Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Ławka poetów niebawem   -   15/9/2004
W pracowni artysty rzeźbiarza dr. Jacka Kucaby stoją gotowe, wykonane w gipsie postaci znanych poetów: Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy. Każda z rzeźb jest fragmentem kompozycji pn. "Ławka poetów". "Ławka" stanie przy ulicy Wałowej i co warto podkreślić, jest darem artysty dla tarnowian. Podobnie jak projekt "Targu Słów", który artysta chce zrealizować na skwerze Preissów.

Ogloszenie
>

Gipsowe rzeźby już wkrótce przewiezione zostaną do odlewni. Pomnik powinien być gotowy na przełomie października i listopada i zaraz po tym zaplanowano uroczyste odsłonięcie "Ławki". O pomyśle Jacka Kucaby już pisaliśmy. Przypomnijmy - projekt powstał trzy lata temu i znalazł się w autorskim programie "Szkoła latania", którego częścią jest m.in. istniejąca już galeria przy głównych ulicach miasta z wielkoformatowymi obrazami i "Targ słów" - miejsce spotkań młodzieży.
Do galerii ulicznej już przywykliśmy. Obrazy można oglądać m.in. przy skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej i Narutowicza, Szerokiej i Lwowskiej, Św. Anny i Targowej, Mickiewicza i Al. MB Fatimskiej, a także przy al. Solidarności. Przyszła kolej na "Ławkę poetów". Pomnik z postaciami: Agnieszki Osieckiej, Zbigniewa Herberta i Jana Brzechwy to równocześnie uliczna skrytka z tomikami poezji. Mając odrobinę czasu i chęci na obcowanie z wierszami, będzie można wziąć z pobliskiego sklepu kluczyk do szuflady z książkami, sięgnąć po tomik i rozsiąść się przy poetach, by kontemplować ich twórczość. Rzeźby mają realistyczne twarze, więc można rozpoznać dobrze znane nam postaci. Jacek Kucaba tłumaczy swój wybór: na pewno chodziło mi o ludzi piszących w języku polskim i literata, który zapisał się w pamięci dzieci. Wybór padł więc na Jana Brzechwę, bo któż z nas nie pamięta "Kaczki Dziwaczki", "Pchły Szachrajki" itd. Druga postać - Agnieszka Osiecka- osoba kontrowersyjna, ale wielka osobowość, autorka przepięknych m.in. tekstów piosenek, szlagierów, które chętnie słuchamy, bez względu na wiek i wreszcie Zbigniew Herbert - mój ukochany pisarz, poeta, artysta, genialny a niedoceniany. Rzeźbiarz wyobraża sobie, że "Ławka", doskonale wkomponowana w architekturę ulicy Walowej, będzie ulubionym miejscem spotkań dla młodzieży, a także ludzi starszych, babci czy dziadka, którzy lubią czytać bajki swoim wnukom i razem z maluchami pospacerują w stronę poetów.

Drugim, podobnie "wypieszczonym" miejscem będzie "Targ słów", plac przy skrzyżowaniu ulic: Nowy Świat i Kopernika. Jak pamiętamy, Jacek Kucaba zapowiada, iż jego projekt nawiązywać będzie do słynnego ogrodu - parku w Barcelonie, zaprojektowanego przez geniusza Antonio Gaudiego. Spodziewamy się więc bajecznie kolorowych mozaikowych kompozycji, wypielęgnowanej zieleni , dróżek i wpisanych w nie ławek.
Chcę w mieście stworzyć miejsca wyjątkowe, urodziwe, w których będą kształtowane nawyki sięgania po książkę, prowadzenia dialogu i to jest mój dar dla miasta - dodaje rzeźbiarz. (kis)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(15-09-2004) Winetou :
moga byc to fajne i atrakcyjne miejsca i ladne rzezby.Dobry pomysł tym bardziej ,ze gostek robi to za friko.Powiedziałem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-09-2004) marcin :
ciekawy pomysl, popieram ta inicjatywe.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-09-2004) tarnowianin :
to super że placyk w okolicy "Gwiazdy" zostanie wreszcie zagospodarowy, puki co straszy krzywymi chodnikami, wystającymi konarami i odrapanymi ławkami. oby to się jak najszybciej zmieniło, bo miejsce niby w samym centrum miasta, a mimo to spokojne i faktycznie nadające się do spotkań. Jeszcze tylko zeby straz miejska zajela sie okolicznymi zulami ktorzy tam spedzaja czas i bedzie git!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-09-2004) oszołom od dziurawych ulic :
Eeee tam. My, oszołomy takim rzeczom nie przyklaśniemy. Powinien się lepiej zająć wyrównywaniem ulic, bo krzywe są i dziury w nich straszne.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-09-2004) gizmo :
wspaniała inicjatywa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-09-2004) gizmo :
ten facet od dawna chce zrobić coś dla wyglądu miasta pomimo tego że jego władze mu nie pomagają ale on brnie w to dalej i chwała mu za to

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-09-2004) VERSUS :
czyli Kucaba otrząsnał się już po tym nieszczęsnym wypadku z rzeźbą , która w lecie uszkodziła dziewczynę?. Przypuszczam, że beknie pan doktór wielką forsę za to, bo z tego co wiem rzeźba (nota bene co to miało być - skup złomu w na Rynku ?) postawiona została bez zgody. W sumie szkoda mi go, widać że coś mu się chce ale za błędy sie płaci ... Ciekawe tylko, czy jemu w tej opresji ktoś pomoże ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-02-2005) Zak :
Doktor Kucaba? Jaki znów doktor? jakiej specjalności? Chorych urojeń i nieudacznych rzeźb? To dr przed nazwiskiem jest chyba dla tego pana najważniejsze skoro min tak epatuje. Ciekawe kiedy dr hab, tylko jeszcze raz się pytam jakiej specjalności?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-02-2005) OLGA :
Jaka szkoła latania, co to jest. Nie wiedziałam że te popaprane farbą płachy to dzieła sztuki.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-02-2005) Anna :
A gdzie kapelusz panie Jacku Kochany.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl