Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl/GK
  
   "Chlebowy" jubileusz etnografów   -   13/9/2004
Muzeum Etnograficzne w Tarnowie, obchodzące jubileusz 20-lecia istnienia, zorganizowało w niedzielę kolejny raz "Święto chleba". Tarnowianie mogli smakować podpłomyki, które wypiekane były w tradycyjny sposób tj. na kamiennych, rozgrzanych paleniskach. Święto byłem fragmentem imprezy "Rytmy roku 2004" i zgromadziło też przedstawicieli innych tradycyjnych rzemiosł - rzeźbiarzy ludowych, garncarzy i wikliniarzy.

Ogloszenie
>

Święto, odbywające się na dziedzińcu Muzeum Etnograficznego tak relacjonuje "Gazeta Krakowska" :

Podpłomyki smakowały wszystkim. Przez ponad trzy godziny chętnych do skosztowania niepowtarzalnego smaku chlebowych placków było tak wielu, że nieraz to trzeba było nawet stać po nie w długiej kolejce. Wypiekano je w specjalnym, zbudowanym z kamieni na muzealnym dziedzińcu chlebowym piecu. Wałkująca ciasto na oczach zebranych Danuta Cetera z muzeum zachwalała przede wszystkim jego smak. - To ciasto bez żadnych ulepszaczy, takie jakie jeszcze do niedawna wypiekano w podtarnowskich wsiach - mówiła. Kilka metrów dalej ubrane w ludowe stroje panie uwijały się przygotowując zaczyn. - Na pewno starczy dla wszystkich - zapewniały. Pani Annie smak chlebowych placków przypomniał wakacje spędzane w dzieciństwie u babci na wsi. Dla jej wnuczki, czteroletniej Agnieszki była to zupełna nowość. - Smaczny ten chlebek - mówiła trzymając w ręce mocno spieczony podpłomyk.

Dzieci zresztą z ochotą same mieliły zboże w specjalnych, kamiennych żarnach. Można było też skosztować wiejski chleb, dodatkowo posmarowany smalczykiem z cebulką, czy na własne oczy zobaczyć, jak pracują: garncarz, koszykarz czy stolarz. Na całym dziedzińcu rozstawiono też kilkanaście wieńców żniwnych, swoje stoiska miały też tarnowskie piekarnie i malarki z Zalipia.

Tegoroczny piknik "Chleb Ziemi Tarnowskiej" połączony został z obchodami dwudziestolecia tarnowskiego Muzeum Etnograficznego. - To placówka, która wyraźnie wrosła w tarnowski krajobraz, która ma już swoją ugruntowaną renomę, nie tylko w regionie, ale i na całym świecie. Znajdująca się tutaj jedyna w Europie wystawa poświęcona kulturze Romów jest zachwalana w różnych publikacjach i przewodnikach po Polsce. W muzeum stale prezentowane są wystawy ukazujące spuściznę etnograficzną tego terenu - podkreślali goście wczorajszej uroczystości. Na ręce pracowników muzeum z dyrektor Anną Bartosz na czele (szefującej placówce od samego początku) powędrowały kwiaty, specjalne - żniwne - medaliony oraz dyplomy.

"Święto chleba" i obchody jubileuszu muzeum uświetnili swoją obecnością goście z niemieckiej Turyngii. W muzeum otwarto wystawę "Spojrzenie w przeszłość" prezentującą kulturę ludową i dokonania rękodzielnicze tego niemieckiego landu. (pach)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl