To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Goście Łukasza Maciejewskiego: Anna i Wilhelm Sasnalowie    -   02/3/2012
Z daleka widok jest piękny
Przypominamy: 4 marca o godz. 18:00 w Centrum Sztuki Mościce gośćmi Łukasza Maciejewskiego będą Anna i Wilhelm Sasnalowie. Spotkanie rozpocznie się projekcją filmu „Z daleka widok jest piękny” (w ramach trwającego od dziś przeglądu filmowego "Nowe Horyzonty"). Dodajmy, że urodzony i mieszkający kiedyś w Tarnowie – Mościcach (i podkreślający swoje przywiązanie do tej dzielnicy) Wilhelm Sasnal jest znanym w świecie twórcą, wzbudzającym jednak wśród Polaków wiele kontrowersji i negatywnych emocji, związanych zarówno z kwestią „waloru artystycznego” jego prac, jak i ich nie skrywanego nawet ideologicznego przekazu. Ciepło o gościu tego spotkania piszą za to „Gazeta Wyborcza” czy skrajnie lewicowa „Krytyka Polityczna”.

Ogloszenie
>

Anna i Wilhelm Sasnalowie
Twórcze małżeństwo, mieszkają w Krakowie. Anna Sasnal urodziła się w 1973 roku, jest redaktorką i scenarzystką, Wilhelm Sasnal - w 1972, to znany w kraju i zagranicą malarz, a także eksperymentujący filmowiec. Jego prace można znaleźć w słynnych światowych muzeach i galeriach m.in. w Centrum Pompidou, Tate Modern, Museum of Modern Art oraz Muzuem Guggenheima. Swoje filmy pokazywał w Anthology Film Archives w Nowym Jorku (2010), podczas 20. Bath Film Festival 2010, Cinema Riffraff w Zurychu (2009), Glasgow Film Festival 2008, Glasgow International Festival of Contemporary Visual Art 2008. Z daleka widok jest piękny to ich wspólny pełnometrażowy debiut.

Wybrana filmografia Wilhelma Sasnala:
2001 Samochody i ludzie (kr.m.)
2003 Kodachrome (kr.m.)
2006 Mojave (kr.m.)
2008 Świniopas / Swineherd
2010 Opad / Fallout
2011 Z daleka widok jest piękny / It Looks Pretty from a Distance (współreż.)

Filmografia Anny Sasnal:
2011 Z daleka widok jest piękny / It Looks Pretty from a Distance (współreż.)

O filmie:
W podkarpackiej wiosce latem toczy się nieco ospałe, wypełnione codziennymi czynnościami życie. Kobiety gotują obiad, mężczyźni zakładają wnyki w lesie, młodzi w wakacyjnym nastroju kąpią się w rzece. Główny bohater filmu - Paweł, mieszkający ze starą, schorowaną matką - zbiera złom, na zagraconym podwórku tnie na części stare samochody. Gdy wywiezie matkę do zakładu opieki, zyska dom, w którym chce rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika, nikt nie wie, co się z nim stało. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy - najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po jego powrocie zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w splądrowanym siedlisku.

reżyseria: Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal
scenariusz: Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal
zdjęcia: Wilhelm Sasnal, Aleksander Trafas
montaż: Beata Walentowska
występują: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska, Jerzy Łapiński, Hanna Chojnacka
producent: Wilhelm Sasnal, Anton Kern
produkcja: Filmpolis, Anton Kern Gallery
nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie "Nowe Filmy Polskie"
polski dystrybutor: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Wilhelm Sasnal: ”Część tych książek, jak Złote żniwa Grossa, wyszły już, gdy skończyliśmy film i był w montażu. To jest dla nas szokująca historia, prawda jest okrutna, boli nas, trudno jest się pogodzić z tym, że nasi rodacy zachowywali się w ten sposób. Chcieliśmy jednak nadać naszej historii formę uniwersalną - dlatego ani razu nie pojawia się tam słowo "Żyd", a film dzieje się współcześnie. Chcieliśmy żeby Historia przez "duże H" była ukryta pod tym, co uniwersalne.”
Anna Sasnal: ”Kiedy rozmawialiśmy, jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć z aktorami, to rzeczywiście ani razu nie padło słowo "Żyd". To nie był problem, który pojawiał się w dyskusji nad filmem. To miał być film o pewnym rodzaju pożądliwości. I w tym kontekście jest to pożądliwość spełniona, która ma swoje źródło w historii polsko-żydowskiej, historii szabrów i pogromów. To jest coś, co się w naszym przekonaniu w dalszym ciągu rozgrywa.”
(Krytyka Polityczna, 15.08.2011)

