Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   20 lipca: plenerowy koncert polonijnych Zespołów Pieśni i Tańca    -   19/7/2011
EtnoPlener w CSM
Przypominamy: 20 lipca na zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy” do Tarnowa przyjadą zespoły polonijne z USA. W koncercie organizowanym przez Centrum Sztuki Mościce wystąpią grupy „Wesoły Lud” z Chicago, oraz „Dolina” z St. Paul oraz Minneapolis w Minnesocie. Prezentować będą m.in. tańce z regionów: sądeckiego, beskidzkiego, spiskiego, krakowskiego i lubuskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 18:00 przed budynkiem CSM.

Ogloszenie
>

WYKONAWCY:
Zespół Polskich Tańców Ludowych WESOŁY LUD z Chicago, jest reprezentacyjnym zespołem folklorystycznym Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce - najstarszej i jednej z największych organizacji Polonii Stanów Zjednoczonych. Od początku istnienia celem działalności zespołu jest rozpowszechnianie polskiego folkloru, tańca i śpiewu, doskonalenie umiejętności artystycznych oraz zachęcanie młodzieży amerykańskiej polskiego pochodzenia do spędzania pożytecznych i przyjemnych chwil w gronie polonusów.
WESOŁY LUD jest młodym ambasadorem Polonii Chicagowskiej. Występował w: Polsce, Litwie, Ukrainie, Kanadzie, w Shanghaju w Chinach w Pawilonie Polskim EXPO 2010, oraz w wielu stanach Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zespół ośmiokrotnie na przestrzeni lat 1980 – 2008 r. brał udział w Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie – a w 2011 r. uczestniczyć będzie po raz dziewiąty. Zespół otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za młodzieńczość i ekspresję, a w 2007 r. pierwszy „Złoty Medal” wręczony w Stanach Zjednoczonych „za zasługi w krzewieniu kultury polskiej wśród rodaków w Stanach Zjednoczonych Ameryki i na całym świecie” od Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Członkami zespołu są uczniowie szkół średnich, studenci i osoby pracujące. Większość z nich rozpoczynało swoje taneczne kariery w dziecięcych grupach w Południowo-Zachodnim Centrum Polskich Tańców Ludowych (t.j. Wesoły Ludek, Młody Ludek, Mały Ludek itd.) oraz Polanie Szkoły Polskiej im. Jana Pawła II.
Poza swoimi stałymi choreografami- Misią Binkowską-Jamińską i Ryszardem Jamińskim, WESOŁY LUD współpracował z wieloma znakomitymi choreografami z Polski m.in. Januszem Chojeckim, Emmą Cieślińską, Wiesławą Hazuką, Ireną Kik, Anatolem Kocyłowskim, Leokadją Magdziarz, Sławomirem Mazurkiewiczem, Bożeną Niżańską, Janem Pogonowskim, Janem Sejdą, Anielą Sidor, Ignacym Wachowiakiem, Kazimierą „Mamcią” Walczak, Marią Wnęk, Michaliną Wojtas.
W repertuarze Zespołu znajdują się suity: Górnego Śląska, Krakowa Wschodniego, Lachów Sądeckich, Łowicka, Lubelska, Orawska, Opoczyńska, Podhalańska, Podlaska, Rzeszowska, Spiska, Warmińska, Wielkopolska, oraz tance narodowe - Polonez, Mazur (z Opery S. Moniuszki "Straszny Dwór" oraz Biały Mazur), Kujawiak, Oberek i Krakowiak (Kosynierów).
WESOŁY LUD jest jednym z założycieli i członkiem Stowarzyszenia Polskich Tańców Ludowych w Ameryce (Polish Folk Dance Association of the Americas, Inc.) oraz organizatorem Festiwali Polskich Tańców Ludowych w Chicago (1982 i 2007). Oprócz poparcia Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, Zespół otrzymuje wsparcie Rady Kulturalnej Stanu Illinois.

Zespół „Dolina” z miast bliźniaczych St. Paul oraz Minneapolis w Minnesocie promuje polską kulturę przez taniec, muzykę i śpiew. Zespół został założony w 1949 roku przez Lilianę i Raya Kurkowskich. Obecnie jest znany w środowisku Polonii na środkowym zachodzie USA.
W początkowych latach działania Doliny, występy ograniczały się do kilku tańców. Muzyka była prezentowana z płyt winylowych. Dzisiaj grupa ma kapelę prowadzoną przez dyrektora muzycznego i skrzypka Jeffa Wasieńskiego. Obecny kierownik artystyczny Edward Rajtar pracuje z Doliną 35 lat. Ukończył studium tańca polskiego i choreografii w Lublinie, stając się dyplomowanym instruktorem ludowego tańca polskiego. Edward Rajtar stał się artystycznym liderem w Dolinie, był prezydentem PFDAA – Stowarzyszenia Polskie Zespołów Ludowych Ameryki Północnej, międzynarodowej organizacji promującej polski folklor w USA oraz Kanadzie. Dzięki jego zaangażowaniu, oraz przyjaźniom Dolina gościła wielokrotnie kilkoro choreografów. Dziś repertuar Doliny obejmuje 18 tańców regionalnych. W ramach Doliny, istnieje również młodzieżowa grupa Chabry. Przez ostatnie 60 lat Dolina miała szansę koncertować przed lokalną, krajową oraz międzynarodową publicznością. Grupa występowała w Centrum Epcot w Dinseyland, Nebrasce, Illinois, Wisconsin, Michigan oraz Kanadzie. W tym roku Dolina została zaproszona na koncerty w Budapeszcie, Myślenicach, oraz Tarnowie. Będzie także po raz ósmy brać udział w Rzeszowskim Festiwalu Zespołów Polonijnych.
Kilkoro tancerzy Doliny urodziło się w Polsce, ale większość to piąta lub szósta generacja Polaków. W zespole znajdują się także osoby niemające polskich korzeni. Polska społeczność w miastach bliźniaczych St.Paul-Minneapolis jest mała. Istnieje jednak wielkie zainteresowanie oraz poparcie zarówno instytucjonalne jak i indywidualne, które umożliwiło podróż zespołu do Polski. Aby zebrać fundusze, tancerze pracowali. Wypiekali i sprzedawali pączki, myli samochody, brali udział w koncertach oraz festiwalach. Początkowo zespół był finansowany przez Polskie Stowarzyszenie Narodowe (PNA). W ciągu wielu lat do listy sponsorów dołączyli Polsko-Amerykański Klub z St. Paul oraz Międzynarodowy Instytut w Minnesocie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl