Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Rocznicowe obchody na Jamnej   -   28/9/2004
W minioną niedzielę oo. dominikanie wspólnie z tarnowskim starostwem zorganizowali w Jamnej uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z 25 września 1944 roku, kiedy to żołnierze Armii Krajowej stoczyli walkę z Niemcami, w wyniku której zginęło czterech partyzantów pułku AK "Barbara". Niemcy, rozwścieczeni oporem Polaków, zamordowali tego samego dnia 12 cywilów, mieszkańców wioski. W tym matkę z trojgiem dzieci niosącą w rękach obraz Matki Bożej. Jednym z punktów obchodów rocznicy było poświęcenie figury Matki Bożej Bolesnej (na zdjęciu).

Ogloszenie
>

Na uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia przybyło do Jamnej wielu gości. Wśród nich przedstawiciele samorządów gminnego i powiatowego, parlamentu, środowisk kombatanckich, szkół z Paleśnicy, Zakliczyna, Ryglic. Na terenie Duszpasterskiego Ośrodka Akademickiego oo. dominikanów odprawiono mszę polową w intencji poległych w walce i pomordowanych. Nabożeństwu pod niebem Jamnej przewodniczył o. Jan Góra, oddając hołd obrońcom ojczyzny. Wspomniał m. in. kpt. Eugeniusza Borowskiego "Leliwę", dowódcę I Batalionu 16 pp. AK "Barbara", nieżyjącego już uczestnika boju przed 60 laty. Jego klęczącą postać uwieczniono na jednym z czterech obrazów "Panoramy jamneńskiej", odsłoniętej niedawno w kaplicy męczeństwa w Dolinie Krzyży, usytuowanej poniżej świątyni w Jamnej.

O. Góra podziękował za liczny udział w nabożeństwie i zaapelował o pielęgnowanie pamięci, tradycji i przekazywanie kolejnym pokoleniom prawdy o przeszłości. Przypomniał, że znajomość i świadomość narodowej historii jest nieodzowna, by nie zagubić własnej tożsamości. Przywołał w tym miejscu słowa Romana Brandstaettera: Uprawiajcie pamięć, by nie zginąć...

Po zakończeniu mszy polowej, uroczystości rocznicowe kontynuowano przed kościółkiem pw. Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Tam o. Góra poświęcił, ufundowaną przez siebie, figurę Matki Bożej Bolesnej, a przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych w 1944 roku. Jamneńska pamięć trwa, a jej wiernymi strażnikami są od kilku lat dominikanie. tekst i fot.(mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl