Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: Okay
  
   O socjalizmie w "KoLibrze"   -   27/2/2004
Największy ekonomista wolnościowy XX wieku – Ludwik von Mises – podczas swojego pobytu w Argentynie wygłosił sześć wykładów w Institute por la Economia Libre. Dzisiaj o godzinie 19-tej przy ulicy Goldhammera 4, podczas tradycyjnego otwartego spotkania w Stowarzyszeniu "KoLiber" - Wojciech Popiela przedstawi drugi wykład Misesa pt.: „Socjalizm”.

Ogloszenie

Socjalizm
Jednym z synonimów dla socjalizmu i komunizmu jest "planowanie" (...) Socjalistyczny system - jak Karol Marx, Lenin, i wszyscy socjalistyczni przywódcy wiedzieli i przyznawali - jest przeniesieniem wojskowego regulaminu do całego produkcyjnego systemu. Marx mówił o „przemysłowych armiach”, a Lenin domagał się „organizacji wszystkiego” - poczty, fabryk, i innych przemysłów, stosownie do modelu armii. Zatem, w socjalistycznym systemie wszystko zależy od mądrości, talentów, uzdolnień tych ludzi, którzy tworzą najwyższą władzę. To, czego dyktator - jego komitet - nie wie, nie jest wzięte pod uwagę. (...) Nagromadziliśmy ogromną ilość naukowych i technologicznych wiadomości przez wieki, że jest po prostu niemożliwe, by jeden człowiek poznał wszystko, nawet jeśli jest najbardziej uzdolnionym człowiekiem. W ten sposób Mises definiował gospodarkę socjalistyczną i socjalistyczny sposób myślenia.
Wiele spostrzeżeń tego wybitnego ekonomisty uderza swoją trafnością, wnikliwością obserwacji oraz prostotą w myśleniu – i choć dotyczą w swojej treści problemów sprzed półwiecza i odleglejszych czasowo, wydaje się, że nieraz opisują współczesną rzeczywistość. Skoro tak jest, warto zastanowić się, które z jego myśli i rozwiązań można wykorzystać obecnie. Przecież z dorobku austriackiej szkole ekonomicznej korzystała baronessa Małgorzata Thatcher i w ciągu 15 lat wyprowadziła Wielką Brytanię z kłopotów, jakie dziś mamy w Polsce. Mises, obok Mengera czy Hayeka, jest jednym z fundamentów tej szkoły, a jego wkład w rozwój myśli ekonomicznej jest nie do przecenienia.
Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich do wysłuchania tego wykładu oraz – po zakończeniu prezentacji – do dyskusji i wymiany poglądów.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(27-02-2004) lucas :
a co teraz mamy.......?demokracje?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2004) jarek :
fenomenalny wykład!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-02-2004) "Rz" :
szczytowe osiągnięcia socjalizmu: "Rzeczpospolita": http://www.rzeczpospolita.pl/g azeta/wydanie_040227/publicyst yka/publicystyka_a_13.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2004) bazyl :
w artykule "Rz" nie wspominają o "planowaniu".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2004) eob :
POKÓJ WOLNOŚĆ SOCJALIZM !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl