Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Rybowicz w TNT    -   30/12/2005
Niezwykła premiera spektaklu "Rybowicz, czyli głowa pełna lalek", inspirowanego życiem i twórczością lisiogórskiego "kaskadera", zainaugurowała jubileuszowy rok Teatru Nie Teraz. Przedstawienie, które zobaczyć już mogli 4 grudnia zaproszeni widzowie oraz pasażerowie w holu tarnowskiego Dworca PKP teraz grany jest na scenie Teatru, przy ul. Czerwonych Klonów 12. Najbliższe spektakle zaplanowano w dniach 4, 5 i 6 stycznia. W siedzibie Teatru oglądać też można wystawę wielkoformatowych fotogramów Jana Rybowicza.

Ogloszenie

Spektakl „Rybowicz, czyli głowa pełna lalek”, którego grudniowa premiera rozpoczyna jubileusz 25-lecia istnienia Teatru Nie Teraz, to kolejne w historii tego teatru nawiązanie do twórczości Jana Rybowicza – tragicznie zmarłego przed 15 laty poety i pisarza z naszego regionu (Lisia Góra). W swym ogólnym zarysie sztuka nawiązuje do spektaklu „Odlot”, którego dwie edycje zrealizowane zostały w Tarnowie na początku lat 90-tych i stanowiły autorską interpretację poezji i prozy Rybowicza. Niedostosowanie Rybowicza do świata, który go otaczał, jego wieczne niespełnienie pisarskie, kompleks prowincjusza, owo rozpięcie pomiędzy wsią gdzie mieszkał a miastem (czytaj: sławą, uznaniem), za którym gonił – wszystko to obsesyjnie go „ukompleksiało” i skończyło się chorobą alkoholową, tego jednego z najzdolniejszych polskich literatów tamtej doby. Wielu krytyków literackich tarnowskiego pisarza stawiało w rzędzie „kaskaderów literatury”, których życiorysy miały tragiczne puenty. Niewątpliwie był on obdarzony wyjątkowym talentem, a jego dorobek pisarski trudno przecenić. Wśród współczesnych twórców z naszego regionu, Jan Rybowicz, choć uznany w kręgach literackich czy uniwersyteckich, w Tarnowie jest postacią zapomnianą. W piętnaście lat po śmierci twórcy, chcielibyśmy wprowadzić Rybowicza do świadomości współczesnych, szczególnie młodych ludzi - mówią twórcy Teatru.
Spektakl „Rybowicz...” to wynik wspólnej pracy aktorów Teatru Nie Teraz oraz zaproszonych gościnnych aktorów Teatru Maska z Rzeszowa oraz Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia, zdobywców ubiegłorocznej First Fringe na Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Jest to opowieść ukazująca rozdarcie człowieka – artysty niespełnionego w miłości i w konsekwencji borykającego się z alkoholizmem. Ta swoista schizofrenia alienuje bohatera spektaklu pogłębiając jego nałóg, wypacza obraz kobiety i definicję miłości.

Posłuchaj, co o spektaklu i postaci Rybowicza mówią twórcy przedstawienia - Tomasz A.Żak, założyciel Teatru Nie Teraz i reżyser spektaklu, Rafał Habel - jeden z aktorów (na co dzień wrocławski Teatr Pieśń Kozła) i Karolina Kozioł - kierownik muzyczny przedstawienia.
Materiał uzupełniony fragmentami programu słowno-muzycznego, jaki zaprezentowano podczas specjalnego wieczoru w restauracji PASAŻ, poprzedzającego premierę (((mp3)))

Spektakle grane będą na deskach TNT 4 stycznia o godzinie 10.00 i 18.00, a w kolejnych dniach o godzinie 10.00. Poranne przedstawienia połączone są z zajęciami edukacyjnymi, związanymi z tematyką spektaklu, dla licealistów. Spektaklowi towarzyszy wystawa zdjęć archiwalnych poświęconych osobie Jana Rybowicza. Scena TNT mieści się w Tarnowie – Mościcach przy ul. Czerwonych Klonów 12 (dawny internat Technikum Chemicznego).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947