"(...) kino jakby "niepolskie", przemyślane w każdym kadrze, udowadniające wreszcie, że i nasi twórcy mogą myśleć nowohoryzontowo. Tytuł odnosi się do polskiej wsi, której Sasnalowie przyglądają się z bliska, ale bez satyrycznego zacięcia Smarzowskiego z Wesela - formalny minimalizm filmu świetnie współgra z perspektywą zimnych obserwatorów, których nie interesuje psychologia, ale mechanizmy rządzące małą społecznością. (...) Zarzucano Sasnalom we Wrocławiu, że operują wyłącznie czernią i bielą, upajają się tępą chciwością i agresją, prymitywizują bohaterów. To po części prawda, tyle że w tym szaleństwie jest metoda - Z daleka... to rodzaj odartej z wszelkich ozdobników przypowieści, która bezpardonowo łamie jeden z największych polskich mitów. Jasny jest przecież kontekst, o którym autorzy mówili na festiwalu wprost - chociaż rzecz dzieje się współcześnie, mnóstwo sygnałów odsyła do polsko-żydowskiej przeszłości".
(Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza, 1.08.2011)

"Z daleka widok jest piękny Anny i Wilhelma Sasnalów to wielkie odkrycie tego festiwalu. To pierwszy polski film, który nawiązuje pozbawiony kompleksów, estetyczny dialog z obecnym od lat na Nowych Horyzontach kinem światowym (...). A przy tym jest to kino dotykające najbardziej bolesnych problemów polskiej wspólnoty. Do tej pory kino fabularne nie było w stanie ich podjąć. (...) Ich film, jak powiedziała na spotkaniu po filmie Anna Sasnal, ma być dialogiem, podjętym w porządku fikcji i sztuki, z rzeczywistością, którą odkryły dla naszej wspólnoty prace Jana Tomasza Grossa (przede wszystkim Sąsiedzi) czy Barbary Engelking. (...) wciąż nie przepracowaliśmy tego, jak bardzo wielu z nas, naszych przodków zyskało ekonomicznie na Zagładzie, jak bardzo wszyscy jesteśmy dziećmi tego wielkiego szabrownictwa, jakie dokonało się w okresie okupacji, stając się narzędziem "pierwotnej akumulacji kapitału" dla części polskiego drobnomieszczaństwa. W filmie wieś oddzielona jest od świata przez trzy granice: rzekę, las i tory kolejowe. Czy jednak granica rzeczywiście przebiega od strony wsi? Czy nie jest granicą, jaką my, jako wspólnota mówiących i piszących po polsku odgradzamy się od tej części naszej historii, pamięci, dziedzictwa? A przy tym, im bardziej staramy się ją odgrodzić, tym bardziej ona powraca".
(Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna, 27.07.2011)

Komentarz redakcyjny
W przypadku twórczości Wilhelma Sasnala, nie brak opinii, że tak jak i w przypadku wielu laureatów literackiej nagrody Nobla, jego prace dostrzegane i promowane są nie tyle za sprawą ich wartości artystycznej, ile za sprawą wpisywania się w nurt pewnej poprawności politycznej i ideologicznej mody, także tej postrzeganej jako „antypolska”. W swej twórczości - uważąją krytycy - Sasnalowie nie tylko uderzają w budzące ich odrazę tradycyjne, zakonserwowane przez "polskość" wartości, ale - dla udowodnienia kontrowersyjnych a nierzetelnie uogólniających tez - posuwają się wręcz do szkalowania narodu. Jeśli krytycy ci maja rację, nietrudno sobie wyobrazić, jaki rodzaj, lewicowo-liberalnego w przesądach i upodobaniach odbiorcy, przeważać może (choć nie musi) na tym spotkaniu.
Do udziału w nim na pewno nie zniechęcamy.
Z pewnością bowiem warto wyrobić sobie opinię samodzielnie, „u źródła”. No chyba, że np. podchodząc do tego zagadnienia z poczuciem dumy z krajana, który odniósł międzynarodowy sukces, przyjmiemy perspektywę, wedle której „z daleka widok jest piękny”...
MP, MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 09:49:08
IP          : 52.14.126.74
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html