To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Rocznicowe obchody na Jamnej   -   28/9/2004
W minioną niedzielę oo. dominikanie wspólnie z tarnowskim starostwem zorganizowali w Jamnej uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 25 września 1944 roku, kiedy to żołnierze Armii Krajowej stoczyli walkę z Niemcami, w wyniku której zginęło czterech partyzantów pułku AK "Barbara". Niemcy, rozwścieczeni oporem Polaków, zamordowali tego samego dnia 12 cywilów, mieszkańców wioski. W tym matkę z trojgiem dzieci niosącą w rękach obraz Matki Bożej. Jednym z punktów obchodów rocznicy było poświęcenie figury Matki Bożej Bolesnej (na zdjęciu).

Ogloszenie

Na uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia przybyło do Jamnej wielu gości. Wśród nich przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego, parlamentu, środowisk kombatanckich, szkół z Paleśnicy, Zakliczyna, Ryglic. Na terenie Duszpasterskiego Ośrodka Akademickiego oo. dominikanów odprawiono mszę polową w intencji poległych w walce i pomordowanych. Nabożeństwu pod niebem Jamnej przewodniczył o. Jan Góra, oddając hołd obrońcom ojczyzny. Wspomniał m. in. kpt. Eugeniusza Borowskiego "Leliwę", dowódcę I Batalionu 16 pp. AK "Barbara", nieżyjącego już uczestnika boju przed 60 laty. Jego klęczącą postać uwieczniono na jednym z czterech obrazów "Panoramy jamneńskiej", odsłoniętej niedawno w kaplicy męczeństwa w Dolinie Krzyży, usytuowanej poniżej świątyni w Jamnej.

O. Góra podziękował za liczny udział w nabożeństwie i zaapelował o pielęgnowanie pamięci, tradycji i przekazywanie kolejnym pokoleniom prawdy o przeszłości. Przypomniał, że znajomość i świadomość narodowej historii jest nieodzowna, by nie zagubić własnej tożsamości. Przywołał w tym miejscu słowa Romana Brandstaettera: Uprawiajcie pamięć, by nie zginąć...

Po zakończeniu mszy polowej, uroczystości rocznicowe kontynuowano przed kościółkiem pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Tam o. Góra poświęcił, ufundowaną przez siebie, figurę Matki Bożej Bolesnej, a przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych w 1944 roku. Jamneńska pamięć trwa, a jej wiernymi strażnikami są od kilku lat dominikanie. tekst i fot.(mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 27, 2021 23:01:49
IP     : 35.175.107.77
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html