Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wernisaż prac Ryszarda Horowitza    -   13/7/2011
Fotokompozycje
Galeria Miejska BWA w Tarnowie zaprasza w piątek 15 lipca o godz. 19:00 do Galerii Sztuki MOK w Dębicy na wernisaż pracy Ryszarda Horowitza „Fotokompozycje”. Wystawa czynna będzie do 28 sierpnia.

Ogloszenie

Ryszard Horowitz – prekursor komputerowego przetwarzania fotografii, współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA, zdobywca niezliczonych nagród i wyróżnień. Jego prace są publikowane i wystawiane na całym świecie.
Urodził się 5 maja 1939 w Krakowie. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną pochodzenia żydowskiego był więziony w obozach koncentracyjnych. Jest jednym z najmłodszych ocalałych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Udało mu się przeżyć dzięki temu, że jego nazwisko zostało wpisane na listę Oskara Schindlera. Po wojnie Horowitz uczył się w liceum plastycznym, a potem studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był związany z Piwnicą pod Baranami. W 1959 r. wyjechał do Nowego Jorku i został stypendystą w Pratt Institute – na kierunku projektowanie i grafika reklamowa. Jako wybitny student został przedstawiony Richardovi Avedonowi. W jego pracowni poznał Aleksieja Brodovitcha, który miał największy wpływ na pokolenie fotografików tzw. „szkoły nowojorskiej”. Wykłady Brodovitcha nauczyły Horowitza, że dobrą sztukę zabija banał. Mistrz ciągle powtarzał swoim uczniom: “Nie róbcie fotografii, zadziwcie mnie”. Ta myśl ukierunkowała młodego adepta fotografii. Po skończeniu szkoły Horowitz rozpoczął pracę w Grey Advertising na stanowisku dyrektora artystycznego. W  1967r. założył własną agencję fotograficzną, która funkcjonuje do dziś. W 1969 powstały jego pierwsze prace, będące wynikiem eksperymentów z szerokokątnym obiektywem i fałszywą perspektywą. W latach 80. powstają prace przy użyciu komputerowego przetwarzania obrazów. W 1983 r. został Amerykańskim Fotografikiem Roku a w roku 1991 artysta otrzymał nagrodę APA American Advertising Photographers za zdjęcie Birds II. Zostało ono uhonorowane mianem Zdjęcia Roku w kategorii efektów Specjalnych. Wielkie uznanie przyniósł mu także słynny portret Jerzego Kosińskiego przekształcającego się w ptaka. Parę lat temu firma Tiffany zleciła Horowitzowi sfotografowanie swoich najcenniejszych brylantów, wartych kilka milionów każdy, co jest niemałym wyróżnieniem, powierzanym najwybitniejszym artystom. 15 czerwca 2008 otrzymał z rak Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Krzysztofa Kasprzyka nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Strona internetowa artysty :http://ryszardhorowitz.com/

Foto: Ryszard Horowitz i Krzysztof Penderecki
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl