Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Rocznicowe uroczystości w Wał Rudzie i Zabawie   -   17/9/2004
Co prawda 60 rocznica przeprowadzenia Akcji III Most minęła pod koniec lipca, ale uroczyste obchody tego wydarzenia, z odsłonięciem pamiątkowej tablicy informacyjnej i oddaniem do użytku miejsca biwakowo-turystycznego oraz platformy widokowej, zaplanowano na najbliższą niedzielę. Uroczystość w Wał Rudzie połączoną z festynem na Placu Sanktuaryjnym w Zabawie organizują Starostwo Tarnowskie, gmina Radłów i miejscowa parafia. Patronat nad imprezą objęli Biskup Tarnowski i Marszałek Województwa.

Ogloszenie

19 września odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, umieszczona na dużym głazie granitowym, znajdującym się w Wał-Rudzie. Po raz pierwszy zostanie pokazane nowe miejsce biwakowe, urządzone w sąsiedztwie lądowiska z czasów II wojny światowej. Przygotowana została też platforma widokowa, z której można podziwiać okoliczne tereny oraz pomnik wzniesiony ku czci uczestników Akcji III Most.
Teraz na miejscu będzie tablica informacyjna, opisująca dokładnie wydarzenia sprzed 60 lat, które zmieniły historię II wojny światowej.

- Powstało tam też miejsce parkingowe, urządzone z myślą o turystach, którzy zechcą odwiedzić te okolice - mówi Ryszard Żądło z tarnowskiego starostwa. - Kto przyjedzie tu rowerem lub samochodem będzie mógł zaparkować, będzie miał gdzie usiąść. Powstanie więc miejsce biwakowo-turystyczne o walorach również edukacyjnych.

19 września uroczystość rozpocznie się o godz. 10 odsłonięciem tablicy. Obchody uświetni przy tym reprezentacyjna orkiestra wojskowa Garnizonu Kraków. Będą oczywiście poczty sztandarowe organizacji kombatanckich. W uroczystościach weźmie udział młodzież klasy wojskowej z Wojnicza. Odsłonięcia tablicy dokona, wspólnie z kombatantami, starosta tarnowski Michał Wojtkiewicz.

Uroczystości będą kontynuowane następnie w sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie. Na placu sankuaryjnym referat na temat Akcji III Most wygłosi szef krakowskiego IPN-u. Będą też wspomnienia uczestników Akcji, żyje ich jeszcze kilku.

O godz. 13 w sanktuarium odbędzie się uroczysta msza święta w intencji uczestników III Mostu. O godz. 14 nastąpi koncert i musztra paradna orkiestry garnizonowej z Krakowa. O godz. 15 wystąpi z koncertem zakopiański zespół "Krywań".
Następnie odbędzie się jeszcze festyn z grami, zabawami i konkursami, będą także przejażdżki konne. Festyn odbywał się będzie aż do godzin wieczornych na terenie sanktuarium.

Akcja III Most zorganizowana została w czasie II wojny światowej. Polegała na wywiezieniu do Wielkiej Brytanii fragmentów niemieckiej broni rakietowej V-2. Najpierw została ona w częściach załadowana w Tarnowie na furmankę i przewieziona w ukryciu właśnie w okolice Wał-Rudy i Zabawy. Tu przyleciał po nią aliancki samolot dakota.

Jak przypominają historycy, dakota miała poważne problemy z wzbiciem się w powietrze w drogę powrotną i tylko przytomna postawa miejscowej ludności sprawiła, że samolot odleciał. Mieszkańcy po prostu odpowiednio utwardzili rozmokłą łąkę, służącą za pas startowy, przy pomocy sprzętów przyniesionych z gospodarstw (ktoś przyniósł na przykład drewniane drzwi od stodoły). (Smol)

Zapraszamy na stronę internetową poświęconą 60. rocznicy Akcji III Most.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(18-09-2004) Żabno rules :
Nawet wg jegomościa Żądło rowery będą miały gdzie zaparkować. Dobrze bo teraz to nie było gdzie roweru w Wał Rudzie wcisnąć. Ma ci Platforma sprytnego szefunia przygarniętego do urzędu. A przy okazji juz wiadomo ze warto Anglikom pomagać. Drożej nas sprzedadzą (p)ruskim.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl