To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Przekaż procent na noclegownię dla bezdomnych, hospicjum...    -   25/2/2012
1% na Kromkę Chleba
Łaźnia i noclegownia dla bezdomnych, Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, rozpoczynająca się budowa hospicjum Via Spei – to najważniejsze inicjatywy tarnowskiej Fundacji Kromka Chleba. Składając zeznanie podatkowe możemy sprawić, że ów 1 procent naszego podatku pozostanie w naszym mieście. Możemy też sprawić, że trafi właśnie do tej fundacji, wspierając realizowane przez nią przedsięwzięcia.

Ogloszenie

Fundacja KROMKA CHLEBA, która powstała z inspiracji Anny Czech, działa na rzecz mieszkańców Tarnowa i okolic już od 2003 roku. Swoją opieką obejmuje osoby bezdomne, starsze, chore, zagrożone społecznym wykluczeniem. Fundacja należy do grona polskich Organizacji Pożytku Publicznego, co oznacza że nie prowadzi działalności gospodarczej, a swoje cele statutowe realizuje jedynie dzięki wsparciu osób fizycznych i prawnych.

Z prowadzonych przez Fundację Łaźni i Noclegowni w 2011 roku skorzystało wiele potrzebujących osób. Byli to głównie ludzie w średnim wieku lub starsi, o bardzo niskim statusie materialnym. Zadanie pomocy osobom bezdomnym Fundacja KROMKA CHLEBA realizowała przy współpracy z Gminą Miasta Tarnowa.
Łaźnia przez cały rok 2011 oferowała osobom bezdomnym możliwość zadbania o higienę osobistą poprzez umycie się, wypranie i wyprasowanie swoich rzeczy. W Łaźni codziennie kąpało się średnio 11 osób dziennie. Dzięki temu ludzie, którzy chodziliby brudni, w zniszczonych, nieświeżych ubraniach, mogli wyglądać znacznie lepiej, nie byli postrzegani przez innych jak ktoś pozbawiony godności i prawa do szacunku.
Noclegownia to bardzo istotne miejsce dla pozbawionych dachu nad głową osób. W 2011 roku była otwarta przez 8 miesięcy, z czego skorzystało ponad 1800 bezdomnych ludzi. Pod podanymi liczbami kryją się konkretne osoby, każda z nich jest w trudnej sytuacji życiowej, bardzo często nie ze swojej winy. Udostępnione przez Fundację obiekty bardzo dobrze spełniają swoją rolę miejsc dla najbardziej potrzebujących. Codzienna obecność bezdomnych osób daje informację, jak bardzo takie miejsca są potrzebne, i że konieczne jest kontynuowanie tej formy pomocy.
Jak co roku, zorganizowano również Wigilię dla osób bezdomnych oraz Wielkanocną Zupę na tarnowskim Rynku.

Działający w strukturach Fundacji Tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku jest miejscem nauki, spotkań i integracji dla osób w starszym wieku. W 2011 roku w zajęciach oferowanych przez Uniwersytet aktywnie brało udział ok. 150 osób. Mogły one skorzystać z zajęć prowadzonych w formie wykładów o różnorodnej tematyce: zdrowie, historia, etyka i prawo oraz literatura. Zagadnienia poruszane na wykładach dostosowane były do zainteresowań i potrzeb Słuchaczy. Obok wykładów, prowadzone były także kursy języka angielskiego i informatyki. Tak szeroka gama zajęć była możliwa do realizacji dzięki współpracy TUTW z PWSZ w Tarnowie, oraz wieloma ludźmi dobrej woli, którzy na zasadzie wolontariatu dzielili się swoją wiedzą z Słuchaczami TUTW. Oprócz zajęć edukacyjnych, Uniwersytet organizował także spotkania integracyjne (np. Wieczór Kolęd). Ponadto był miejscem, w którym można się na chwilę zatrzymać, spokojnie wypić herbatę i pogawędzić z innymi Słuchaczami w ramach działającego w TUTW Klubu Seniora.

W 2011 roku, dzięki staraniom Fundacji rozpoczęła się budowa pierwszego w Tarnowie hospicjum stacjonarnego VIA SPEI. Hospicjum otoczy profesjonalną opieką medyczną i duchową ludzi, którzy znaleźli się w terminalnym stadium choroby nowotworowej, którzy przegrali walkę z tą chorobą i często z tego powodu skazani są na osamotnienie, lęk i cierpienie. Założenia projektowe placówki oparte są na nowatorskich rozwiązaniach architektonicznych, co sytuuje VIA SPEI wśród najnowocześniejszych hospicjów w Polsce. Projekt został zrealizowany dzięki poparciu ówczesnego Biskupa Tarnowskiego – ks. Wiktora Skworca oraz wsparciu finansowemu ze strony Diecezji Tarnowskiej. Od początku starania Fundacji w realizacji jej idei wspiera wiele ludzi dobrej woli, bezinteresownych, i wrażliwych na krzywdę innych. W odpowiedzi na kierowane przez Fundację prośby swoje zaangażowanie wykazało wiele firm oraz osób prywatnych. Ich pomoc jest bezcenna, i obejmuje wsparcie zarówno finansowe jak i niefinansowe – nieodpłatnie przekazywane materiały i usługi, oraz duchowe. Lista firm, które wspierają Fundację jest dostępna na stronie internetowej www.kromkachleba.pl.
Wyjątkową inicjatywą wykazało się tarnowskie środowisko medyczne, które zorganizowało w 2011 roku dwa koncerty charytatywne na rzecz budowy hospicjum. Pierwszy to Spektakl Kabaretowy z udziałem Zenona Laskowika, Jacka Fedorowicza i Kabareciarni, a drugi – to jedyny w swoim rodzaju Koncert Nadziei, w którym wzięło udział wielu przedstawicieli tarnowskiego środowiska medycznego. Artyści bezinteresownie podzielili się swoimi rozmaitymi talentami: śpiew, gra na instrumentach, taniec, poezja, proza, malarstwo, fotografia, co stworzyło wielowymiarowy i niepowtarzalny koncert.
Dzięki tak szerokiemu odzewowi oraz zaangażowaniu się tak wielu ludzi Fundacja doprowadziła do pomyślnego zakończenia pierwszych prac budowlanych – do końca 2011 roku udało się z powodzeniem ukończyć stawianie fundamentów przyszłego hospicjum, w którym ogromną rolę odegrały firmy: ELTAR i CONROL PROCESS. Przed Fundacją kolejne wyzwania – bieżąca pomoc osobom potrzebującym, oraz realizacja dalszych etapów prac przy budowie hospicjum. Aby móc z takimi sukcesami realizować cele statutowe w 2012 roku konieczne jest wsparcie tej działalności. Jedną z form pomocy jest przekazywanie 1% podatku na rzecz Fundacji jako OPP – bez żadnych dodatkowych kosztów można wesprzeć Fundację oraz budowę hospicjum VIA SPEI w Tarnowie. Każdy może przyczynić się urzeczywistnienia idei pomocy ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Fundacja Kromka Chleba
ul. Bandrowskiego 26
33-100 Tarnów
tel. 14 656 02 36
www.kromkachleba.pl
KRS: 0000157946
Konto ING BSK S.A. 53 1050 15 62 1000 0022 7323 6113
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 22:40:16
IP     : 100.25.42.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html