowiecko i rusofilski. Rzeczywistych Ukraińców - chłopów Rosjanie i komuniści wybili prawie do nogi. A nowej tożsamości Ukraińcy jeszcze nie złapali. Tak naprawdę są tam dwa narody.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-09-2004) bacter :
a moze mnie ktos oświeci jakiej narodowosci byli "bolszewicy '" - z tego co wiem to ten rzeźnik Lazar Kaganowicz nie był słowianinem ,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-09-2004) Runcajs :
Żyd Lazar Kaganowicz zabił głodem w służbie Stalina około 7 mln Ukraińców w czasie kolektywizacji w latach 30. Tak więc według Twentieth Century Atlas - Death Toll, z którego to porównawczego atlasu osiągalnego w Internecie pochodzą powyższe dane, wynika, że Lazar Kaganowicz zabił ponad milion więcej Ukraińców niż Hitler zabił Żydów. http://www.medianet.pl/~naszap ol/0424/0424pogi.php

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-09-2004) Runcajs :
Rewolucja bolszewicka miała wyraźnie zaznaczony etniczny charakter. W wielkim stopniu Żydzi i inni nie-Rosjanie sprawowali władzę nad narodem rosyjskim, z katastrofalnymi konsekwencjami dla Rosjan i innych grup etnicznych, które nie były zdolne stać się częścią struktury władzy. Dla przykładu, kiedy Stalin zdecydował się na deportację Czeczeńców, powierzył nadzór nad wykonaniem tego zadania Osetyńcom - grupie z której on sam częściowo się wywodził - a jednocześnie historycznym wrogom Czeczeńców. Osetyńcy i Gruzini, grupy rodowe Stalina, mogły rozwijać się kosztem innych grup etnicznych. Podczas gdy Stalin faworyzował Gruzinów, Żydzi mieli swoje własne etniczne rachunki do rozliczenia. Wydaje się możliwe, że przynajmniej część masowych zbrodni bolszewickich i terroru, motywowane była rewanżem przeciwko narodom, które historycznie miały nastawienie antyżydowskie. Kilku historyków sugeruje, że Żydzi wstępowali do sił bezpieczeństwa w tak dużych liczbach, by wziąć odwet za traktowanie ich pod rządami carów (Rapoport 1990, 31; Baron 1975, 170). Na przykład, Kozacy służyli carowi jako wojskowe siły policyjne i używali swej władzy przeciwko społecznościom żydowskim podczas konfliktów pomiędzy rządem i Żydami. Po rewolucji, Kozacy zostali deportowani na Syberię za odmowę przystąpienia do kołchozów. Podczas lat trzydziestych, osobą odpowiedzialną za deportacje był etniczny Żyd, Lazar Kaganowicz, nazywany "Wilkiem Kremla" ze względu na swe zamiłowanie do przemocy. W swej nagonce przeciwko chłopom Kaganowicz znajdował "nieomal perwersyjną radość w możliwości rozkazywania Kozakom. Wspominał aż nazbyt jaskrawo to czego on i jego rodzina doświadczyli z rąk tych ludzi... Teraz oni wszyscy mieli za to zapłacić - mężczyźni, kobiety, dzieci. Nie miało znaczenia kto. Wszyscy stali się jednacy. To było kluczem do jestestwa Kaganowicza. On nigdy nie zapominał i nigdy nie wybaczał" (Kahan 1987, 164). Podobnie, Żydów uczyniono odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na Ukrainie, która miała długą historie antysemityzmu (Lindemann 1997, 443) i stała się sceną masowych mordów w latach trzydziestych. http://www.abcnet.com.pl/pl/ artykul.php?art_id=1654&token

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl