To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kwiecień w KIK   -   31/3/2006
Koniec marca i początek kwietnia w KIK upływa pod znakiem Rekolekcji Wielkopostnych. W programie wieczorów w Klubie Inteligencji Katolickiej znajdują się ponadto „Spotkania z Biblią”, czy „Wieczór poezji katyńskiej”, przypominający 66 rocznicę zbrodni, której nasi wschodni sąsiedzi wciąż nie chcą uznać za ludobójstwo. W kwietniu obchodzić będziemy także „Dzień pamięci o arcybiskupie Jerzym Ablewiczu”, patronie tarnowskiego KIK oraz 350 rocznicę lwowskich „Ślubów króla Jana Kazimierza”, kiedy to Matka Boża koronowana została na Królową Korony Polskiej.

Ogloszenie
>

W dniu 28 marca oraz 4 i 11 kwietnia (zawsze o godzinie 18:00) Rekolekcje Wielkopostne „Zawsze dziękujemy Bogu za was wszystkich” (TS 1 1,2) prowadzi ksiądz biskup prof. dr hab. Stanisław Budzik. Tematy poszczególnych konferencji to „Dzieło wiary”, „Trud miłości” i „Nadzieja w Chrystusie”. Każdy z wieczorów rozpoczyna się Mszą Świętą w sali Klubu.
W drugiej połowie kwietnia przypada nam 66 rocznica zbrodni katyńskiej. Dnia 13 kwietnia 1943 roku radio berlińskie podało, iż w Katyniu koło Smoleńska, na terenach zajętych przez Wehrmacht odnaleziono groby tysięcy oficerów polskich, wziętych od niewoli sowieckiej we wrześniu 1939 roku. Jednak wymowę tych wydarzeń dość dobrze oddają i łączą ze sobą dwie inne, odległe od siebie daty: pierwsza data to 5 marca 1940 roku - notatka szefa NKWD Ławrientija Berii adresowana do Józefa Stalina, a dotycząca propozycji rozstrzelania 25.700 polskich oficerów i urzędników, znalazła poparcie najwyższego kierownictwa ZSRR. Druga data i drugi fakt to 11 marca 2005, kiedy światło dzienne ujrzała informacja, że „Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej nie znalazła podstaw do uznania mordu katyńskiego za ludobójstwo.”
Zagładę „kwiatu polskiej inteligencji” przypomni Wieczór poezji katyńskiej , poprowadzony przez Stanisławę Wiatr – Partykę w dniu 20 kwietnia o godzinie 18:00.

Kolejny wieczór w KIK upłynie pod znakiem Spotkań z Biblią – 24 kwietnia o 18:00 konferencję „Męka, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa według Ewangelii Świętego Jana” wygłosi ksiądz dr Piotr Łabuda.
Dzień kolejny, 25 kwietnia, będzie Dniem pamięci o arcybiskupie Jerzym Ablewiczu , patronie tarnowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Jerzy Karol Ablewicz urodził się 1 listopada 1919 roku; zmarł przed szesnastu laty, 31 marca 1990r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1943 roku w Przemyślu, gdzie przez szereg lat jako profesor i wicedyrektor związany był z tamtejszym seminarium duchownym. W roku 1962 mianowany został biskupem tarnowskim, w 1987 arcybiskupem; w ciągu kilkudziesięciu lat swojej posługi był m.in. delegatem Episkopatu Polski na IV sesję zwyczajną Światowego Synodu Biskupów, prowadził też synod diecezjalny. W pamięci tarnowian zapisał się m.in. jako duszpasterz, który przyczynił się do beatyfikacji Karoliny Kózki. Jego postać przypomni ksiądz dr Zdzisław Sadko, proboszcz parafii św. Mikołaj w Bochni, wystąpieniem pt. „Wprowadzenie uchwał Soboru Watykańskiego II do liturgii za pontyfikatu ks. abpa Jerzego Ablewicza.” Wykład poprzedzony zostanie Mszą Świętą o godzinie 18:00.

27 kwietnia KIK obchodzić będzie 350-lecie ślubów króla Jana Kazimierza . Jak pisze dr Andrzej Trojnar z Uniwersytetu Śląskiego „Śluby lwowskie, złożone 1 kwietnia 1656 roku przez króla Jana Kazimierza III Wazę, to fakt bez precedensu w historii Europy, zupełnie niezrozumiały dla człowieka Zachodu.” W trudnej sytuacji „potopu szwedzkiego” ducha w narodzie i w królu Polski obudziła bohaterska obrona Częstochowy. Jan Kazimierz wrócił do Polski podziękować Matce Bożej za ocalenie i udał się do Lwowa. 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, król koronował Matkę Bożą na Królową Korony Polskiej. Następnie „klęcząc, wobec królowej Polski, obecnej w ukoronowanym wizerunku Matki Bożej Łaskawej (dziś przechowywanyrn w Lubaczowie), złożył uroczystą przysięgę, w której zobowiązywał się do naprawy państwa, a zwłaszcza do podniesienia sytuacji stanu chłopskiego. Wypełniona po brzegi katedra we Lwowie nie mogła pomieścić wielkiego tłumu, dlatego w kilka godzin później ponowiono tę uroczystość w pobliskim kościele oo. jezuitów. Podczas tej drugiej Mszy nuncjusz apostolski Pietro Vidoni, odmawiając modlitwy Litanii Loretańskiej, po raz pierwszy zaintonował modlitwę: „Regina Poloniae ora pro nobis”. Ikona ze wspomnianego kościoła jezuickiego znana jest do dziś, jako obraz Matki Boskiej Pocieszenia „Módl się za nami” (obecnie przechowywana we Wrocławiu)” (dr Andrzej Trojnar).
W 350-lecie ślubów, 27 kwietnia o godzinie 18-tej w sali KIK odbędzie się koncert zespołu wokalno – instrumentalnego „Gloria” z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie, pod dyrekcją prof. Kazimierza Wesołowskiego.

MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 25, 2024 12:49:25
IP          : 3.129.39.55
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html