To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  "Kino Teatralne" TNT .   -   03/3/2006
Teatr Nie Teraz istnieje od 25 lat; zawsze na „offie” i w kontrze do absurdów rzeczywistości, w których „Strażnikiem Myśli” raz jest cenzura, innym razem „poprawność polityczna”. „Jesteście wrogo nastawieni do systemu, jesteście antysocjalistyczni, nawet wasza nazwa to zdradza” – mówił lata temu przesłuchujący Tomasza A. Żaka ubek. „Wspaniały spektakl, dawno tu czegoś takiego nie widziano, ale musieliście w to wplatać aborcję?” – mówiła niedawno pewna jurorka na jednym z festiwali. TNT to teatr polski, teatr narodowy, teatr zanurzony w czasie obecnym, a jednocześnie bardzo „nie teraz”. Jubileusz ćwierćwiecza TNT stał się okazją do comiesięcznego cyklu spotkań w restauracji „Bombay Music”. „Kino Teatralne” – bo tak się nazywa ten projekt – rusza w środę, 8 marca, o godzinie 18-tej. Wstęp wolny.

Ogloszenie

25 lat TNT to ćwierć wieku istnienia w Tarnowie, ale też i na scenie ogólnopolskiej, często we współpracy z międzynarodowymi grupami teatralnymi. Zarazem jest to także ćwierć wieku bycia „na prowincji”, w określonym pejzażu kulturowym, który zawsze stanowił źródło inspiracji – z całą swą obrzędowością, z religijnymi kontekstami i zapachami lasu i wsi. Punktem odniesienia dla Teatru Nie Teraz zawsze była wiara i chrześcijańska tradycja, od której odżegnuje się dziś ukształtowana przez tę właśnie tradycję Europa. „Nie teraz” jest również metoda pracy TNT – poszukiwanie w sobie autentyczności, w poprzek i na przekór światopoglądom dyktowanym nam przez telewizor, poszukiwanie prawdy, dążenie do „bycia” na scenie w miejsce „udawania”, czyli kłamstwa. A kłamać potrafią nie tylko słowa, ale przede wszystkim ciało – stąd tak duża rola fizyczności w sposobie pracy; tu aktor nie może chować się za rekwizytem.

Przez te ćwierć wieku przewinęło się przez TNT mnóstwo osób i trudno wręcz ich wszystkich wymienić: obok twórcy Teatru Nie Teraz, kształtującego go po dziś dzień dyrektora artystycznego i reżysera Tomasza A. Żaka, warto wspomnieć te oto nazwiska: Tomasz Basarabowicz, Agnieszka Bieniek, Dorota Bojan, Jan Boczar, Jacek Czaja, Rafał Damasiewicz, Jacek Głomb, Anna Habel, Rafał Habel, Anna Kańska, Światosław Karwat, Jan Kołodziejczy, Tomasz Lewandowski, Iwona Łącka, Jadwiga Łopatka, Bogusław Rawiński, Mirosław Rękas, Marzena Ryś, Renata Rybak, Piotr Słomski, Katarzyna Smagacz, Aleksandra Sowińska, Paweł Sroka, Dorota Strój, Krzysztof Wróbel, Marek Zięba – a od niedawna także Karolina Kozioł, Martyna Koza, Łukasz Gawlik, Albert Opolski, Mirosław Poświatowski i Szymon Seremet. Wielu z nich pozostawiło tu część swojego życia, liczoną w poświęceniu, pocie i bólu, z dala od świateł wielkich ramp i technicznego zaplecza, z dala od etatowych pensji; istniały tylko siła pasji i ta czarna plama mroku, nim wydobędzie ją krąg światła...
A przecież jest jeszcze grono osób z teatrem związanych, choćby plastycznie (np. Anna Śliwińska-Kukla, Jacek Wróbel), choćby przez udzieloną w takiej czy innej formie pomoc. Szczególnie cenna była ona w tych chwilach, gdy aktorzy nie mieli własnej sali prób, własnego miejsca – stąd po części wymuszoną przestrzenią artystycznych działań była przyroda i... ulica.

I taki też tytuł nosi spotkanie pierwsze, w ramach jubileuszowego „Kina teatralnego”. Podobnie jak kolejne, comiesięczne wieczory w restauracji „Bombay Music”, ma mieć ono charakter zdarzenia interdyscyplinarnego, w którym stykają się ze sobą plastyka, teatr i muzyka, gdzie jest miejsce na publicystykę, prezentację zaproszonych gości i ich dorobku, na spotkanie człowieka z człowiekiem. „Punktem wyjścia” do najbliższego spotkania jest projekcja dwóch archiwalnych filmów i jednego dokumentu.
„Ulica” to projekt zrealizowany w roku 1989, kiedy Wałową jeździły jeszcze autobusy i ciężarówki. Ulica to przestrzeń, w której wszystko może się zdarzyć – ba! – w której nawet polityka przenika się ze sztuką i nie do końca wiadomo, co wyłoni się za zakrętem. Także w tym kontekście nieprzypadkowy jest dobór zaproszonych na „wieczór pierwszy” gości – a będą nimi: prezydent Tarnowa Mieczysław Bień, tarnowski artysta Jacek Kucaba, historyk, radny i niezrównany gawędziarz Antoni Sypek i dziennikarz Radia Maks Krzysztof Borowiec. O muzyczną stronę przedsięwzięcia zadba Rafał Rzeźnikiewicz (Akron, Anaconda).
Nasz portal objął, obok innych mediów, patronat nad tym przedsięwzięciem.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. 25 lat Teatru Nie Teraz – „Kino teatralne”, wieczór pierwszy – „Ulica”. Restauracja „Bombay Music”, 8 marca, godzina 18:00.

Posłuchaj pierwszej części opowieści Tomasza A. Żaka o Teatrze Nie Teraz. W wywiadzie wykorzystano fragmenty zarejestrowanych prób i spektakli (((mp3))) .
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Sat, April 20, 2024 02:05:16
IP          : 3.135.190.232
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html