To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Pracownicy ZA Puławy: Powiniśmy być podmiotem, a nie przedmiotem w procesie konsolidacji. Tylko to uchroni polską chemię przed wrogim przejęciem    -   09/8/2012
Puławianie zablokują konsolidację ?
Rada pracowników i związkowcy z Zakładów Azotowych Puławy nie zgadzają się na konsolidację z Azotami Tarnów na dotychczas proponowanych warunkach. "Nie zgadzamy się na to, by Zakłady Azotowe Puławy odegrały w konsolidacji rolę spółki przejmowanej przez ZA Tarnów" - napisano w stanowisku rady, które przesłano do resortu skarbu państwa. Zdaniem pracowników puławskich Azotów, to ZA Puławy mają pozycję rynkową i kondycję ekonomiczną, która predestynuje firmę do dominującej roli w procesie tworzenia silnego podmiotu nawozowo - chemicznego. Uważają, że włączenie do grupy Azoty Tarnów nie tylko nie przyniesie korzyści Puławom, ale - w dłuższej perspektywie - wręcz otwiera drogę do wrogiego przejęcia całej polskiej branży CSCh.

Ogloszenie

Przypomnijmy, 13 lipca Zakłady Azotowe w Tarnowie wezwały do sprzedaży akcji ZA Puławy, stanowiących 32 proc. walorów spółki, po 110 zł za akcję. Ma to kosztować około 700 milionów złotych. Zapisy rozpoczęły się 2 sierpnia i potrwają dwa tygodnie.
Ponadto Tarnów planuje zaoferować akcjonariuszom Puław akcje nowej emisji, w wyniku czego będzie mógł zwiększyć udział w akcjonariacie Puław do 100 proc. głosów na WZ. Parytet wymiany ma wynieść 2,5 akcji Tarnowa za 1 akcję Puław.
Publicznie ogłoszony pomysł konsolidacji Ciężkiej Syntezy Chemicznej wokół tarnowskich Azotów, wsparty przez ministerstwo skarbu, według zgodnej opinii analityków, uchronił Azoty Tarnów przed wrogim przejęciem przez rosyjski koncern ACRON. Rosjanom udało się nabyć w wyniku ich wcześniejszego wezwania tylko 12 % akcji Azotów.

Pracownicy Puław, wspierani przez polityków opozycji, m.in. posła Jarosława Żaczka z Solidarnej Polski, uważają, że pomysł Tarnowa i ministra skarbu nie rozwiązuje żadnego z problemów i stanowi "fikcyjną obronę branży przed wrogim przejęciem".
W liście do premiera Donalda Tuska, Żaczek pisze m.in. : "Skarb Państwa zamierza pozbyć się pakietu większościowego w najlepszej firmie tej branży - Zakładach Azotowych Puławy SA - jedynie dla tymczasowego i niepewnego sposobu rozwiązania problemu, który sam swoimi działaniami stworzył".
Zamiana akcji Puław i Tarnowa ma zwiększyć udział Skarbu Państwa w Azotach Tarnów z ok. 32 proc. do ok. 40 proc. Tymczasem - zdaniem posła - bronić interesu Skarbu Państwa w tych spółkach przed wrogim przejęciem można jedynie posiadając większościowy pakiet.
Dlatego, zdaniem pracowników ZA Puławy należy przeprowadzić konsolidację Ciężkiej Syntezy Chemicznej wokół Azotów Puławy, a nie spółki z Tarnowa.
Związkowcy z Puław dowodzą też, że ich firma jest podmiotem silniejszym, np. w przeciwieństwie do Tarnowa Puławy nigdy nie korzystały z pomocy finansowej państwa. Nie prowadzono także żadnych postępowań układowych, ani nie likwidowano wydziałów produkcyjnych w trudnych okresach – czytamy w stanowisku.
Innym, podnoszonym przez związkowców argumentem, jest to, że to właśnie Puławy osiągają najlepsze wyniki finansowe spośród wszystkich skonsolidowanych spółek w branży.

***


Tymczasem, po złożonym przez Azoty Tarnów wezwaniu, trwają rozmowy na temat uporządkowania spraw kadrowych, związanych z połączeniem obu podmiotów. – Po przejęciu przez nas kontroli nad spółką, dotychczasowy szef puławskich zakładów zostałby jednym z wiceprezesów w Tarnowie – mówi Jerzy Marciniak, prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie.
Jak podkreśla prezes Marciniak, planowana fuzja zakładów w Tarnowie i Puławach będzie przebiegała zgodnie z przyjętym modelem zarządzania. To oznacza, że zarząd nowego podmiotu ma pozostać w Tarnowie a prezesi dużych spółek, które wchodzą do tarnowskiej grupy, wchodzą do zarządu w Tarnowie jako wiceprezesi: - To jest pierwsza propozycja kadrowa, skierowana do pana prezesa Pawła Jarczewskiego, aby po przejęciu przez nas kontroli nad spółką został wiceprezesem w Tarnowie.
Proces łączenia ma nastąpić również w ramach spółek-córek należących do obu firm.
– Łączymy spółki serwisowe, tworzymy mocny serwis, który potrafi obsłużyć wszystkie remonty i projekty i potrafi zarządzać inwestycjami w całej grupie – mówi szef ZA Tarnów, dodając, że może to przynieść grupie duże korzyści. – We wszystkich spółkach: w Kędzierzynie, Policach, Puławach i Tarnowie są spółki wykonawcze o ogromnym potencjale, np. projektowe, remontowe czy automatyka.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, March 29, 2024 13:03:43
IP          : 44.197.116.176
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html