Udany start w Pucharze Świata we wspinacze na czas    -   07/9/2011
Komosiński z nowym rekordem Polski!
Udanie zakończyły się starty Polaków w kolejnej edycji Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas zorganizowane w dniach 2 – 3 września br. w chińskim Guido. Edyta Ropek, Jędrzej Komosiński i Łukasz Świrk uplasowali się w pierwszej ósemce zawodników.

>

Najlepsze miejsce zajął Łukasz Świrk z SMG Lubin, który dzięki zajęciu siódmego miejsca w eliminacjach i korzystnemu rozstawieniu w fazie pucharowej zdołał awansować do ścisłego finału zawodów! Dopiero tam pokonał go Qixin Zhong, reprezentant gospodarzy i aktualny Mistrz Świata.

Bardzo dobrze zaprezentował się w Guido Jędrzej Komosiński, zawodnik klubowy PGNiG AZS Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Jędrzej awansował do fazy pucharowej z ósmym czasem eliminacji. W 1/8 pewnie pokonał reprezentanta Indonezji Toniego Mamiri, by w 1/4 spotkać się z zawodnikiem, który po eliminacjach zajął pierwsze miejsce. Jędrzej nie przestraszył się Mistrza Świata oraz rekordzisty świata i bardzo zmotywowany, wierząc w dobry wynik przystąpił do startu. Co prawda Qixin Zhong nie popełnił żadnej pomyłki i z fantastycznym wynikiem 6,48 s. awansował do półfinału, ale bieg Komosińskiego również był bardzo szybki. Czas 6,60 s. oznaczał nowy rekord Polski oraz wysokie piąte miejsce w klasyfikacji końcowej.

Wśród pań startowała tylko jedna reprezentantka Polski, Edyta Ropek zawodniczka MKS Tarnovia, Azoty Tarnów Alpinus Team, która po eliminacjach z czasem 10,30 zajęła w eliminacjach 4 miejsce. W 1/8 zdecydowanie pokonała Chinkę Yang Wang, ale odpadła w ćwierćfinale po wyrównywanym biegu z Ukrainką Julią Lewoczkiną i z czasem 9,72 s. zajęła ostatecznie 6. miejsce. -Po długiej i męczącej podróży, która trwała 45 godzin dotarliśmy do Xining, skąd przewieziono nas  150 km do Guido położonego w malowniczej górskiej okolicy. Ściana była rozłożona w parku narodowym. Dwa dni do zawodów wykorzystałem na odpoczynek i regenerację. Dzięki temu na oficjalnym treningu przed startem biegało mi się bardzo dobrze. W eliminacjach pierwszy bieg chciałem pobiec spokojnie, tak aby w pierwszym biegu uzyskać czas zapewniający awans, a dopiero w drugim pobiec bez marginesu bezpieczeństwa by walczyć o najwyższą pozycję po eliminacjach. Plan udał się tylko w połowie – czas z pierwszego biegu dawał mi komfort psychiczny, ale w drugim popełniłem fatalny błąd i ostatecznie eliminacje skończyłem na 8 miejscu z czasem 7,35 i ... 7,35. W 1/8 fazy pucharowej pewnie pokonałem Toniego Mamiri, co oznaczało, że w ¼ spotkam się z Mistrzem i rekordzistą Świata Zhongiem. Postanowiłem zastosować taktykę z Mediolanu – „wieźć” się na plecach przeciwnika by wywierać na niego presję psychiczną i liczyć na błąd. Co prawda przegrałem, ale taktyka dała rezultat identyczny jak we Włoszech! Nowy rekord Polski i wysokie piąte miejsce! Plan sportowy został zrealizowany – chciałem odzyskać rekord i być w pierwszej ósemce, ale pozostał jak zawsze sportowy niedosyt. Łukasz Świrk z podobnymi czasami stanął przecież na drugim stopniu podium, czego mu szczerze gratuluję. Jestem w formie, czuję się bardzo szybki i wierzyłem, że przy odrobinie szczęścia mogę wyeliminować Chińczyka oraz walczyć o medale. Niestety, nie tym razem. Spróbuję tego w Changzi dokąd przenosimy się na kolejny start w Pucharze Świata” - stwierdza Jędrzej Komosiński - PGNiG AZS PWSZ Tarnów. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Date        : Thu, March 28, 2024 20:55:17
IP          : 54.221.43.155