Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Rocznica bitwy jamneńskiej   -   24/9/2004
W tym roku przypada 60. rocznica Akcji "Burza", której przejawem na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnowskim była działalność batalionu "Barbara". Jedną z ważniejszych bitew na tym terenie, stocznych w 1944r. przez akowców, był bój pod Jamną, którego 60. rocznica obchodzona będzie w najbliższą niedzielę.

Ogloszenie

Batalion "Barbara" został sformowany w lipcu 1944 r. i w kilkumiesięcznym szlaku bojowym stoczył kilka potyczek z okupantem. Jedną z ważniejszych była właśnie bitwa pod Jamną, do której doszło 25 września 1944 r. Partyzanci zostali okrążeni przez wojska nieprzyjaciela.

Sytuacja wydawała się bardzo zła, ale podczas walki i sprytnego manewru udało się akowcom wyjść z okrążenia. W krwawej potyczce zginęło, niestety, czterech żołnierzy batalionu.

Niemcy w odwecie za to, że mieszkańcy wsi Jamna ukrywali partyzantów, spacyfikowali wioskę i zamordowali 12 osób.

- Wśród zamordowanych w bestialski sposób była matka z rocznym dzieckiem na ręku, jak również ludzie starsi, mający już po ponad 70 lat - przypomina dramatyczną historię sprzed 60 lat Ryszard Żądło z tarnowskiego starostwa, jeden z organizatorów zaplanowanych na niedzielę obchodów.

Rocznicowe obchody rozpoczną się w niedzielę, o godz. 9, poświęceniem i oddaniem po remoncie mogiły znajdującej się na cmentarzu parafialnym w Paleśnicy. Leży tu pochowanych 12 mieszkańców wsi Jamna, zamordowanych w wyniku pacyfikacji tej miejscowości.

Mogiła na cmentarzu w Paleśnicy została odremontowana dzięki środkom finansowym, które starostwo powiatowe pozyskało z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Następnie, o godz. 11, w Duszpasterskim Ośrodku Akademickim Dominikanów odbędzie się uroczysta msza święta w intencji poległych partyzantów i zamordowanych mieszkańców wsi Jamna. Nastąpi wtedy poświęcenie figury Matki Boskiej Bolesnej, którą ufundował ojciec Jan Góra.

Pod pomnikiem partyzantów, znajdującym się koło kościoła, odbędzie się po mszy świętej pierwsza część oficjalnych uroczystości. Potem uczestnicy przejdą do Doliny Męczeństwa.

- Jest to miejsce pamięci, gdzie powstaje symboliczne muzeum związane z męczeńską śmiercią mieszkańców wsi Jamna - tłumaczy Ryszard Żądło. - To właśnie tam stała chata, w której piwnicy ukrywali się mieszkańcy i to właśnie tutaj została zamordowana matka z dzieckiem na ręku. W tym miejscu odbędzie się w niedzielę dalszy ciąg uroczystości związanych ze wspomnieniem uczestników boju pod Jamną oraz ofiar bestialskiej pacyfikacji wioski.

W Dolinie Męczeństwa odbędzie się apel poległych, będzie salwa honorowa i nastąpi ponowne złożenie wieńców, tym razem składanych w tym symbolicznym miejscu. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Paleśnicy wypuszczą baloniki z intencjami na rzecz pokoju. Krótki koncert zaprezentuje orkiestra reprezentracyjna garnizonu Kraków.

Dodajmy, że w uroczystościach na Jamnej weźmie udział kompania honorowa 21 Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. (Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(24-09-2004) Jamnenczyk :
Zapraszam wszystkich na Jamna. Oby tylko dopisala pogoda :))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Tarnowianin :
A gdzie jest ta Jamna?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Soltys wsi :
W imieniu mieszkancow zapraszam na Jamna (gmina Zakliczyn) Jest to jakies 30 km od Tarnowa. W Wojniczu skrecamy na Zakliczyn a pozniej w Palesnicy sa juz znaki :)). W internacie jest to na stronach www.zakliczyn.com i www.zakliczyn.pl. O bacowce mozecie poczytac na www.jamna.com.pl a o dominikanach na www.jamna.org.pl. Jest tez moja komercyjna strona o jamnej www.jamna.pl ZAPRASZAM :))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Q :
Polecam wycieczki rowerowe na Jamną , z Tarnowa jest to jakieś 3 godzinki jazdy. Najlepiej w Bieśniku skręcić na Ciężkowice - i jedziemy uroczą trasą przez dzikie jeszcze tereny. SUPER!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-09-2004) Obserwowany Obserwator :
Najważniejsze, że ojciec Gora przeprosił się z partyzantami, bo jeszcze niedawno robił z nich tchórzy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl