To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Zabawa , śmiech i nauka czyli Świat Teatru   -   23/6/2007
Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY od początku roku realizuje na terenie powiatu tarnowskiego projekt pt. "Świat Teatru. Zabawa – Śmiech – Nauka". Opiekunem merytorycznym projektu jest dr Wiesław Rogalski, nauczyciel akademicki, autor publikacji z zakresu kulturoznawstwa, pedagogiki kultury, teorii i praktyki animacji kultury, wykładowca w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Ogloszenie

Oto zapis rozmowy z dr W.Rogalskim:

- Dobiega końca pierwszy etap dużego projektu teatralnego, który Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY realizuje we współpracy z sześcioma gminami powiatu tarnowskiego. Jakie były początki tego przedsięwzięcia?

- Pomiędzy styczniem a marcem b.r. w sześciu miejscowościach Powiatu Tarnowskiego: Janowicach (gm. Pleśna), Zakliczynie, Ciężkowicach, Ołpinach (gm. Szerzyny), Łegu Tarnowskim (gm. Żabno) i Tarnowcu (gm. Tarnów) rozpoczęła się realizacja projektu „Świat Teatru. Zabawa – Śmiech - Nauka”, skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i liceów. Pomysłodawcą i inicjatorem było Centrum Animacji Społecznej HORYZONTY (CASH), któremu udało się pozyskać do tego przedsięwzięcia gminne ośrodki kultury, jako sponsora i współorganizatora, oraz szkoły gdzie przeprowadzono rekrutację i które w kilku miejscowościach udostępniają swoje pomieszczenia.
Pierwsze spotkania odbyły się w czasie ferii, stąd część uczniów potraktowała zajęcia jako propozycje z tej właśnie okazji. Podczas kolejnych spotkań zmieniała się liczba uczestników. W konsekwencji ukształtowały się grupy różnej wielkości od 12 do 25 osób, razem około 130. Największe zainteresowanie obserwujemy w Łęgu Tarnowskim i Janowicach (po 25 uczestników). W przypadku Ciężkowic i Ołpin animator zorganizował dodatkowy nabór. W przyszłości pragniemy więcej uwagi poświęcić promocji projektu chcemy też informacje o zajęciach przekazać już w czerwcu, a rozpocząć pracę we wrześniu.
Metoda prowadzenia zajęć wzbudzała na początku pewne kontrowersje. Trudno było niektórym obserwatorom zrozumieć, że uczniowie sami mogą wymyślać i pisać scenariusze, wybierać role, współreżyserować, a przy tym świetnie się bawią, rozkładają jakieś kolorowe chusty, przygotowują pokaz mody ze starych gazet i tym podobne brewerie. Taki sposób uprawiania teatru wzbudził również pozytywne reakcje i zainteresowanie wielu rodziców, nauczycieli a przede wszystkim uczestników.

- Rozpoczęły się wakacje, a więc zakończył się etap pracy animatorów w swoich grupach teatralnych. Co teraz czeka uczestników projektu?

Za kilka dni młodzi aktorzy zaproszą swoich rodziców, nauczycieli, przyjaciół na premierowe przedstawienia. To ważne ale nie kończące projekt zdarzenia, będą jeszcze: wymiany pomiędzy ośrodkami, kolonia artystyczna i na finał festiwal w Tarnowie z wielką paradą i uliczną akcją aktorów. Podsumowaniem wszystkich doświadczeń będzie pierwsze wydawnictwo z planowanego przez CASH cyklu „Biblioteka metodyczna animatora”. Warto w tym miejscu powiedzieć kilka słów o idei, pomyśle, metodzie. Idea jest wpisana w statut i program CASH. Zakłada inicjowanie i wspomaganie aktywności kulturalnej dzieci i młodzieży, wspólnie z lokalnymi partnerami, administracją samorządową, ośrodkami kultury, szkołami i sponsorami. Uznaliśmy, że teatr będzie najbardziej uniwersalnym obszar aktywności, w którym rozwijać można postawy i kompetencje twórcze, różnorodne uzdolnienia; w którym może znaleźć się miejsce dla każdego, kto wyrazi ochotę działania. Istotna jest także wspólnotowa właściwość pracy teatralnej, bo przecież tworzenie grup pozytywnego odniesienia, to jedno z zadań animacji.

- Powiedzmy kilka słów o tym, kim są ludzie, którzy pracują przy projekcie.

