Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”, Tarnów-Mościce, 10.08-30.09.2011    -   21/7/2011
Opowieść o tarnowskich nowoczesnościach
Wciąż rozwija się opisywany już przez nas projekt „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. Jego elementem jest kilka ciekawie zapowiadających się wystaw oraz koncert. I tak od 10 sierpnia w BWA oglądać będzie można wystawę „Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939”; 26 sierpnia w Centrum Sztuki Mościce zobaczyć będzie można ekspozycję „Mościckie ogrody w fotografii”; tego samego dnia, w Galerii ZPAF i S-ka w Krakowie odbędzie się wernisaż fotografii Jana Smagi „Dom Państwa Książków”, zaś 27 sierpnia... - no właśnie: zachęcamy do zapoznania się z programem całego projektu...

Ogloszenie

PROGRAM

10.08, BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
„Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939”
Wystawa historyczna dotycząca przedwojennych Mościc
Kuratorki: Barbara Bułdys i Ewa Łączyńska-Widz
Wystawa czynna 10.08-30.09.2011
*Wernisaż w sobotę 27.08 o godz. 17.00

26.08, godz. 18.00, Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1
„Mościckie ogrody w fotografii” – wernisaż wystawy i wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy mościcki ogród organizowanym przez Towarzystwo Przyjaciół Mościc

26.08, godz. 19.00, Galeria ZPAF i S-ka, ul. św. Tomasza 24, Kraków
Jan Smaga „Dom Państwa Książków” – wernisaż wystawy fotografii przedstawiających tarnowską willę projektu Wojciecha Pietrzyka
Wystawa czynna do 10.09.2011

27.08.2011
godz. 17.00, BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4, wernisaż wystawy historycznej „Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939”
przejazd pociągiem na Dworzec PKP w Mościcach - otwarcie głównej wystawy w przestrzeni miasta „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”
- artyści: Olaf Brzeski, Rafał Bujnowski, Łukasz Jastrubczak, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Monika Sosnowska, Paulina Ołowska (wraz ze studentami California College of the Arts w San Francisco: Fredericko Alvarado, Matt Arent, Melissa Dickenson, William Emmert, Bean Gilsdorf, Kevin Krueger, Blaz Pirnat), Wilhelm Sasnal, Marcin Zarzeka
godz. 21.00, Dworzec PKP w Mościcach, koncert zespołu PUSTKI, wstęp wolny
wystawa w przestrzeni miasta czynna do 30.09.2011.

Projekt „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” jest kontynuacją zeszłorocznych działań i wydaniem książki o tym samym tytule; podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych budowniczych miasta i ukazują tarnowski modernizm w kontekście architektury polskiej i europejskiej.
Nowoczesna historia Tarnowa zaczyna się w 1929 roku, powstała wówczas przemysłowa dzielnica Mościce. Kończy się tysiąc lat później, w projektach Jana Głuszaka Dagaramy (1937-2000), tarnowskiego architekta futurologa, który w latach 60. i 70. XX wieku tworzył wizje miast przyszłości. Wystawa zrealizowana jest w formie szlaku, na którym znajdują się nie tylko prace zaproszonych artystów, ale także modernistyczna architektura oraz założenia urbanistyczne. Cześć prac, jak choćby, pokazywana w ramach prologu wystawy w 2010 roku, rzeźba Wilhelma Sasnala pozostanie w mieście na stałe.

W szczególny sposób skupia się na Mościcach, dzielnicy Tarnowa powstałej w okresie międzywojennym. Osiedle przyfabryczne zostało założone wokół Państwowej Fabryki Związków Azotowych w 1927 roku, jeszcze przed powstaniem COP-u. Na 600 hektarach pustego pola wytyczono samowystarczalny kompleks przemysłowo-urbanistyczny, zgodnie z modernistycznymi zasadami projektowania miast. Dynamiczny rozwój nowoczesnej fabryki gwałtownie przerwał wybuch II wojny światowej. Po wojnie kontynuowano myśl rozbudowy dzielnicy, powstały wówczas imponujące budynki użyteczności publicznej: dworzec PKP, dom kultury, obiekty sportowe. Dzielnica zanurzona jest w bujnej zieleni, przywodząc na myśl modernistyczną koncepcję miasta-ogrodu.
Częścią projektu będzie wystawa „Życie codzienne w Mościcach w latach 1927-1939” - pierwsza w historii ekspozycja dotycząca przedwojennych Mościc. Na wystawie znajdą się dzieła sztuki i archiwalia; pierwszy raz publikowane fotografie odnalezione w zbiorach prywatnych, plany architektoniczne i urbanistyczne, obrazy Rafała Malczewskiego powstałe podczas jego reporterskich pobytów w Mościcach obrazy Wilhelma Sasnala, artykuły z gazet, zachowane filmy. Wystawa będzie wspomnieniem zapomnianej skali i rozmachu tej inwestycji.

Projektowi towarzyszą warsztaty, konkursy plastyczne i literackie, spacery, wykłady i koncerty. Więcej na www.tarnow1000.pl.

Kurator
Dawid Radziszewski www.tarnow1000.pl
Organizator
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie - Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Towarzystwo Przyjaciół Mościc
Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Miasta Tarnowa
Główny Partner Wystawy
Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach S.A.
Mecenas Projektu
Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.
Partnerzy
Centrum Sztuki Mościce | Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Muzeum Okręgowe w Tarnowie | Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego
Galeria ZPAF i S-ka.
Nasz portal sprawuje patronat nad projektem.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(22-07-2011) g.c. :
No dobrze,ale czy mozna zrywać plakatgy PO z Gradem i tga nieszczęsna Augustyn? Mozna,a nawet rzeaba!Bo po pierwsze kłamia(jak to PO), że " sa skuteczni.W budowie autostrad?Stadionów? Prywatyzacji a la Katar? Zrywsajmy je, tym barzoej, zd nie sa pod ochroną prawną...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2011) g.c. :
No dobrze,ale czy mozna zrywać plakatgy PO z Gradem i tga nieszczęsna Augustyn? Mozna,a nawet rzeaba!Bo po pierwsze kłamia(jak to PO), że " sa skuteczni.W budowie autostrad?Stadionów? Prywatyzacji a la Katar? Zrywsajmy je, tym barzoej, zd nie sa pod ochroną prawną...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-07-2011) three card trick :
Mościcom rzeczywiście przyda się trochę promocji bo to dzielnica wymierająca. Nie wiem o co chodzi z ta przestrzenią miejską ale obawiam się że będzie to kolejna kompromitacja w stylu betonów kręgów co to stoją i straszą koło stadionu. Archiwalia na pewno warto zobaczyć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-07-2011) ES :
Skąd wziął się ten tytuł, dlaczego akurat 1000 lat nowoczesności? Może by tak autorzy tego projektu wyjaśnili w czym rzecz. 1000 lat wstecz czyli w roku 1011 na tych terenach rosła pewnie dzika puszcza, a i 100 lat temu Tarnów był totalną prowincjonalną dziurą, tarnowskie lata świetności to prawdopodobnie czas kiedy był województwem, pamiętam dymiące smrodliwe azoty i tysiące chłoporobotników dojeżdżających zakładowymi autobusami z okolicznych wiosek. Obecnie Tarnów i Mościce znajdują się w stanie agonii, na nic kolejne remonty i kosmetyka jak nie ma pracy i perspektyw i kto może ucieka z tego rejonu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-09-2011) Dawid Radziszewski :
a może autorzy nie wyjaśnią tylko odeślą do książki o tym samym tytule, bądź choćby do przewodnika po wystawie, który dostępny jest m.in w tarnowskim BWA.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl