To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: (r)
  
   Dobry agent   -   30/3/2007
Szpiegowski dramat Roberta De Niro w gwiazdorskiej obsadzie. Edward Wilson doskonale rozumie wagę dyskrecji i honoru - te wartości wpajano mu od wczesnego dzieciństwa. Będąc gorliwym studentem Yale, staje się członkiem tajnego stowarzyszenia Czaszka i Kości, które jest swoistym inkubatorem przyszłych amerykańskich przywódców. Przenikliwy umysł, nieskazitelna reputacja oraz szczera wiara w amerykańskie wartości czynią go pierwszorzędnym kandydatem do pracy w wywiadzie. Pierwsze kroki stawia w OSS (prekursorze CIA) w czasie II wojny światowej. Jako jeden z tajnych założycieli CIA, pracuje w sercu organizacji, w której głównym orężem jest dwulicowość, fałsz i nieufność.

Ogloszenie

Jeśli dwaj mężczyźni patrzą sobie w oczy i bez cienia uśmiechu wymieniają się karteczkami, wypowiadając zdania „Czy powinniśmy wybrać się na ten bal?", „Tak, tylko nie zapomnijmy o butach do tańczenia", i jeśli nie noszą przy tym kaftanów bezpieczeństwa, sprawa jest jasna. Właśnie rozstrzygają o przyszłości naszej planety.

„Dobry agent", drugi po „Prawie Bronxu" (1993) film wyreżyserowany przez Roberta De Niro, ma za temat m.in. ów śmieszno--straszny rozdźwięk między przedmiotem walki wywiadów a formą, jaką ona przyjmuje. Przedmiotem są sprawy doniosłe, forma natomiast ma coś z chłopięcej szarady pełnej haseł, szyfrów i mistyfikacji. Od czasu do czasu powaga przedmiotu daje o sobie znać: wówczas sięga się po pistolet i znikają skrupuły.

Bohaterem „Dobrego agenta" jest Edward Wilson (Matt Damon), student literatury angielskiej, który rozpoczyna działalność wywiadowczą dla rządu USA w latach 30. Szpieguje własnego profesora powiązanego z nazistami; doprowadza do relegowania go z uczelni. A więc sukces i klęska w jednym: Edward jest świetnym agentem i nielojalnym studentem; konflikt wewnętrzny okazuje się nieuchronny. Wilson kontynuuje pracę dla wywiadu w trakcie II wojny światowej i potem, kiedy wojna gorąca ostyga w zimną, a stawka radykalnie się zmienia: zniknął wspólny wróg, pojawiła się groźba totalnej zagłady nuklearnej. W kwietniu 1961 roku USA dokonuje nieudanego ataku na Zatokę Świń, który zapoczątkuje kryzys kubański i doprowadzi dwie światowe potęgi na skraj destrukcji świata.

Zamysł De Niro polega na zderzeniu bohatera niezłomnego z morzem kompromisu, zdrady i nieufności; a następnie na ukazaniu, że nawet jeśli całe to zewnętrzne zło nie przenika do serca bohatera (on sam nie staje się zdrajcą), to przynajmniej wystudza to serce tak bardzo, że zmienia je w sopel lodu. Kreacja Damona wsparta jest na chłodzie właśnie: na stłumieniu emocji i spontanicznych odruchów. Jego kanciasta twarz nie ma w sobie ani krzty subtelności, wygląda jak urobiona murarską kielnią. Zakładając aktorowi okulary przywołujące najlepszy jego występ – w „Utalentowanym panu Ripleyu" (1999) – podkreślił De Niro niepokojącą pustkę arcybanalnej twarzy, która przezwyciężyć banał potrafi tylko w promiennym uśmiechu. (…)

Michał Oleszczyk, Tygodnik Powszechny


Premiera : 23.02.2007r.
2006, USA
dramat, 160 min.
Reżyseria: Robert de Niro
Obsada: Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin, Tammy Blanchard

Więcej informacji: kliknij tutaj
Seanse w :
Kinie Millennium
Kinie Marzenie
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, November 29, 2021 08:47:21
IP     : 52.90.49.108
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html