- Pomysłodawcą tej pięknej i pożytecznej „zabawy” w teatr, jest Albert Opolski, animator, menedżer, znawca i miłośnik teatru. Zaczyn powstał z połączenia naszej wiedzy o oczekiwaniach młodych ludzi, urealnił się gdy pozyskaliśmy do niego gminne ośrodki kultury, stał się możliwy ponieważ wśród nas były osoby, które posiadały kompetencje i wolę zaangażowania się w jego realizację. Te osoby, to wykwalifikowani animatorzy: Magdalena Wajda i Grzegorz Gawlik – absolwenci filologii polskiej i animacji kultury Tarnowskiej PWSZ oraz Arkadiusz Boryczka – muzyk, absolwent PWSZ. Ja spełniam tu rolę opiekuna merytorycznego i mentora całego przedsięwzięcia.

- Zajęcia teatralne z grupami młodzieży to tylko jeden obszar działań projektowych. Innym jest również wspólna praca animatorów i wymiana doświadczeń.

- Przed pierwszymi kontaktami w terenie poświeciliśmy wiele czasu na opracowanie wspólnych założeń, które sprowadzają się do: ujednolicenia koncepcji prowadzenia zajęć opartej na metodach animacyjnych; stałego doskonalenia i wymiany doświadczeń animatorów; stworzenia grupy wsparcia do rozwiązywania bieżących problemów; systematycznej ewaluacji projektu. Wszystkie grupy były dwukrotnie hospitowane. Na każdy z wymienionych punktów składało się wiele działań, takich jak cotygodniowe spotkania animatorów, warsztaty, indywidualne konsultacje, omawianie problemów wychowawczych i artystycznych, natychmiastowe reagowanie na występujące podczas pracy problemy.

- No właśnie. Czy wszystko układało się gładko, bez problemów, trudności?

- Oczywiście nie. Były okresowe kłopoty z frekwencją, bo uczniowie mieli w tym czasie inne obowiązkowe zajęcia, to sala była niedogrzana, innym razem zapanowała epidemia przeziębień. Dotknęły nas też problemy natury ogólnej. Gdy pracuje się z młodzieżą szkolną trzeba rozpoczynać na początku roku szkolnego. Wówczas to planowane są zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne. Każdy uczeń układa swój tygodniowy kalendarz. Nasz projekt rozpoczął się tak na dobre po feriach. Więcej czasu należało poświecić promocji projektu wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Nie wszędzie warunki lokalowe pracy były odpowiednie. Wcześniej trzeba było o nie zadbać. Dla tego typu działań istotna jest odpowiednia przestrzeń, najlepiej pusta, ważne jest podłoże, bo wiele ćwiczeń wykonujemy na podłodze. Musi być też ciepło, czysto i jasno.
Wiele uwagi i energii poświęcono na odkrywanie i ujawnianie w działaniu potencjału tkwiącego w każdym z uczestników, uruchamianie postaw i predyspozycji ekspresywnych, twórczych, konsolidacje grupy, rozwijanie umiejętności związanych z tworzeniem teatru (pisanie scenariusza, projektowanie kostiumów, scenografii i układów choreograficznych wprowadzanie ruchu scenicznego, operowanie dźwiękiem, opracowywanie ról, wypracowywanie środków aktorskich i wyrazu artystycznego). Pewnym zaskoczeniem była konieczność i możliwość samodzielnego pisania scenariusza, do czego uczestnicy nie byli przyzwyczajeni.

- Jakie będą przedstawienia premierowe?

- Jak wspomniałem, wszystkie realizowane są w oparciu o scenariusze wymyślone i napisane przez uczestników. Teksty są odzwierciedleniem wyobraźni, fantazji, bywają także krytycznym odniesieniem do rzeczywistości. Są w nich postaci z baśni, literatury fantastycznej, prozy życia i marzeń a także z mediów. Jest więc król, policjant, wróżka, i czarownica, babcia, która okaże się emerytowaną czarownicą, nimfy i wiele, wiele innych. Poruszane są problemy ogólne, jak: znieczulica, alkoholizm, agresja. Dobro walczy ze złem, głupota z mądrością. Wszystko jak w porządnym prawdziwym teatrze.
Wypada nam na koniec w imieniu uczestników zaprosić na przedstawienia. Prosimy o życzliwość i wyrozumiałość. Nie skąpcie Państwo braw i uśmiechu.

- Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Łukasz Gawlik

Terminy najbliższych prezentacji spektakli premierowych:
24 czerwca, godz. 17:30, Centrum Kultury w Ciężkowicach – „Czarownice są wśród nas”
29 czerwca, godz. 17:00, Centrum Kultury w Zakliczynie – „Benefis Stefana Ściborowicza
6 lipca, godz. 18:00, Remiza Strażacka w Janowicach – „Marzenia na szklanym ekranie”
8 lipca, godz. 17:00, Centrum Kultury w Ołpinach – „Wspomnienie z wakacji”
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, April 18, 2024 23:26:29
IP          : 3.17.74.227
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html